زیتون– علی خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی٬ تاکید کرد که تهران درباره «مسائل ناموسی انقلاب» مذاکره نمی‌کند.

رهبر جمهوری اسلامی عصر امروز (چهارشنبه)‌در جمع گروهی از «استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها» گفت: «جنجال مذاکره» که رسانه‌های خارجی از آن حرف می‌زنند، «برگشتن به مذاکره» نیست بلکه «مذاکره با آمریکا» است.

او با اشاره به اینکه ایران «با مذاکره با دیگران و اروپایی‌ها» مشکلی ندارد، گفته که ولی در مذاکره با دیگران و اروپایی‌ها، «مسئله‌مان تعیین موضوع است.»

آیت‌الله خامنه‌ای افزود: «ما درباره مسائل ناموسی انقلاب مذاکره نمی‌کنیم؛ درباره‌ توانایی نظامی مذاکره نمی‌کنیم. معنی مذاکره در این مسئله، معامله است؛ یعنی از توانایی دفاعی‌تان کوتاه بیایید».

رهبر جمهوری اسلامی تاکید کرده که «مذاکره درباره‌ این‌جور مسائل، دو کلمه است: آنها می‌گویند این را می‌خواهیم، ما می‌گوییم نه!»

او در همین رابطه مثال زد: «مثل قضیه آن خواستگاری که از او پرسیدند چه شد؟ گفت همه چیز پیش رفته غیر از دو چیز: ما می‌گوییم دختر شما را می‌خواهیم و آنها می‌گویند غلط می‌کنید!»

آیت‌الله خامنه‌ای درباره مذاکره با آمریکا بار دیگر تصریح کرد که ایران با این کشور مذاکره نمی‌کند، چرا که به گفته وی، «‌مذاکره هیچ فایده‌ای ندارد و ضرر هم دارد.»

این اظهارات رهبر جمهوری اسلامی در حالی منتشر شد که حسن روحانی٬ رییس جمهوری٬ صبح امروز گفته بود که اگر آمریکا تحریم‌ها را متوقف کند و به برجام برگردد، درهای مذاکره می‌تواند باز شود. همزمان عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه گفته است هرگونه مذاکره با آمریکا منتفی است.

حسن روحانی تاکید کرده بود: «هر زمان آنها دست از ظلم نسبت به ملت ایران برداشته و تحریم‌های ظالمانه را کنار گذاشته و در برابر تعهدات خود پای‌بند بوده و به میز مذاکره‌ای که خودشان ترک کردند و برهم زدند بازگشتند، راه به روی آنها بسته نیست.»

او خطاب به آمریکا گفته بود: «اگر در کردار، راه دیگری را انتخاب کنید و در تصمیمات اجرایی خود ظلم را کنار گذاشته و به عدالت و قانون بازگردید، ملت ایران راه را به روی شما بازمی‌گذارد.»

روحانی تاکید کرد که اگر با پایبندی به تعهدات‌شان به میز مذاکره بازگردند، راه به روی آنها بسته نیست.

بازگشت به صفحه اول