آیت‌الله سبحانی: مجلس صلاحیت بررسی برابری دیه زن و مرد را ندارد

زیتون– آیت‌الله جعفر سبحانی، از مراجع تقلید شیعیان در قم٬‌ امروز (پنجشنبه) گفت که مجلس نبابد به مسئله برابری دیه زن و مرد ورود کند.

این مرجع تقلید گفت: «در مورد مساوات دیه زن و مرد که در مجلس شورای اسلامی مطرح است باید بحث شود و مشخص شود که آیا مجلس صلاحیت بررسی این مسئله را دارد. مجلسی‌ها نباید به مساوات دیه زنان وارد شوند و رسالت اصلی آنها رسیدگی به وضعیت معیشتی مردم است.»

برپایه استنباط غالب فقها، دیه کامل زن نصف دیه کامل مرد است؛ مگر اینکه دیه زن به یک‌سوم نرسد که دراین صورت برابر است.

طرح برابری دیه زن و مرد در شورای مشورتی فقهی و حقوقی معاونت زنان ریاست جمهوری در حال بررسی است و قرار است جمع آوری امضا برای آن به زودی آغاز و به هیات رییسه مجلس ارائه شود.

۱۹ تیر ماه نیز پروانه سلحشوری٬ نماینده مجلس گفته بود که طرحی برای تساوی دیه زن و مرد در دست مجلس است.

بر اساس قانون مجازات اسلامی دیه زن همچنان نصف مرد است و در حال حاضر خارج از صنعت بیمه، دیه زن نصف دیه مرد است و فقط در صنعت بیمه دیه مرد و زن با یکدیگر برابر شده است.

نمایندگان مجلس ۲۶ آبان‌ماه سال ۱۳۹۴ تصویب کرده بودند که پرداخت خسارت وارده به زیان‌دیدگان در حوادث رانندگی بدون در نظر گرفتن جنسیت و دین تا سقف تعهدات بیمه‌نامه انجام شود که شورای نگهبان این مصوبه را تائید کرد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

3 پاسخ

  1. نظام مقدس اسلامی نه تنها یک حکومت استبدادی دینی است بلکه حکومت آخوند طاوایفی هم هست.

  2. این جعفر آقا سبحانی آیت الله درمیان ملایان خوبشان است ! میگوید مجلس تنها صلاحیت رسیدگی به معیشت مردم را دارد درباره دیه زن و مرد صلاحیت ندارد! یعنی ایشان برای اظهار نظر خلاف قانون «اساسی» حکومت دارای صلاحیت است ! مصباح هم که گفت مردم حق ندارند، مگر مردم حق دارند … ؟! اگر حق ندارند چگونه وی خود را کاندیدا کرده و از مردم رای خواسته ! کنی هم بعنوان رئیس مجلس خبرگان نظارت مجلس خبرگان بر ولی فقیه را حفاظت معنی میکرد ! با اینکه مرگ خود را جلوی چشم میدید! این نشان میدهد که اینها نه به روز قیامت اعتقادی دارند و به الله ایمان. خود خمینی چنین بود و خامنه ای چنین است.
    درهم برهم گویی شغل اینها است. منبر هم که میروند هرچه بخواهند میگویند و دیگران شنونده اند ! در حوزه که بحث میان خودشان است ! درون دینی ! همه چیز را موافق منافع خود ترجمه و تفسیر و توجیه و بیان می کنند ! حتا خلاف و متناقض با قرآن ! اگر حرفهایشان را درباره برخی آیه ها بپرسید چنان حرف میزنند که در واقع بمعنی وجود تناقض در قرآن است. برداشت من اینها است.

  3. گیریم که برابر هم شد ، تازه میشود معادل قیمت یک خودرو ساخت چین ، نه حتی خودرو ساخت انگلیس شما !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

بسیاری از شهروندان و بازیگران اقتصادی اعم از مصرف‌کننده، سرمایه‌گذار، تولیدکننده از خود می‌پرسند که چرا با هر تکانه در بازار ارز، قیمت‌ها در بازار کالا و خدمات هم جهش پیدا می‌کند؟ چنین پدیده‌ای ناشی

ادامه »

«دحترِ هفت-هشت ماهه‌ای سرش را گذاشته است روی شانه‌ی چپِ مادر، سرش روی شانه‌ی راست‌ش خم شده است و پنداری خوابیده است. دخترِ هشت

ادامه »

در طول دورانی که خامنه‌ای رهبری جمهوری اسلامی را در دست گرفته است ایران رو به ویرانی رفته و جمهوری

ادامه »