انتقاد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از فشار دولت برای تصویب پالرمو

رییس دفتر حسن روحانی: منظور رییس جمهوری مجمع تشخیص مصلحت نبود

زیتون– محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری٬ گفت که منظور حسن روحانی از «اینکه نمی توان کشور را به دست ۲۰-۱۰ نفر سپرد»، مجمع تشخیص مصلحت نظام نبوده است.

امروز مصباحی مقدم٬ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن اعتراض به دولت گفته بود که دولت و «مطبوعات جریان خاص» برای تصویب لوایح FATF این مجمع را تحت فشار گذاشته‌اند.

به گفته مصباحی مقدم ایران برای دور زدن تحریم‌ها نیاز به اقداماتی دارد که تصویب این لوایح مانع آن می‌شود.

پیشتر حسن روحانی در اظهاراتی از مصوبه های بلاتکلیف مانده مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی که اکنون برای تعیین تکلیف در مجمع تشخیص مصلحت نظام است، انتقاد کرده و گفته بود: «نمی‌شود کشور را به ۱۰ الی ۲۰ نفر داده و بگوییم تابع تصمیمات شما هستیم».

رییس جمهوری تاکید کرده بود که «عده‌ای می‌خواهند دور کشور دیوار بکشند.»

واعظی امروز تاکید کرده بود که «ه عنوان مثال، صحبت آقای رئیس جمهوری در بانک مرکزی درباره (لوایح مرتبط با) اف ای تی اف، اصلا درباره مجمع تشخیص مصلحت نظام نبود. بویژه این که خودشان از ابتدای تشکیل مجمع تا امروز عضو آن هستند. مضافاً این که مجمع تشخیص ۲۰-۱۰ نفر نیستند، بلکه بالای ۴۰ نفرند.»

با اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان بر سر مصوبه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو این موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام سپرده شده است اما تاکنون اعضای آن نتوانسته اند به توافقی در رد یا تایید این مصوبه برسند.

دولت ایران می گوید برای بهبود فضای کار بانک های ایرانی با موسسات مالی بین‌المللی، تایید نهایی این مصوبه ضروری است اما مخالفان می گویند که با الحاق ایران به چنین کنوانسیون هایی راه دور زدن تحریم ها مشکل‌تر می شود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

انتقاد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از فشار دولت برای تصویب پالرمو

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »