زیتون– امروز (دوشنبه) مراسم معارفه رییس جدید قوه قضاییه برگزار شد.

در این مراسم محمد محمدی گلپایگانی٬ رییس دفتر آیت‌الله خامنه‌ای٬ به نمایندگی از رهبر جمهوری اسلامی شرکت کرده بود.

ابراهیم رئیسی٬ رییس جدید قوه قضاییه٬ با اشاره به ضرورت اجرای عدالت گفت: اجرای عدالت باید به گونه‌ای باشد که هیچکس در هیچ جایگاهی حق دور زدن قانون را نداشته باشد.

او همچنین افزود که منشور عملکردی قوه قضائیه در دوره جدید حکم رهبر جمهوری اسلامی خواهد بود و کار این قوه در بستر بیانیه «گام دوم» پیش خواهد رفت.

بیانیهٔ گام دوم انقلاب بیانیه‌ای است که به تازگی از سوی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب ۵۷ منتشر شد.

رهبر جمهوری اسلامی در بخشی از آن بیانیه آورده است: «نارضایتی این حقیر از کارکرد عدالت در کشور به دلیل آنکه این ارزش والا باید گوهر بی‌همتا بر تارک نظام جمهوری اسلامی باشد و هنوز نیست، نباید به این معنی گرفته شود که برای استقرار عدالت کار انجام نگرفته‌است.»

رییس جدید قوه قضاییه همچنین افزود: «اساس تحول قضایی در این دوره … به نظر من باید آن را در بستر گام دوم تحول قضایی شکل داد. برنامه تحول قضایی در بستر گام دوم که مقام معظم رهبری فرمودند انشاالله به همکاری همه بخش‌ها هم در دولت، هم در مجلس نیاز است که هر کس در حوزه کاری خود تلاش کند که این گام به ویژه در اجرای عدالت به خوبی برداشته شود.»

او تاکید کرد: «در کشور ما هر روز یک حزب و یک جریانی می‌آید، ما باید بر اجرای قانون توافق کنیم و این مسئله را جدی بگیریم و بنده هم به عنوان نکته محوری انشاالله توجه خواهم کرد.»

ابراهیم رئیسی که روز ۱۶ اسفند از سوی رهبر جمهوری اسلامی به ریاست قوه قضائیه منصوب شد، مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپاست و در سال ۱۳۶۷ عضو هیئتی چهار نفره بود که درباره اعدام زندانیان سیاسی تصمیم می‌گرفت.

از سوی دیگر صادق لاریجانی٬ رییس سابق این قوه در مراسم تودیع و معارفه رییس قوه قضاییه گفت: «دختر من جایی می‌رفت می‌گفتند از زندان آزاد شدی؟ مسئولی که قسم خورده بود قانون اساسی را اجرا کند گفت دختر من جاسوس نیست، ۶۳ حساب هم ندارم.»

او افزود: «گفتم کسی را که تهمت و افترا بزند حلال نخواهم کرد. «کل شیء فعلوه فی‌الزبر و کل صغیر و کبیر مستتر». چرا ما وظیفه خود را در جلسه‌ای که اینگونه افترا می‌زنند، انجام نمی‌دهیم؟ مدیران، این باب را ببندند.»

بازگشت به صفحه اول