سیل چهل گوزن زرد را با خود برد

زیتون- به دنبال بارندگی کم سابقه و جاری شدن سیل در برخی از نقاط استان خوزستان، سایت تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی در منطقه میانرود دزفول به زیر آب رفته و بخش زیادی از تاسیسات آن تخریب شد.

950129_miyanrud-1

بر اساس آخرین سرشماری صورت گرفته حدود چهل گوزن زرد در این سایت نگهداری می شدند که از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست و به نظر می رسد هیچیک از آنها زنده نمانده باشند.

فرهاد قلی، رییس اداره محیط زیست دزفول در این باره به دیده بان محیط زیست، گفت:« با توجه به ارتفاع زیاد آب، تا روز گذشته (شنبه) امکان جست و جو در سایت وجود نداشت اما با کاهش سطح آب در تلاش هستیم که امروز جست و جو برای اطلاع از آخرین وضعیت گوزن ها را آغاز کنیم.»

فرهاد قلی توضیح داد:« با توجه به از بین رفتن بخش های زیادی از فنس کشی سایت امیدواریم گوزن ها که شناگران ماهری هستند از سایت خارج شده و به زمین های مرتفع اطراف پناه برده باشند.»

با توجه به ارتفاع بالای آب که طبقه اول پاسگاه محیط بانی سایت را کاملا به زیر آب فرو برده بود، در صورتیکه گوزنی در سایت باقی مانده باشد قطعا زنده نمانده است.

گوزن زرد ایرانی بطور کامل در طبیعت کشور منقرض شده است و صرفا تعداد محدودی از این گونه بسیار ارزشمند در شرایط اسارت و نیمه اسارت زندگی می کنند.

پیش از وقوع سیل نیز یک راس گوزن زرد ماه و حامله در باغ وحش خرم آباد به دلیل سنگ پرانی بازدید کنندگان کشته شد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

انقلاب مشروطه مهم‌ترین اتفاق سیاسی تاریخ معاصر ایران است که مرز سیاسی و اجتماعی بین ایران قدیم و جدید را مشخص می‌کند. آن رویداد دوران‌ساز برای نخستین بار مفهوم «شهروند» را با پایان دادن به

ادامه »

جایگاه حکومت ایران در رتبه‌بندی حکمرانی شایسته بنابه رتبه بندی شاخص های حکمرانی موسسه حکمرانی چندلر که شاخص های گوناگون و از جمله کارآمدی

ادامه »

آن‌چه در این نوشته می‌آید واکنش و پاسخ(دومِ) عبدالکریم سروش به سخنان اخیر محسن کدیور است که برای انتشار در اختیار زیتون قرار گرفته. زیتون با درج توضیحی از سردبیر و اعلام آمادگی برای پاسخ آقای محسن کدیور آن را منتشر می‌کند…

ادامه »