حذف اجبار «تراشیدن موی سر» برای خوشایند سازی سربازی

زیتون– سردار موسی کمالی، رییس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح ایران، امروز پنجشنبه از حذف الزام سربازان به تراشیدن موی سر در دوره آموزشی و دوران سربازی خبر داد.

او اجبار سربازان به تراشیدن موی سر را مربوط به سال‌های بسیار دور و به منظور رعایت بهداشت فردی خواند و گفت که هم‌اکنون با توجه به ارتقاء بهداشت فردی و امکانات مناسب در یگان‌های نیروهای مسلح الزام تراشیدن موی سر برای سربازان حذف می‌شود.

موسی کمالی همچنین افزود که از این به بعد نمره موی سر کارکنان وظیفه دارای مدرک دیپلم و پایین‌تر در مراکز آموزشی ۱۰ و دارای مدرک فوق دیپلم و بالاتر نیز نمره موی سرشان در مراکز آموزشی ۱۶ خواهد بود.

او این امر را همچنین در راستای «خوشایندسازی و افزایش نشاط سربازان» خواند.

تلاش ستاد کل نیروهای مسلح پس برای خوشایندسازی و افزایش نشاط سربازان پس از آن صورت می‌گیرد که «فروش پایان خدمت» متوقف شد.

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح یازدهم تیرماه٬ اعلام کرده بود که دیگر امکان پرداخت جریمه برای مشمولان غایب به قصد گرفتن معافیت از سربازی وجود ندارد.

او همچنین تاکید کرده بود که طرح «تشدید برخورد با مشمولان غایب» آغاز شده است.

پیش از آن شایعاتی درباره احتمال از سرگیری طرح فروش سربازی، بخشش اضافه‌خدمت غایبان و معافیت‌های جدید سنی در ایران منتشر شده بود.

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح ایران اما ضمن تکذیب این شایعات گفته است: «برابر قانون، سربازانی که تا سه ماه غیبت از سربازی داشته باشند سه ماه اضافه‌خدمت، سربازانی که از سه ماه تا یک سال غیبت داشته باشند شش ماه اضافه‌خدمت و سربازانی که بیش از یک‌سال غیبت داشته باشند علاوه بر شش ماه اضافه‌خدمت، مشمول مجازات‌های مربوط به سربازان فراری نیز می‌شوند.»

ایسنا خبر داده بود که موسی کمالی با بیان اینکه «در گذشته طی چندین مرحله اضافه‌خدمت‌های ناشی از غیبت سربازان بخشیده شده بود»، گفت: «اما دیگر خبری از چنین بخشودگی‌ها و تسهیلاتی نخواهد بود و بخشودگی اضافه‌خدمت‌های ناشی از غیبت دیگر تکرار نخواهد شد و تنها آن دسته از سربازانی که به سربازی اعزام شده و دارای حسن انجام وظیفه و اخلاق باشند با تشخیص فرمانده معادل دو سوم از اضافه‌خدمت ناشی از غیبتشان بخشیده خواهد شد و بجز آن هیچ بخشش دیگری وجود ندارد.»

کمالی همچنین به این پرسش که آیا احتمال اجرای دوباره طرح فروش سربازی یا همان جریمه ریالی سربازی وجود دارد٬ پاسخ داده بود: «پرونده فروش سربازی یا جریمه ریالی سربازی مختومه شده و دیگر اجرا نخواهد شد، بنابراین لازم است مشمولان غایب به امید اجرای دوباره چنین طرح‌هایی نمانده، وضعیت سربازی خود را مشخص کنند.»

نخستین بار در آذرماه سال ۱۳۷۷ برای مقطعی سه‌ساله به مشمولان خدمت سربازی در ایران اجازه داده شد تا با پرداخت مبالغی از خدمت سربازی معاف شوند. در آن زمان که مبلغ خرید سربازی بین یک میلیون و ۸۰۰ تا سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده بود، ۳۵۰ هزار نفر مبادرت به خرید سربازی خود کردند.

در ۳۰ آذر ۹۳ نیز دولت اول حسن روحانی پیشنهاد فروش دوره سربازی به مشمولانی را به مجلس شورای اسلامی داده بود که “بیش از ۱۰ سال غیبت” داشته و طبق این پیشنهاد می‌توانستند با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت، معاف شوند.

دولت یازدهم در لایحه بودجه سال ۹۵ نیز پیشنهاد معافیت با پرداخت جریمه برای مشمولانی با ۵ سال غیبت را داد، اما ستاد کل نیروهای مسلح ایران با آن مخالفت و پیشنهاد مدت غیبت ۸ سال را مطرح کرد داد. کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی نیز در نهایت با پیشنهاد ستاد کل موافقت کرد.

مبلغ جریمه غایبان در آن زمان بر اساس مدرک تحصیلی بین ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان تعیین شد. برخی نمایندگان نیز به دلیل تبعیض ناشی از توانایی ثروتمندان در خرید سربازی مخالف این طرح بودند. البته دریافت‌کنندگان این نوع از معافیت حق نمایندگی مجلس، عضویت در شوراهای اسلامی و قرار گرفتن در سمت‌های مدیریتی را ندارند.

روز ۳۱ فروردین‌ماه گذشته مهلت خرید سربازی در ایران به سر رسید و پس از آن دیگر مشمولان غایب، از جمله مشمولان مقیم خارج کشور، دیگر نمی‌توانند با پرداخت جریمه از خدمت معاف شوند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »