شکایت شورای امنیتی ملی از نمایندگان مجلس رد شد

زیتون– محمدجواد جمالی٬ سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان٬ گفت که این هیئت، در بررسی اظهارات اخیر الیاس حضرتی و حشمت‌الله  فلاحت‌پیشه به این نتیجه رسیده که صحبت‌های این دو نماینده مجلس در رابطه با مذاکره با آمریکا خلاف وظایف نمایندگی نبوده است.

محمدجواد جمالی به ایلنا گفت: «حضرتی به این هیئت گفته منظورش از پیشنهاد مذاکره با آمریکا مذاکره با مقام‌های آمریکایی و شخص ترامپ نبوده است.»

او اضافه کرده فلاحت‌پیشه نیز با حضور در هیات نظارت توضیح داده که منظور او از سخنان اخیرش مذاکره با آمریکا نبوده بلکه «پیشنهاد ایجاد کاهش تنش را داده که این به معنای مقابله با سیاست‌های اعلامی نیست.»

جمالی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر احتمال شکایت دادستانی به عنوان مدعی‌العموم از این دو نماینده گفته: «عرف بر این است که اگر هیات نظارت اظهارات نمایندگان را در راستای ایفای وظایف نمایندگی دانست، دیگر شکایتی در دستگاه قضایی صورت نمی‌گیرد ولی در زمان ریاست آقای آملی لاریجانی بر این هیات، او این تفسیر را قبول نداشت و مصونیتی برای نمایندگان قائل نبود بنابراین دقیقا نمی‌توان گفت شکایت در دستگاه قضایی صورت می‌گیرد یا خیر.»

روزی گذشته خبری مبنی بر شکایت شورای عالی امنیت ملی٬ حداقل از دو تن از نمایندگان مجلس٬ منتشر شد.

این نهاد عالی از الیاس حضرتی و حشمت‌الله فلاحت پیشه با اتهام «تشویق به مذاکره با آمریکا» شکایت کرده است.

پیشتر الیاس حضرتی خبر از آن داده بود که در مصاحبه‌ای پیشنهاد داده بود که برای مذاکره با آمریکا جمعی از سفرا و دیپلمات‌های با تجربه با ارکان مختلف حکومت آمریکا اعم از سنا، کنگره و احزاب تاثیرگذار این کشور اقدام کنند.

او ادامه داده بود: «مقابله با فشار‌های سنگین خارجی را نباید بر دوش فقط یک نفر مانند آقای ظریف بگذاریم. آن جا برای مثال هم افرادی مانند آقای کمال خررازی جهت بیان مواضع به حق جمهوری اسلامی پیشنهاد دادم. گفتم این افراد جلساتی بگذارند و صحبت‌ها را بیان کنند.»


رییس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داده بود که به همین دلیل شورای عالی امنیت ملی علیه من شکایتی مطرح کرد که قرار است در جلسه هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان به آن رسیدگی شود.

به گفته وی علت این شکایت تخلف از مصوبه‌ای درباره ممنوعیت مذاکره با آمریکا عنوان شده در حالیکه ما معتقدیم محدودیت مذاکره با دولت ترامپ وجود دارد، اما با بقیه نهاد‌های آمریکایی می‌توان مذاکره کرد.

حضرتی ادامه داد: ظاهرا شکایت برای مصوبه‌ای است که در آن گفته شده نباید در مورد مذاکره حرفی زده شود و باید گفت: این مصوبه فقط اعلان شفاهی شده است.

امروز (دوشنبه)‌ فلاحت پیشه پس از تماس انصاف نیوز برای پیگیری سوژه‌ای گفت: «»دوره و زمانه‌ای است که تا یک مصاحبه می‌کنی شکایت می‌کنند، این که دیگر آزادی نیست؛ من مصاحبه نمی‌کنم، ببخشید. بعد از این بحث‌های پیش آمده که ممکن است بازهم شکایتی از ما صورت بگیرد من دیگر مصاحبه نمی‌کنم. در هر موردی صحبت می‌کنید شکایت می‌کنند، دیگر دوران مصاحبه بسر آمده.

علی مطهری، نماینده‌ و نایب رییس پیشین مجلس درباره‌ی مصوبه‌ی شورای عالی امنیت ملی مبنی بر ممنوعیت صحبت از مذاکره با آمریکا و شکایت آنها از برخی نمایندگان گفت: «از آقای فلاحت‌پیشه هم به همین خاطر شکایت کرده‌اند؛ این موضوع به نظر من خلاف قانون اساسی است. هرکسی در اظهارنظر باید آزاد باشد، سیاست کلی کشور ممکن است یک چیز باشد اما هرکسی برای اظهارنظر باید آزاد باشد.»

او تاکید کرد: «اگر بخواهیم چنین فضایی ایجاد کنیم، این فضا فضای اختناق خواهد بود که این با قانون اساسی ما ساززگار نیست. به نظر من آن مصوبه‌ی شورای عالی امنیت ملی مصوبه‌ی باطلی است و اصلا حرف درستی نیست؛ این موضوع می‌تواند مورد بحث گذاشته شود و هرکسی هم نظر خودش را بدهد، اما سیاست نظام هم مشخص است که آن به جای خود و بحث راجع به این موضوع هم بجای خود؛ نباید این دو را با هم مخلوط کنیم.»

مطهری درباره‌ی محدودیت‌هایی که این اقدام شورای عالی امنیت ملی برای نمایندگان می‌تواند ایجاد کند گفت: «نماینده طبق اصل ۸۴ و ۸۶ قانون اساسی راجع به همه‌ی مسایل کشور می‌تواند صحبت کند، اصلا نمی‌توانیم او را محدود کنیم و باز هم می‌گویم که این مصوبه‌ی شورای عالی امنیت ملی خلاف قانون اساسی است و شکایت‌شان وارد نیست.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

۱.‌ ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نمی‌شود با نواندیشی دینی آشنا بود و به این

ادامه »

جنبش زن، زندگی، آزادی رادیکال‌ترین جنبش تاریخ ایران است. رادیکالیسم هم به معنای این است که این جنبش برای رسیدن به اهداف بنیادینش نیاز به تغییرات و تحولات ریشه‌ای در ساختارها و نهادهای چند هزار ساله‌ی ایرانی – شرقی دارد. نهادهای تاریخی ایرانی عموماً ضد زن و زندگی و آزادی هستند…

ادامه »

امروز که خیزش سراسری علیه حجاب اجباری و ظلم حکومت رخ داده، رهبران اصلاح‌طلب بهتر است سرمایه‌ی اجتماعی بسیار کمرنگ‌شده خویش را بیش از این بر باد ندهند و آنرا اینبار هم مفت و رایگان در دامن دیکتاتوری ولی فقیه و سرکوبگرانی که دستشان آغشته به خون ژینا و حدیث و دهها جوان ایرانی از اقوام مختلف است، نریزند…

ادامه »