جنتی: در برابر مشکلات «آتش به اختیار» عمل کنید

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان رهبری ایران، روز پنج‌شنبه، ۲۰ تیرماه، با انتقاد از دولتی بودن اقتصاد ایران توصیه کرد که «جوان‌های با ایمان و جهادگر» به کار گرفته شوند و در مقابله با مشکلات «آتش به اختیار» عمل شود.

در سخنانی در نشست مشترک هیئت رئیسه و کمیسیون‌های مجلس خبرگان، آقای جنتی از کنترل دولت بر اقتصاد ایران انتقاد کرده و فعال نکردن بخش خصوصی را «خلاف قانون اساسی» خواند.

او اضافه کرد که «عملکرد ضعیف اقتصادی» کشور را با چالش‌هایی روبه‌رو کرده و تنها راه دستیابی به «اقتصاد مقاومتی» حمایت از بخش خصوصی است./فارستمرین جنگنده‌های اسرائیل برای پرواز در فاصله رفت و برگشت به ایران

رادیو اسرائیل به نقل از «آگاهان نظامی» گزارش داده است که جنگنده‌های نیروهای هوایی اسرائیل مشغول تمرین در حریم هوایی در یونان هستند که هدف از آن کسب «تجربه پروازهای دور است.»

بر اساس این گزارش، جنگنده های اسرائیلی مسافتی را برای تمرین پروازهای طولانی، بر فراز آن کشورها بر می‌گزینند که فراتر از فاصله رفت و برگشت به ایران باشد.

در این گزارش گفته شده است که این تمرین‌ها صبح روز دوشنبه گذشته انجام گرفته است./بی‌بی‌سی فارسیاحتمال دیدار مجدد آبه و روحانی

یک خبرگزاری ژاپنی به نقل از منابع دولتی در این کشور گزارش داد که احتمال گفتگوی مجدد شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، با حسن روحانی، رییس‌ جمهوری در ماه سپتامبر در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک وجود دارد.

بنا بر این گزارش، برنامه این دیدار روز ۲۱ ژوئیه (۳۰ تیر) نهایی می‌شود./دویچه ولهنماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: جلسه شورای حکام دستاوردی نداشت

کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین درباره جلسه دیروز شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته این جلسه بدون هیچ دستاوردی پایان یافته است.

روز گذشته، شورای حکام به دنبال بررسی پرونده ایران تصمیم گرفت از این پس گزارش‌های خود درباره ایران را به طور علنی منتشر کند.

۳۵ عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز به درخواست آمریکا برای بررسی پرونده هسته‌ای ایران امروز چهارشنبه (۱۰ ژوئیه) ۱۹ تیر ۱۳۹۸ تشکیل جلسه دادند.

ایالات متحده نیز در این جلسه از ایران خواسته تعهدات خود در برجام را اجرا کند.

آلمان و بریتانیا و فرانسه، سه کشور اروپایی طرف ایران در توافق هسته‌ای نیز از ایران خواسته‌اند تعهدات خود در برجام را از سر بگیرد.

همزمان سازمان ملل نیز از ایران خواسته که به تعهدات در برجام پایبند بماند.

در هفته‌های گذشته ایران اعلام کرد بر اساس بند ۲۶ و ۳۶ توافق هسته‌ای، تعهدات خود به خاطر عدم پایبندی طرف‌های مقابل کاهش خواهد داد./ایسنا

بازگشت به صفحه اول