زیتون– شماری از سینماگران ایرانی از صدور حکم زندان برای محمد رسول‌افت ابراز تأسف کرده و تأکید کرده‌اند جای او زندان نیست.

پیش از این شماری از جشنواره‌ها، نهادها، فیلمسازان و روزنامه‌نگاران سینمایی در جهان صدور حکم زندان برای محمد رسول‌اف را محکوم کرده و خواستار لغو آن شده‌اند.

جعفر پناهی، رسول صدرعاملی، عبدالرضا کاهانی و بهنام بهزادی نیز از جمله سینماگران ایرانی هستند که از این حکم ابراز تأسف کرده‌اند.

View this post on Instagram

محمد رسول اف می گوید : «از قاضی محترم پرسیدم آیا فیلم‌هایم را دیدید؟ گفت نه. گفتم پس چطور می‌خواهید قضاوت کنید. گفت تحلیلی که از سوی دستگاه‌های امنیتی درباره فیلم های من شده برایش کافی است». همین جواب قاضی نشانه عدم استقلال قوه قضائیه است. چهل سال است، قضات، چشم بسته حکم های سنگین فرمایشی، علیه فعالین حقوق بشر ، فرهنگ و مردم صادر کرده اند. این شیوه دیکتاتورهاست. اما تاریخ هرگز و به این گستردگی شاهد به اسارت کشیدن اندیشه نبوده و یا حداقل تاریخ سینمای جهان چنین فیلم سوزانی به خود ندیده است. به راستی چرا حکومتی که ده ها فرستنده تلویریونی و رادیویی و ارتش سایبری گسترده در اختیار دارد؛ اجازه یک رسانه مستقل را نمی دهد. حکومتی که خروارها فیلم تبلیغاتی می سازد، چرا از یک فیلمساز مستقل و یک فیلم باخاصیت می ترسد؟ چگونه ایدئولوژی که ادعای جهانی شدن و محق بودن دارد؛ در برابر صدای پرسشگر یک فیلمساز منتقد؛ به جای پاسخگو بودن لبه ی تیز شمشیرش را نشان می دهد؟ آیا جز این است که پایه های سست بنیاد حکومت، توان کوچکترین لرزشی را ندارد و تنها راه چاره را بگیر و ببند می بیند و می پندارد که اینگونه چند صباحی بیشتر عمر خواهد کرد؟ اما باید بگویم با یک روز زندانی کردن یک فیلمساز و حتی توقیف یک فیلم؛ بذر ده ها فیلمساز و فیلم جدید و مستقل پاشیده می شود. با زندانی کردن محمد رسول‌اف و سنگ اندازی در مسیر فیلمسازیش، حکومت نمی‌تواند ذهن او را به زنجیر بکشد. او فیلم‌سازی است که با داستان‌های تازه از زندان باز خواهد گشت. این زمستان، هر چند استخوان سوز؛ اما خواهد گذشت. تاریخ؛ داستان رسوایی شما را خواهد نوشت. در این شرایط تنها فیلمسازان مستقل و اندیشمندان آزادیخواه ایران حامی همکار بی پناه خود می توانند بود. سکوت نکنیم که روزی این ابر تیره بر بام خانه همه خواهد ایستاد. #محمدرسول_اف #محمد_رسول_اف #زندان #زندانی #ایران #ایرانی #جعفر_پناهیk

A post shared by official jafar panahi (@jafar.panahi) on

 

 

بنابر حکمی که شنبه گذشته، ۲۹ تیر، به محمد رسول‌اف ابلاغ شد، دادگاه انقلاب او را به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت از فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی محکوم کرد.

رسول‌اف در رابطه با جریان دادگاهش به رادیو فردا گفته بود که در حکم دادگاه انقلاب نام همه فیلم‌های او قید شده بود اما در جریان دادگاه بیش از همه بر فیلم‌های «به امید دیدار»، «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند» و «لِرد» تأکید شده و این آثار با عباراتی چون «سیاه‌نمایی» توصیف شده‌اند.

بازگشت به صفحه اول