محسن رضایی زیر تیغ محاکمه افکار عمومی

زیتون– محسن رضایی٬ دبیر فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده سپاه٬ روز گذشته با توییتی در خصوص عملیات «کربلای ۵» زیر تیغ محاکمه افکار عمومی رفت.

او در حساب کاربری توییترش نوشت:

عملیات کربلای ۴ نام عملیات نظامی تهاجمی نیروهای ایرانی در جنگ ایران و عراق است. این عملیات با رمز محمد رسول‌اللهدر محور ابوالخصیب به صورت گسترده در تاریخ ۵ دی ۱۳۶۵ به فرماندهی سپاه و به منظور آماده‌سازی مقدمات فتح بصره توسط نیروهای ایرانی انجام شد. لو رفتن این عملیات شکست سختی برای ایرانی‌ها به همراه آورد، به‌طوری‌که آن‌ها پس از حدود یک روز از آغاز عملیات با به جا گذاشتن تلفات فراوان عقب‌نشینی کردند.

در میزان تلفات ایرانیان در این حمله اختلاف نظر وجود داد.

هاشمی رفسنجانی (فرمانده عالی جنگ در زمان عملیات) در یادداشت‌های روزانه اش در ۱۱ دی ماه می‌نویسد: «آقای شمخانی اطلاعات لازم را در خصوص نتایج عملیات شکست خوردهٔ کربلای ۴ داد. خیلی بدتر از آنچه تا به حال گفته بودند، نزدیک به ۱۰۰۰ شهید و ۳۹۰۰ مفقود الاثر داشتیم که اکثر آن‌ها را باید شهید حساب کرد و حدود ۱۱ هزار مجروح»

در بیانیه رسمی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، تعداد کشته‌های این عملیات کمتر از ۱۰۰۰ نفر بوده‌است.

دکتر علایی در کتاب «روند جنگ ایران و عراق» در جلد دوم صفحه ۲۸۵ می‌نویسد: «در این عملیات حدود ۱۰۰۰ نفر از رزمندگان ایرانی شهید شدند و نزدیک به ۲۰۰۰ نفر از آنان نیز مفقود شدند. حدود ۱۱ هزار نفر از ایشان نیز مجروح شدند.»

برخی منابع، تعداد تلفات نیروهای ایرانی را بسیار بیشتر و تا ۱۲ هزار نفر نیز تخمین زده‌اند. تلویزیون عراق تصاویر تعداد زیادی از کشته شدگان ایرانی را پخش کرد که نشان دهنده تعداد بسیار زیاد تلفات نیروهای ایرانی است.

اظهارات محسن رضایی خشم افکار عمومی را برانگیخت.

خشم خانواده شهدا و جانبازان جنگ

فارغ از تعداد تلفات این حمله٬ به کشتگی دادن این عده تنها برای «فریب» دشمن٬ نمکی بود بر زخم بازماندگان هشت سال جنگ بین ایران و عراق.

 

 

https://twitter.com/houshangim/status/1078748922871455745?s=12

 

https://twitter.com/asiehbakeri/status/1078724709997596672

 

در این بین چند وکیل دادگستری اعلام کردند که حاضر هستند به وکالت از طرف بازماندگان جنگ٬ از محسن رضایی شکایت کنند.

https://twitter.com/razzlotus/status/1078729939040514048?s=12

 

خشم اما تنها واکنش افکار عمومی نبود.

محمدحسن نجمی٬ روزنامه نگار٬ طی چند توییت در خصوص عملیات کربلای چهار نوشت:

کاربر دیگری نیز با بررسی مصاحبه‌های فرماندهان جنگ٬ اثبات کرد که کربلای چهار عملیاتی برای فریب نبوده است:

 

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

  1. اقای رضایی ۲پسرعموهایم که مثل یرادرباهم بزرگ شدیم درهمین فریب شماشهیدشدندسردارشهیدمرتضی اقبالی جانشین تخریب لشگر۴۱ثاراله درام الرصاص شهیدفریب شماشدهرچندمکرومکراله واله خیرالماکرین اوفقط۲۲سال داشت بنده خدا عمویم تاوقت رحلتش چیزی نمیگفت ولی هرشب فقط ۲ ساعت خواب داشت

  2. این وکلای دادگستری هم ظاهرا همولایتی رضایی هستند و دنبال کلاهی از نمد خانواده شهدا ، به کجا میخواهند شکایت کنند ؟!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

جبهه آزادی‌بخش ملت اسلوون (OF) در ۲۶ آوریل ۱۹۴۱، دو سال پس از جنگ جهانی دوم و هفته‌ها پس از اشغال یوگسلاوی توسط آلمان، در لیوبلیانا و در خانه منتقد ادبی یوسیپ ویدمار تأسیس شد.

ادامه »

واکنش‌ها نسبت به بازی‌های تیم ملی فوتبال در جام جهانی قطر وضعیت بدی را پدیدار ساخته‌‌است. جمعی از بهترین‌های فوتبال ایران که از زاویه

ادامه »

این چند کلمه پیامی است از یک شهروند ایرانی تبعیدی به آقای خامنه‌ای رهبر نظام جمهوری اسلامی. در آغاز بگویم

ادامه »