افزایش شش درصدی بهای نفت

دونالد ترامپ: ایران اشتباه خیلی بزرگی کرد

زیتون– دونالد ترامپ٬ رییس‌جمهوری آمریکا٬ ساعتی پیش بدون اشاره صریح به دلیلی، از «اشتباه خیلی بزرگ ایران» خبر داد.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1141711064305983488?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1141711064305983488&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.radiofarda.com%2Fa%2Ftrump-irgc-drone%2F30010676.html

صبح امروز سپاه پاسداران اعلام کرد که یک پهپاد آمریکایی را سرنگون کرده است. 

این توییت ترامپ می‌تواند اشاره‌ای به سرنگونی این پهپاد باشد٬ اگرچه تا ساعتی پس از اعلام این خبر از سوی سپاه پاسداران٬ آمریکا سقوط این پهپاد را تکذیب کرده بود.

توئیت رییس جمهوری آمریکا ساعتی پس از آن منتشر شد که ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سِنتکام، تایید کرده بود که یک پهپاد تجسسی‌اش «در حالی که بر فراز تنگه هرمز و در محدوده هوایی بین‌المللی در پرواز بود» با موشک سطح به هوای ایران سرنگون شده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرده بود که این پهپاد در «فضای سرزمینی» ایران هدف قرار گرفته و سرنگون شده است.

با این حال بیل اربن، سخنگوی سِنتکام، در بیانیه‌اش تأکید کرده است «گزارش‌ منابع ایرانی مبنی بر اینکه پهپاد یادشده بر فراز خاک ایران بوده غلط است».

سخنگوی سِنتکام نوع پهپاد سرنگون‌شده را «ام‌ کیو ۴ ترایتن» و زمان حمله را ۲۳:۳۵ شامگاه چهارشنبه به وقت گرینویچ اعلام کرده و تصریح کرده است که این حمله بی‌دلیل و «بدون تحریک» صورت گرفت.

سپاه پاسداران زمان حمله را ۴:۰۵ بامداد پنج‌شنبه به وقت محلی و نوع پهپاد را «ام کیو ۴ سی» ذکر کرده و مدعی شده است که حمله نیروی هوافضای سپاه در«منطقه کوه مبارک استان هرمزگان» صورت گرفته است.

خبرگزاری فارس نیز گزارش داده است که این پهپاد با سامانه پدافند موشکی موسوم به «سوم خرداد» سرنگون شد.

در همین رابطه خبرگزاری فرانسه، بهای نفت در بازارهای جهانی که از بامداد پنج‌شنبه و با سرنگونی پهپاد آمریکایی با موشک سپاه پاسداران رو به افزایش بود، پس از توئیت دونالد ترامپ درباره «اشتباه خیلی بزرگ ایران» بار دیگر اوج گرفت.

بنابر این گزارش، در نیمروز پنج‌شنبه نفت خام برنت به بشکه‌ای ۶۴.۶۳ دلار رسید که نسبت به روز قبلش ۲.۸۱ دلار افزایش داشت.

نفت وست تکزاس اینترمدییت نیز با ۳.۲۴ دلار افزایش، روز پنج‌شنبه به ۵۷ دلار رسید.

هفته گذشته نیز در پی حمله به دو نفتکش در دریای عمان بهای نفت در بازارهای جهانی حدود ۴ درصد افزایش یافت.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

افزایش شش درصدی بهای نفت

در توئیتر روبات‌ها تقریبا از عهده‌ی تمام کارهای یک انسان بر می‌آیند. آن‌ها به صورت خودکار مکالمات عمومی تولید می‌کنند و به پیام‌ها جواب می‌دهند. روبات‌ها در مباحث سیاسی از مواضع سیاستمداران حمایت و هم‌زمان صدای مخالفان را سرکوب می‌کنند تا افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهند. از این رو می‌توان با هدف «ایجاد اجماع» و یا ایجاد «توهم حمایت عمومی» از یک ایده یا یک سیاست یا سیاست‌مدار از آن‌ها بهره گرفت…

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »