نخستین جلسه دادگاه قتل میترا استاد؛ نجفی مقتول را مهدورالدم خواند

زیتون– نخستین جلسه محاکمه محمدعلی٬ شهردار اسبق تهران٬ به اتهام قتل همسرش «میترا استاد» امروز برگزار شد.

نماینده دادستان در این جلسه اعلام کرد که نجفی، میترا استاد را «مهدورالدم» می داند.

خبرگزاری میزان٬ وابسته به قوه قضاییه٬ خبر داد که در این جلسه محمد شهریاری نماینده دادستان با خواندن کیفرخواست، به کشف دست‌نوشته محمدعلی نجفی در صحنه قتل اشاره کرده و گفت که در آن نوشته شده بود «در طول یکسال و اندی گذشته تمام سعی خود را کردم تا بدون خونریزی مشکلات را با میترا استاد حل کنم، اما او هیچ نصیحتی را پذیرا نبود حتی پیشنهاد دادم که تمام حق و حقوقت را پرداخت می‌کنم؛ اما او به من می‌گفت در وهله اول برای گرفتن انتقام از همسر و دخترت آمده‌ام و تا خیانت نکنم و با مرد‌های اجنبی … دست بر نمی‌دارم.»

شهریاری همچنین با اشاره به کشف نامه‌ای دیگر که محمدعلی نجفی برای دخترش فرستاده بود به نحوه آشنایی خود با میترا استاد پرداخته و در این نامه نوشته بود که «او قبل از مسلمان شدن با یک کارگردان زندگی عاشقانه و جنسی داشته است، بعد از آن به عقد موقت کسی در وزارت خارجه در می‌آید، بعد از آن هم به عقد موقت شخص دیگری در آموزش و پرورش درآمده است و همه این موارد را همسر او اطلاع داشت که بعد از آن در تیرماه به عقد موقت من درآمد که اشتباه کردم.»

بنابر اعلام نماینده دادستان، «متهم در آخر دست نوشته خود چنین گفته است که این مسائل وی را به این نتیجه رساند که مقتوله مهدورالدم است و برای همین کار را یکسره کرده‌ام و از همه ملت ایران عذرخواهی می‌کنم.»

براساس ماده ۲۲۶ قانون مجازات اسلامی «تبصره۲- ( از بند ج قانون مجازات اسلامی) – در صورتی که شخص کسی را به اعتقاد قصاص یا به اعتقاد مهدورالدم بودن بکشد و این امر بر دادگاه ثابت شود و بعدا معلوم گردد که مجنی علیه مورد قصاص و یا مهدورالدم نبوده است قتل به منزله خطا شبه عمد است . و اگر ادعای خود را در مورد مهدورالدم بودن مقتول به اثبات برساند قصاص و دیه از او ساقط است.»

اما شهریاری در این جلسه به اعترافات نجفی اشاره کرده و گفت که «متهم در اعترافات خود گفته که، چون احساس می‌کردم خانواده‌ام پس از این موضوع تحت فشار قرار می‌گیرند عنوان مهدورالدم را به کار بردم و به خاطر این بود که خانواده‌ام بتوانند از خود دفاع کنند.»

نماینده دادستانی همچنین در این جلسه اعلام کرد که در این رابطه افراد زیادی شناسایی و بازجویی شدند که «تمامی افراد احضار و ضمن مواجه حضوری با متهم اعلام نمودند که هیچ گونه رابطه نامشروعی با مقتوله نداشته‌اند و برپاکی وی شهادت دادند.»

شهریاری گفت که متهم مکررا نزد بازپرس اعتراف به قتل کرده و انگیزه را اختلافات خانوادگی عنوان کرده است از طرفی سلاح تا سال ۹۴ دارای مجوز بوده که بعد از آن تمدید نکرده بود.

در این جلسه زهرا نجفی دختر محمدعلی نجفی و علیرضا ببری داماد متهم و فرهاد آقازاده راننده محمدعلی نجفی، مسعود استاد برادر میترا استاد و معصومه رشیدیان خبرنگار انصاف نیوز به عنوان مطلع در جلسه حاضر بودند.

گزارش ها حاکی است که در این جلسه از دادگاه به جزء برادر میترا استاد اولیای دم مقتول حضور نداشتند و وکیل آن‌ها در جلسه حاضر بوده است.

همچنین مسعود استاد برادر میترا استاد پس از این دادگاه به خبرنگاران گفت که «ما از قصاص نخواهیم گذشت.»

میترا استاد، همسر محمدعلی نجفی، روز سه‌شنبه ۷خرداد در محل سکونتش واقع در سعادت آباد بر اثر شلیک گلوله به قتل رسید. ساعاتی پس از انتشار این خبر محمدعلی نجفی به قتل همسرش اعتراف کرد، اما گفت که «من به قصد کشتن نرفتم و می‌خواستم بترسانمش.»

پیش از این اتهامات آقای نجفی «قتل عمد» میترا استاد، «حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز» و «ایراد صدمه بدنی عمدی» با تقاضای اولیای دم مبنی بر قصاص اعلام شده بود.

همچنین احتمال همکاری میترا استاد، با نهادهای امنیتی بر پیچیدگی ماجرا اضافه کرده و مشخص نیست که این موضوع تا چه اندازه در محاکمه او مورد بررسی قرار خواهد گرفت.​

قرار است جلسه بعدی این دادگاه روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه برگزار شود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

۱- «پنجاه آمبولانس برده بودن. کلی ماشین و اتوبوس ول داده بودن توو جاده. به همه بیمارستانهای استان آماده باش داده بودند. انگار مثلا سلاح بیولوژیکیول کردن توو استان 🤣مدیریت فشل. هرکی به هرکی. خر

ادامه »

«سید جواد ساداتی‌نژاد» حدود ۵۰ سال دارد. یعنی سنی که نه می‌تواند سابقه‌ای در انقلاب داشته باشد، نه در دوران دفاع مقدس. در بیش

ادامه »

روراست و صادق است. رُک و راست حرفش را می‌زند. و این نه از سرِ بی‌باکی که بیش‌تر اسلوبِ شخصیتی

ادامه »