دادستان کل کشور: اگر نزار زکا به روش خود ادامه دهد، ایران نیز اسناد و مدارک خود را رو خواهد کرد

زیتون– محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، با «ناجوانمردانه» توصیف کردن سخنان نزار زکا درباره دوران بازداشتش در ایران، تهدید کرد که در صورت ادامه این سخنان، قوه قضاییه جمهوری اسلامی «مصاحبه‌هایی»‌ که با او انجام شده است را منتشر خواهد کرد.

منتظری گفت: «کسی آمده با وساطت دولت لبنان و حزب الله از این فرصت استفاده کرده، بخشی از دوران محکومیت اش را در ایران گذرانده و با آزادی مشروط به خارج از ایران رفته است، امروز به جای تقدیر و تشکر از نظام جمهوری اسلامی و نظام قضائی ایران این رویکرد بسیار ناجوانمردانه را در پیش گرفته است.»

نزار زکا پس از آزادی و ورود به لبنان، در جمع خبرنگاران بازداشت خود در ایران را «آدم ربایی» خواند و روند محاکمه را «صوری» توصیف کرد.

نزار زکا، شهروند لبنانی دارای اقامت آمریکا، روز سه شنبه ۲۱ خرداد از زندان آزاد شد و به لبنان رفت. او پس از آزادی، گفت که در طول دوران بازداشت از سوی ماموران سپاه پاسداران شکنجه شده است.

به گفته منتظری درباره نزار زکا «اسناد و مدارک کافی و مصاحبه‌هایی که انجام شده و فیلم‌ها و مستنداتی» وجود دارد. او همچنین تهدید کرد که اگر نزار زکا «اگر بخواهد ادامه دهد»، آن‌گاه دستگاه قضایی ایران هم «اسناد و مدارکی را که دارد رو خواهد کرد.»

نزار زکا متخصص کامپیوتر، که به دعوت شهیندخت مولاوردی معاون وقت رئیس جمهوری ایران در امور زنان، برای سخنرانی در یک کنفرانس به تهران رفته بود، در شهریور ۹۴ بازداشت و به اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» به ۱۰ سال حبس و پرداخت جریمه نقدی محکوم شده بود.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است. در حال حاضر تعدادی از شهروندان آمریکایی – از جمله ژیو وانگ، سیامک و باقر نمازی، و مایکل وایت – در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

4 پاسخ

 1. جناب آقای دادستان کل!
  آقای نزار زکا گفتنی ها را در یکی دو مصاحبه گفته و از این پس حرفهایش خریداری نخواهد داشت!
  دوما” ایشان باید دقیقا” چه بگوید؟ که شما افشاگری کنیــد؟!
  سوم) آقای نزار زکا چه جاسوس آمریکا باشد ویا نباشــد اکثریت مردم کشورمان هم این شیوه ی دستگیری را قبول ندارد و از این بابت حق را به آقای نزار زکا میدهند…چرا که ایشان مهمان بوده و مگر میشود مهمان دعوت بکنی وبعد اورا غل وزنجیر کنی؟! این اصلا مردانگی و مروت ایرانی نیست!
  ازهمه مهم تر اینکه لیست همه ی مهمانان دعوت شده توسط هر ارگان دولتی در بدو تصمیم برای هر نشستی اول از همه برای تائید به نهاد ذیربط برای اخذ مجوز ارسال میگردد…آیا بهترنبود ایشان را از اول دعوت نمیکردید تا این آبروریزی صورت نمی گرفت؟
  درپایان صدایش را در نیآورید برای ما مردم ایران بهتر است…

 2. با این دوست محترم هم نظر هستم.در آخر بنده هم پیشنهاد دیگری اضافه میکنم:اگر بخش کامنت ها قرار است به بخشی فشل و باری به هرجهت تبدیل و وجودش صرفا به جهت خالی نبودن عریضه باشد(و نه در جایگاهی با کارکرد اصلی اش که همان مراوده پیرامونی، حول آن خبر یا تحلیل،بین مخاطبان و یا بین مخاطبان و صاحبِ قلم)لطفا یا آن را حذف کنید یا به شکلی (شاید با بیانیه هایی شبیه به آنچه در روز آنلاین قبلا وجود داشت)با مخاطب در میان بگذارید تا مخاطبِ پیگیر وقت و انرژی هدر ندهد.با تشکر.

 3. با سلام
  مسول محترم سایت زیتون
  قبل از انکه کامنت روی سایت شما بگذاریم به تکات مهمی اشاره بکنم.
  ۱- خواهشمند است کامنت را حداکثر
  در ظرف ۶ ساعت قرار دهید.
  بارها کامنت یا قرار داده نشده یا دو هفته بعد وقتی خبر از صفحه اصلی
  خارج میشود و به بخش ارشیو میرود
  قرار داده ‌‌‌شده که این عمل مصداق
  سانسور میباشد و بارها در سایت های مختلف خبری با ان مواجه شدیم.
  ۲ -خواهشمند است کامنت ها را بطور
  گزینشی قرار ندهید.
  قرار نیست نظریات همه شهروندان
  همسو با نظر مسولین سایت باشد.
  البته کامنت های غیر متعارف و استفاده از واژه های فحاشی و امثالهم
  مستثنی میباشد.
  با احترام
  شهروند تهرانی

 4. این گونه رفتار و گفتار دادستان کل حقوقی و قضایی نیست. رفتار و گفتاری که در این چهل سال روش جاری و همیشگی او و امثال او است. زیرا اینها قاضی و آدم حقوقی نیستند. روضه خوانانی هستند که در این نظام سراسر تبعیض و فساد بسر میبرند و از سرمایه های ملی سؤاستفاده میکنند. رفتارشان برای منافع نابحقشان است.
  مصاحبه در زندان ، آن هم در زندان شما (با سابقه ای که دارید) که مدرک نمی شود.
  اگر مدرکی دارید و برابر همان قانون خودتان باید اعلام کنید ، به اطلاع عموم برسانید چرا تهدید می کنید، که این خود خلاف آیین حقوقی و قضایی است؟!
  آبرویی ندارند و آبروی ملتی را برده اند.
  داستان خامنه ای است که انگار مسئله ایران وامریکا مسئله شخصی اوست ! با هزینه مردم ادعاهایی می کند و حرفهایی مزند که برای کشور سراسر زیانبار است.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

در توئیتر روبات‌ها تقریبا از عهده‌ی تمام کارهای یک انسان بر می‌آیند. آن‌ها به صورت خودکار مکالمات عمومی تولید می‌کنند و به پیام‌ها جواب می‌دهند. روبات‌ها در مباحث سیاسی از مواضع سیاستمداران حمایت و هم‌زمان صدای مخالفان را سرکوب می‌کنند تا افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهند. از این رو می‌توان با هدف «ایجاد اجماع» و یا ایجاد «توهم حمایت عمومی» از یک ایده یا یک سیاست یا سیاست‌مدار از آن‌ها بهره گرفت…

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »