جهانگیری:نفت را گرفتند تا بفروشند اما یک دلار آن را به دولت برنگرداندند

زیتون- اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور تایید کرد که در صورتی که ایران تمرکز بیشتری در تنوع‌بخشی به فروش نفت داشت، دیگر کشورها نمی‌توانستند به راحتی خود را از نفت ایران بی‌بهره کنند.

او که در همایش نفت و اقتصاد دانش‌بنیان سخن می گفت، با تاکید بر لزوم ایجاد تنوع در روش‌های فروش نفت به شرایط فروش نفت در دوران تحریم اشاره و تایید کرد که در گذشته «نهادها و افراد مختلف از سوی وزارت نفت مامور به فروش نفت می‌شدند» که من می‌توانم به صراحت بگویم «هیچ نهادی که از وزارت نفت، نفت گرفت تا بفروشد حتی یک دلار پول آن را به دولت بر نگرداند.»
او در ادامه سخنانش که توسط ایلنا منتشر شد، از رازی دیگر پرده برداشت، اصرار برای دخالت نهاد های دیگر در فروش نفت« این روش روش فروش نفت نیست و بنابراین ما از روز اول گفتیم که فروش نفت با خود وزارت نفت است و هر قدر هم که فشار آوردند بر این موضوع تاکید کردیم.»

معاون اول رییس جمهور با اشاره به فاصله وحشتناک میزان برداشت ایران و قطر از پارس جنوبیتوضیح داد:« قطر ۱۰ میلیارد دلار، حق ما را از گاز برداشت می‌کرد و بنابراین ما به اتمام رسیدن پروژه پارس جنوبی تا پایان دولت یازدهم را از اولویت‌های خود قرار دادیم. اولویت دیگر توسعه میادین مشترک است، پالایشگاه‌ها نیز باید توسعه پیدا کند و دانش‌بنیان کردن نیز یکی از موضوعات مهم در صنعت نفت به حساب می‌آید؛ چرا که صنعت نفت ایران نقطه ثقل اقتصاد ایران است.»

جهانگیری در ادامه این همایش به تصریح برخی از دستاوردهای دولت در زمینه اداره کشور با وابستگی کمتری به نفت سخن گفت. او همچنین «عده ای از منتقدین دولت را به مخالف حرفه‌ای» بودن متهم کرد و افزود:« ما باید به کسانی که از روی دلسوزی انتقاد می‌کنند پاسخ داده و اصلاحات را در صورت نیاز اعمال کنیم تا تفاوتی بین آنها و کسانی که تبدیل به مخالف حرفه‌ای شده‌اند و نمی‌گذارند کاری پیش برود وجود داشته باشد.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. در مجلس دوم بود که در جریان تصویب بودجه یکی از نمایندگان اخطار کرد که نفت ملک امام است و دولت حق ندارد که از پول فروش نفت استفاده کند . از امام راحل کسب اجازه کردند و ایشان هم با دادن اجازه بر مالکیت خود صحه گذاشتند ، بنابه مراتب فوق نهادها موظف نبودند پول فروش نفت را به دولت بدهند !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

سایه هم از این سرزمین کم شد و رفت؟ او نای و نوای عصر ما بود. او طنین غم و درد و رنج و شادی این‌جا بود. او نشانی همه‌ی پیچ و خم‌های تاریخ این

ادامه »

وقتی سیروس الوند در جشن خانه سینما سال ۱۳۸۹ سخن مرحوم علی حاتمی را بازگو کرد که: «اگر روزی فیلمی را دیدید که آن فیلم در

ادامه »

انقلاب مشروطه مهم‌ترین اتفاق سیاسی تاریخ معاصر ایران است که مرز سیاسی و اجتماعی بین ایران قدیم و جدید را

ادامه »