زیتون– اعضای شورای سیاست‌گذاری و تحریریه وب‌سایت «زیتون» طی پیامی در گذشت خانم ملکه طباطبایی را تسلیت گفتند.

 ملک طباطبایی٬ همسر رییس دولت موقت ایران٬ صبح امروز (یکشنبه) درگذشت.

 

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

 

به نام خداوند مرگ و زندگی

درگذشت بانوی فرهیخته و فداکار و پر تلاش زنده‌یاد سرکار خانم ملکه طباطبایی (بازرگان) همسر زنده‌یاد مهندس مهدی بازرگان، پدر معنوی جریان نواندیشی دینی معاصر و نخست وزیر دولت موقت انقلاب، موجب تأسف و تأثر گردید. این ضایعه را به تمام بازماندگان آن مرحومه و به‌ویژه به فرزندان و تمام بستگان نسبی و سببی و به طور اخص به همکارمان جناب مهندس عبدالعلی بازرگان عضو شورای سیاست‌گذاری زیتون تسلیت می‌گوییم.

شادروان ملکه (ملک) طباطبایی به لحاظ نسبی از تبار دو رهبر نامدار و محبوب جنبش مشروطه‌خواهی ایران بود. از سلسله پدر به سید محمد طباطبایی مجتهد یکی از دو پیشوای روحانی مشروطیت و از طریق مادر به محمدحسن آشتیانی (مشهور به میرزای آشتیانی) رهبر دیگر مشروطه و به لحاظ سببی به خاندان بزرگ و اثرگذار حاج عباسقلی آقا تبریزی و فرزند نامدارش مهدی بازرگان در تاریخ تحولات دینی و سیاسی و فرهنگی و اجتماعی ایران معاصر پیوند دارد. در عین حال خود آن بانو به لحاظ فکری و فرهنگی از شخصیت مستقل و قابل توجهی نیز برخوردار بوده است. او عمری را در کنار همسری چون مهندس بازرگان زیست و در تمام شادی ها و غم‌های گاه تاب‌سوز او شریک بود و همواره یار و یاور و مشوق وی به شمار رفته و همواره در تمام مراحل مبارزات فرهنگی و سیاسی در کنار او و بعدها فرزندانش بوده است.

پرورش فرزندانی اعم از دختر و پسر یک‌سره اخلاق‌مدار و اجتماعی و سیاسی و اثرگذار در تاریخ تحولات هفتاد سال اخیر ایران، خود از برکات این بانو و از نشانه‌های شخصیت فرهیخته و مستقل اوست.

برای آن بانوی نیک و نیکواندیش رحمت و غفران الهی و برای تمام بازماندگان و در واقع برای تمام شاخه‌های آن «شجره طیبه» شکیبایی و پاداش نیکو در دو جهان مسئلت می‌کنیم.

یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
شورای سیاست‌گذاری و تحریریه وب‌سایت تحلیلی-خبری زیتون

بازگشت به صفحه اول