مجلس در خصوص کنوانسیون پالرمو رفراندوم برگزار می‌کند

زیتون– بهرام پارسایی٬ عضو فراکسیون امید مجلس گفت: «اگر در پالرمو، دولت رفراندوم برگزار نکند،در مجلس به سمت رفراندوم می‌رویم.»

بهرام پارسایی در مورد بررسی دولایحه پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام٬ به عصرایران گفت: «در مورد CFT و پالرمو صحبت‌های موافقین و مخالفین گفته شده است صحبت‌های موافقین یک مسئله دودوتا چهارتا و بسیار واضح است که الان در دنیا کره شمالی، سومالی و یکی دوکشور مثل آنها به FATF نپیوسته‌اند یا ما می خواهیم مسیر آنها را طی کنیم که اصرار بر عدم نپیوستن به FATF را داریم یا ما می خواهیم با دنیا تعامل داشته باشیم.»

این عضو فراکسیون امید ادامه داد: «متخصصین امر در وزارتخانه‌های اقتصاد، امور خارجه و بانک مرکزی و کارشناسان بخش‌های خصوصی نظرشان را هم در مجلس و هم مجمع تشخیص در این رابطه داده‌اند. البته کشورهای همانند چین و روسیه نیز در این رابطه نظرشان را داده‌اند که اگر ایران به FATFنپیوندد آنها نمی‌توانند با ایران کار کنند.»

این نماینده اصلاح‌طلب تاکید کرد: «لزوم تصویب این دو لایحه و پیوستن ما به FATF جای اما و اگر ندارد و اگر قرار است این دولایحه به تصویب نرسد باید مجمع تشخیص مسئولیت آن را بپذیرد.»

او افزود که دولت به عنوان نماینده ملت پیشنهاد داده است و لایحه به مجلس ارائه کرده است و مجلس به عنوان نماینده ملت به این لایحه رای دادند در شورای نگهبان رد شده است و به مجمع ارجاع داده شده است و فکر نکنم هم نماینده مردم در قوه مجریه که با رای مستقیم مردم انتخاب شده است و هم نمایندگان مردم در قوه مقننه ،مصلحت مردم را نخواهند.

سخنگوی کمیسیون اصل نود اظهار داشت: «انتظار ما از دولت این است که در این مورد به رای مردم مراجعه کند، چراکه وقتی موضوعی برای مردم حیاتی است و در این زمینه لایحه ارائه داده است اما بیش از یکسال است در این مسیر معطل مانده است بهترین راهش مراجعه به اصل ۵٩قانون اساسی و رفراندوم است.»

به گفته پارسایی اگر دولت نخواهد به دنبال اصل ۵٩ قانون اساسی باشد به احتمال قریب به یقین بعد از تعطیلات مجلس ما پیشنهاد خود مبنی بر اجرای اصل ۵٩ قانون اساسی را می دهیم. اجرای این موضوع از طرف دولت بسیار راحت‌تر است اما در مجلس باید پیشنهاد و طرح به امضا ١٠٠نفر برسد و همین مسیر ممکن است دشوار باشد.

با اینکه پیشتر اعلام شده بود که نخستین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال ۹۸ به بررسی اف‌ای‌تی‌اف خواهد پرداخت٬ امروز این جلسه برگزار نشد.

مجید انصاری، عضو مجمع، امروز به ایلنا گفت: «بنا نبوده امروز جلسه مجمع تشخیص مصلحت برگزار شود.»

غلامرضا مصباحی‌مقدم، دیگر عضو مجمع تشخیص مصلحت، نیز به خبرگزاری مهر گفت زمان دقیق برگزاری جلسه مجمع برای بررسی نهایی لوایح اف‌ای‌تی‌اف هنوز مشخص نیست.

تصویب دو لایحه باقی‌مانده از چهار لایحه‌ای که دولت حسن روحانی در ارتباط با اف‌ای‌تی‌اف ارائه کرده با بحث‌ها و انتقادهای تند موافقان و مخالفان روبه‌رو شده و تصمیم‌گیری درباره آن به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده است.

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، در مصاحبه‌ای با ویژه‌نامه نوروزی اعتماد که خلاصه‌ای از آن روز جمعه در رسانه‌های ایران بازتاب یافت، گفت: «اف‌ای‌تی‌اف در شرایط فعلی برای آینده روابط بانکی بسیار مهم است.»

لاریجانی همچنین با انتقاد از معترضان به این لوایح گفته است: «اگر خلاف منافع ملی بود، چرا سال ۸۶ تصویب کردید؟»

پیشتر محمدرضا تابش٬ نایب رییس فراکسیون امید مجلس٬ در مورد لزوم تصویب پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته بود: «ممکن است اثر وضعی عدم تصویب این لوایح و عدم پیوستن ما به FATF کمتر از اثری که جو روانی آنها به جا می گذارد باشد چرا که جو روانی حاصل از عدم تصویب باعث بوجود آمدن روحیه ناامیدی و یأس در جامعه می شود.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »