تکذیب برخورد کمیته‌های انضباطی با «تخلفات اینترنتی» دانشجویان

زیتون– منصور غلامی٬ وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری٬ گفت که اصلاحات آئین‌نامه انضباطی دانشجویان جزئی و در حد دو تا سه کلمه است.

پیشتر اعلام شده بود که شورای عالی انقلاب فرهنگی در ایران تغییراتی در آیین‌نامه انضباطی دانشجویان داده و از جمله، رفتار دانشجویان در شبکه‌های مجازی را در دایره تخلفاتی قرار داده که کمیته‌های انضباطی به آن رسیدگی می‌کنند.

یکی از مقام‌های وزارت علوم در ایران گفته است کمیته‌های انضباطی دانشگاه‌ها با «تخلفات دانشجویان در فضای مجازی» برخورد می‌کنند.

مدیرکل امور دانشجویان وزارت علوم گفته است: «انتشار عکس‌های غیراخلاقی یا مرتکب شدن کار خلاف اخلاق در فضای مجازی همچنین انتشار تصاویر نامناسب در کانال‌های اطلاع‌رسانی، شامل برخوردهای انضباطی با دانشجویان می‌شود.»

اضافه شدن رفتار در شبکه‌های مجازی به مقررات انضباطی، بخشی از تغییراتی است که برای رعایت «اخلاق حرفه‌ای» در آیین‌نامه انضباطی دانشگاه‌ها داده شده‌اند.

وزیر علوم اما امروز اعلام کرد که گرانی در مورد ورود به حریم شخصی افراد در فضای مجازی وجود ندارد و «بررسی‌ها تنها مربوط به تخلفات در دوران دانشجوبودن فرد و در حوزه دانشجویی از جمله هک کردن بعضی سایت‌ها و دسترسی به مستندات و مدارک دیگران است.»

غلامی تاکید کرد که اصلاحات این آئین نامه هنوز تصویب نشده، بلکه پیشنهاد اصلاحیه آئین نامه قبلیذ و افزودن عبارتی تحت عنوان بررسی تخلفات حرفه‌ای مطرح بود.
او با بیان اینکه عبارت «تخلفات حرفه‌ای» در آئین نامه قبلی مشمول تخلفات در برخی رشته‌ها از جمله پزشکی، دامپزشکی و غیره بود٬ ادامه داد: «در قالب اصلاحیه حدود دو تا سه کلمه به این بخش اضافه شد و آن اینکه با توجه به رایج شدن استفاده از کامپیوتر و فعالیت‌های حوزه کامپیوتری و اینترنتی، تخلفاتی همچون هک کردن بعضی سایت‌ها یا دسترسی به مستندات و مدارک دیگران نیز مورد توجه قرار گرفته و تحت عنوان “تخلفات رایانه‌ای” به آئین نامه قبلی اضافه شود.»
وزیر علوم، با تاکید بر آنکه بحثی تحت عنوان اینکه کسی تخلفی در فضای مجازی بکند مطرح نیست، افزود: «قطعاً دلیلی برای نگرانی در مورد رفتن به فضای شخصی افراد وجود ندارد چرا که با توجه به حقوق شهروندی که در کشورها وجود دارد چنین مسئله‌ای تحت عنوان مراقبت از حوزه خصوصی افراد دیده شده و آئین نامه فوق در نظر ندارد به چنین بخش‌هایی ورود پیدا کند.»

کمیته‌های انضباطی در دانشگاه‌های ایران به جرایم عمومی، تخلفات آموزشی و مسایل اخلاقی دانشجویان رسیدگی می‌کنند.

پیشتر احمد معتمدی، رییس دانشگاه پلی‌تکنیک٬ به خبرگزاری فارس گفته که پیش از این هم در این دانشگاه «در صورت وجود شکایت، این تخلفات بررسی و پیگیری می‌شد. اما وجود یک آیین‌نامه جامع می‌تواند کمک زیادی به فعالیت‌های دانشگاه کند.»

به گفته جاماسب نوذری، مدیرکل امور دانشجویان وزارت علوم، تغییراتی که شورای عالی انقلاب فرهنگی در آیین‌نامه انضباطی تصویب کرده، پیشنهاد معاونت فرهنگی-دانشجویی وزارت بهداشت و همچنین وزارت علوم بوده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »