زیتون– طیبه سیاوشی عضو فراکسیون زنان مجلس روز گذشته اعلام کرده بود که کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به طرح کودک-همسری رای نداد.

به گزارش امتداد سیاوشی گفته بود: «منتظریم گزارش عدم رای به مجلس بیاید تا ببینیم چه کار باید بکنیم. پیش از این طرح مذکور در جریان بررسی در صحن علنی قرار داشت و یک فوریت ممنوعیت عقد دختران زیر ۱۳ سال نیز تصویب شده بود.»

از سوی دیگر یحیی کمالی‌پور عضو هیات رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی گفته بود که یکی از دلایل رد این طرح «مخالفت مراجع» بوده است.

به گفته طیبه سیاوشی آمار ازدواج زیر ۹ سال بیش از ۳۰۰ نفر و آمار ازدواج زیر ۱۳ یا ۱۴ سال در دختران ۳۰ هزار تا ۴۰ هزار نفر است. بازه زمانی این آمار از سوی این نماینده مشخص نشده است.

خبرگزاری خانه ملت امروز لیست کامل نمایندگان مخالف با طرح ممنوعیت «کودک همسری» را منتشر کرد:

پیشتر معصومه آقاپورعلیشاهی، عضو فراکسیون زنان مجلس، از وجود ۲۴ هزار بیوه زیر ۱۸ سال در کشور خبر داده بود.

نماینده شبستر در مجلس به خبرگزاری خانه ملت گفت که پس از خراسان رضوی، استان آذربایجان شرقی رتبه دوم کودک همسری در ازدواج کودکان ۱۰ تا ۱۵ ساله را دارد.

این نماینده مجلس تصریح کرد در ماده ۱۰۴۱ قانونی مدنی حداقل سن ازدواج در کشور ۱۳ سال است اما ازدواج‌های پایین‌تر از این سن نیز با اجازه پدر انجام می‌شود و فراکسیون به دنبال آن است که با ممنوع کردن طرح ازدواج زیر ۱۳ سال، حداقل سن ازدواج را به ۱۵ سال افزایش دهد.

او با انتقاد از اینکه در اغلب روستاها تنها مدرسه ابتدایی وجود دارد، تصریح کرد: متاسفانه دختران روستایی به دلیل نبود مدرسه راهنمایی و دبیرستان مجبور به ترک تحصیل می شوند و والدین بعد از اتمام مقطع ابتدایی به دلیل فقر اقتصادی و فرهنگی دختران را مجبور به ازدواج می کنند.

بازگشت به صفحه اول