زیتون– بهرام قاسمی٬  سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که در واکنش به تحریم وزارت اطلاعات از سوی اتحادیه اروپا٬ «عمل متقابل» خواهد کرد.

وزیر خارجه دانمارک خبر داد که اتحادیه اروپا روزگذشته (سه‌شنبه) تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال خواهد کرد.

خبرنگار روزنامه وال استریت به نقل از اندرس ساموئلسن وزیر خارجه دانمارک ادعا کرد اتحادیه اروپا امروز تحریم‌هایی را علیه ایران در ارتباط با آنچه که حمایت از طرح‌های تروریستی در پاریس و کپنهاگ خوانده، اعمال خواهد کرد.

ساموئلسن گفت که این اقدام اتحادیه اروپا منافاتی با حمایت از توافق هسته‌ای ایران (برجام) ندارد و تاثیری بر آن نخواهد گذاشت.

به گفته وزیر خارجه دانمارک اتحادیه اروپا قرار است در خصوص این موضوع دو شخص و یک نهاد ایرانی را تحریم کند.

ساعتی پس از اعلام تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به این خبر واکنش نشان داده و چند کشور اروپایی را متهم کرد که به گروه‌های به گفته او «تروریستی» پناه داده‌اند و نمی‌توانند از زیر بار مسئولیت آن شانه خالی کنند.

امروز نیز بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، این تصمیم اتحادیه اروپا را «غیرمنطقی و تعجب‌برانگیز» و «بر پایه اتهامات بی‌پایه و اساس» خواند و گفت: «جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این اقدام و در چارچوب عمل متقابل اقدامات مقتضی را اتخاذ خواهد کرد.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، او در ادامه گفت: «اتحادیه اروپا به جای قرار دادن نام گروه‌های تروریستی و جنایتکاری همچون منافقین و الاحوازیه در فهرست تحریم خود، آنان را در اقدامات ضد انسانی و تروریستی خود آزاد گذارده و حتی تحت حمایت خود قرار می‌دهد؛ اما جمهوری اسلامی ایران را که پرچمدار مبارزه با تروریسم در منطقه بوده و اروپا امنیت خود را مدیون آن است، مورد اتهام قرار می‌دهد.»

بازگشت به صفحه اول