زیتون– در پی سخنان امروز حسن روحانی٬ رییس جمهوری ایران٬ مبنی بر افزایش نامحدود غنی سازی اورانیوم در ایران٬ طرف‌های اروپایی برجام واکنش نشان دادند.

ظهر امروز(چهارشنبه) حسن روحانی اعلام کرد که جمهوری اسلامی از روز ۱۶ تیرماه یعنی چهار روز دیگر میزان غنی‌سازی خود را به بیش از ۳.۶۷ درصد و تا هر میزانی که «نیاز داشته باشد» افزایش خواهد داد.

ساعتی پس از انتشار سخنان حسن روحانی٬ فرانسه در واکنش به این تهدید حسن روحانی هشدار داد خروج جمهوری اسلامی از توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ چیزی عاید تهران نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت «با خروج از توافق وین، ایران هیچ چیز به دست نخواهد آورد.»

او در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت، زیر سئوال بردن توافق تنها تنش‌هایی را که قبلا هم در منطقه بالا گرفته‌اند تشدید می‌کند.

از سوی دیگر بوریس جانسون، وزیر خارجه پیشین و نامزد نخست‌وزیری بریتانیا، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز گفت: «بار دیگر از دولت ایران می‌خواهم درباره [پیامدهای] نابودی برجام و نقض تعهداتش در چارچوب این توافق با دقت بسیار زیاد فکر کند. برجام تضمین خوبی برای ثبات مناسبات با آمریکا و به‌ویژه با اتحادیه اروپا بوده است و معتقدم ایران باید به آن پایبند بماند و اشتباه بزرگ ایران خواهد بود اگر در شرایط کنونی از رویکرد خویشتندارانه دست بکشد و به غنی‌سازی مواد رادیواکتیو روی آورد. معتقدم این خطایی جدی خواهد بود.»

او در پاسخ به این پرسش که آیا در قبال ایران به سمت سیاست‌های واشنتگتن متمایل خواهد شد، گفت: «به نظرم موضوع اصلی این است که برجام روزبه‌روز شکننده‌تر می‌شود و ما باید به فکر راه‌هایی برای وادارکردن ایران به تغییر رفتار مخلش در منطقه باشیم. اما همچنان معتقدم که همکاری با ایران و متقاعد کردن این کشور به دست‌کشیدن از برنامه هسته‌ای نظامی راه حل درست برای کشور ما و برای منطقه است.»

در همین رابطه رییس جمهوری ایالات متحده در نخستین واکنش به افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده جمهوری اسلامی ایران و عبور آن از میزان مجاز در توافق هسته‌ای موسوم به برجام،‌ گفت دیگر پیامی برای ایران ندارد و آنها با آتش بازی می‌کنند.

بازگشت به صفحه اول