معاون سیاسی سپاه: شبهه کنار گذاشتن رییس جمهوری بازی در زمین دشمن است

یدالله جوانی٬ معاون سیاسی سپاه٬ گفت: «شبهه‌افکنی عده‌ای مبنی بر لزوم کنار گذاشتن رییس‌جمهور از طریق رهبری را آغازی برای منازعات سیاسی است.»

به گفته معاون سیاسی سپاه٬ آیت‌الله خامنه‌ای انقلاب را بر سه اصل اصول، آرمان‌ها و مردم پایه‌گذاری کرده و طرح کردن موضوع کنار گذاشتن رییس‌ جمهوری از که از سوی مردم انتخاب شده، بازی در زمین آمریکا و ایادی آن است. /فارس

 علی مطهری: محصورین زودتر آزاد شوند

علی مطهری٬ نایب‌ رییس مجلس٬ به چالش‌های پیش‌روی نظام در ۴۰ سالگی اشاره کرد و بر ضرورت اصلاح روش برخورد با منتقدان و مخالفان، پرهیز از ورود نیروهای مسلح به اقتصاد و سیاست، بهبود روابط با کشورهای اسلامی و آزادی محصورین تاکید کرد.

نایب رییس مجلس همچنین با اشاره به وضعیت تحقق آزادی بیان در ۴۰ سال گذشته به فراز و نشیب آن در ادوار مختلف بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: ما در ۴۰ سال گذشته همیشه این مشکل را داشته‌ایم. دولت‌هایی که به دنبال گسترش آزادی بیان بودند با مخالفت‌هایی از طرف بخشی از حاکمیت مواجه شده‌اند. /ایسنادستور آیت‌الله خامنه‌ای برای اصلاح ساختار کشور در چهار ماه آینده

علی لاریجانی٬ رییس مجلس٬ خبر از آن داد که رهبر جمهوری اسلامی «دستور اصلاح ساختار کشور در مدت چهار ماه آینده» را داده است.

رییس مجلس در خصوص نحوی اصلاح ساختار مورد نظر آیت‌الله خامنه‌ای توضیح بیشتری نداده است.

اما تاکید کرده است که «شاید این اصلاح ساختاری به اصلاح بودجه نیز بینجامد بنابراین در شرایط فعلی کشور ما احتیاج به درک بهتر و همت مشترک تمام مسئولان دارد.» /فارسافزایش اتهامات اسماعیل بخشی

فرزانه زیلابی، وکیل مدافع اسماعیل بخشی، از نمایندگان کارگران نیشکر هفت‌تپه، امروز (چهارشنبه) خبر داد که به موکلش سه اتهام جدید «نشر اکاذیب، فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به مقامات» ‌تفهیم شده است.

زیلابی با اعلام این که از وکلای مورد تأیید رییس قوه قضائیه نیست،‌ افزود: «موکلش از دسترسی به وکیل انتخابی خود محروم است.»

او با استناد به میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، عدم دسترسی اسماعیل بخشی به خدمات حقوقی وکیل انتخابی‌اش را شکنجه توصیف کرد.

فرزانه زیلابی همچنین خبر داد به دلیل آن چه اخبار ضد و نقیض درباره وضعیت سلامتی اسماعیل بخشی و انتقالش به بیمارستان نامید،‌ به منظور رفع نگرانی خانواده وی، چهارشنبه گذشته خواستار ملاقات با آقای بخشی شده، اما با این درخواست مخالفت شده است.

او با اعلام این که دوباره در روز یک‌شنبه خواستار ملاقات خانواده این فعال کارگری با او شده است، ابراز امیدواری کرد که مقام‌های قضایی با این درخواست موافقت کنند.

اسماعیل بخشی روز ۳۰ دی‌ماه توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. او پیشتر در روز ۲۷ آبان و در جریان اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه بازداشت شد و پس از گذشت ۲۵ روز آزاد شد.

بخشی در پی آزادی اعلام کرد از سوی ماموران وزارت اطلاعات شکنجه شده است. اما مقام‌های دولتی و قضایی و شماری از نمایندگان مجلس این موضوع را رد کردند و او بار دیگر بازداشت شد. /سندیکای کارگران نیشکر هفت تپهسازمان ملل: داعش همچنان تهدیدی جهانی است

بر اساس گزارش جدید سازمان ملل، داعش همچنان تهدیدی برای جامعه‌ بین‌المللی است.

سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد: علی رغم شکست‌های نظامی داعش در عراق و سوریه، این گروه هنوز تهدیدی علیه جامعه بین‌المللی است.

طبق این گزارش که توسط آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل به نگارش درآمده است، داعش هنوز شبکه‌ای پنهانی در عراق داشته و اولویت خود را بر عملیات محلی و داخلی گذاشته است. این گروه به دنبال ایجاد مأمن در سطح استانی است.

بر اساس این گزارش با وجود انتشار برخی گزارش‌ها مبنی بر مرگ ابوبکر البغدادی، وی هنوز کنترل این گروه تروریستی را بر عهده دارد.

به نوشته این گزارش، برخی از نیروهای داعش در حال ترک سوریه برای رفتن به عراق هستند. انتظار می‌رود که حضور نیروهای داعش در سوریه در قالب یک شبکه پنهانی باشد. /ایسناحمله به پاسگاه و بخشداری سرباز در جنوب سیستان و بلوچستان

فرماندار سرباز در جنوب استان سیستان و بلوچستان خبر داد که «افرادی ناشناس» عصر سه‌شنبه به ساختمان پاسگاه انتظامی و بخشداری سرباز کلات تیراندازی کرده‌اند.

محمد انور بجارزهی، می‌گوید «انگیزه و هویت» مهاجمان هنوز مشخص نیست و «پیگیری نیروهای امنیتی، انتظامی و سپاه ادامه دارد.»

به گفته این مقام دولتی «هیچ آسیب و خسارتی به کسی وارد نشده» و «سرباز کلات هم‌اکنون آرام است.»

ساعت‌های پیش در شبکه‌های اجتماعی نیز پست‌هایی در مورد تیراندازی منتشر و گفته شده بود ساعتی پس از درگیری، نیروهای سپاه پاسداران به محل رفته‌اند.

شهرستان سرباز از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان و مرکز آن راسک است. این شهرستان حدود ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و اکثر قریب به اتفاق آن نیز سنی‌مذهب هستند. /ایلنا


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید

بازگشت به صفحه اول