علت مرگ گوزن زرد خرم آباد مشخص شد

زیتون- یک گوزن زرد ایرانی که باردار نیز بوده و ماه های آخر حاملگی خود را سپری می کرده است روز ۱۸ فروردین سال جاری در باغ وحش خرم آباد تلف شد.

950123_KHORAMABAD-4 (1)

فتحی بیرانوند، مدیر کل محیط زیست استان لرستان علت مرگ این گونه ارزشمند را استرس زیاد بر اثر ازدحام بازدید کنندگان عنوان نموده است اما این احتمال در بدو امر بسیار بعید به نظر می رسید.

فتحی بیرانوند در این باره گفت که:« بعد از اینکه ما از این اداره کل توضیح خواستیم آن‌ها علت تلف شدن این گوزن زرد ایرانی را ازدحام بازدیدکنندگان و وارد شدن استرس به این‌گونه اعلام کردند و بر اساس اعلام دامپزشکی لرستان این گوزن زرد ایرانی به دلیل استرس خود را به فنس هایی که در داخل آن‌ها نگهداری می‌شده کوبیده و این امر موجب شکستگی گردن و تلف شدن آن شده است.»

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران نیز علت مرگ این گوزن زرد باردار را نوعی بیماری و به احتمال فراوان بیماری تب برفکی اعلام کرده بود.

اما در نهایت علت مرگ این گوزن ماده و حامله، پرتاب سنگ از سوی بازدید کنندگان باغ وحش اعلام شد. گوزن در اثر پرتاب سنگ ترسیده، خودش را به فنس ها کوبیده و به علت شکستگی گردن مرده است.

 

حدود ۱۵۰ سال از آخرین گزارش حضور گوزن زرد در استان لرستان می گذرد.

زیستگاه این گونه در لرستان جنگل های بلوط جنوب خرم آباد بوده است و مردم محلی به آن گازرده (گاو زرده) می گفتند.

سال ۱۳۸۹ با هدف احیای مجدد این گونه در لرستان سه گوزن زرد نر از دشت ناز ساری و یک گوزن ماده، به این استان منتقل شده و موضوع ایجاد سایت تکثیر و پرورش گوزن زرد در منطقه «کلدر» از سوی مسئولان محلی وقت محیط زیست اعلام شد، پروژه‌ای که مصوبه هیات دولت در دور سوم سفرهای استانی دولت دهم را نیز به همراه داشت.

از آن سال‌ تاکنون نزدیک به ۶ سال می‌گذرد. گوزن ها هرگز به سایت کلدر منتقل نشدند و گوزن های منتقل شده به لرستان که قرار بود بصورت موقت در باغ وحش خرم آباد نگهداری شوند همچنان در این باغ وحش باقی مانده اند.

در این مدت تاکنون یک گوساله از این گوزن ها در باغ‌وحش خرم‌آباد به دنیا آمده است که این گوساله مدتی پس از تولد، بر اثر بیماری از بین رفت.

از سه گوزن نر منتقل شده به لرستان یکی در سال ۱۳۹۳ بر اثر سوراخی روی بدن (برخورد گلوله یا شاخ گوزن دیگر) و دیگری بر اثر بیماری از بین رفتند.

تنها گوزن زرد ماده نیز روز هجدهم ماه جاری (فروردین‌ماه ۱۳۹۵) به همراه گوساله درون رحمش تلف شد.

پس از گذشت شش سال از انتقال چهار گوزن زرد به خرم آباد به منظور احیای نسل این گونه در استان لرستان، نه تنها جمعیت آنها اضافه نشده بلکه تنها یک گوزن نر باقی مانده است.

گوزن زرد ایرانی بطور کامل در طبیعت کشور منقرض شده است و صرفا تعداد محدودی از این گونه ارزشمند در شرایط اسارت و نیمه اسارت زندگی می کنند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

انقلاب مشروطه مهم‌ترین اتفاق سیاسی تاریخ معاصر ایران است که مرز سیاسی و اجتماعی بین ایران قدیم و جدید را مشخص می‌کند. آن رویداد دوران‌ساز برای نخستین بار مفهوم «شهروند» را با پایان دادن به

ادامه »

جایگاه حکومت ایران در رتبه‌بندی حکمرانی شایسته بنابه رتبه بندی شاخص های حکمرانی موسسه حکمرانی چندلر که شاخص های گوناگون و از جمله کارآمدی

ادامه »

آن‌چه در این نوشته می‌آید واکنش و پاسخ(دومِ) عبدالکریم سروش به سخنان اخیر محسن کدیور است که برای انتشار در اختیار زیتون قرار گرفته. زیتون با درج توضیحی از سردبیر و اعلام آمادگی برای پاسخ آقای محسن کدیور آن را منتشر می‌کند…

ادامه »