سازمان عفو بین الملل اعلام کرد:

جمهوری اسلامی از سی سال پیش تا کنون در حال ارتکاب «جنایت علیه بشریت» است

زیتون: سازمان عفو بین‌الملل امروز در گزارشی به مناسبت ۳۰ سالگی اعدام زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ اعلام کرد مقامات و مسئولان حکومتی ایران با پنهان نگه داشتن سرنوشت و محل دفن هزاران مخالف و دگراندیش سیاسی مرتکب «جنایت علیه بشریت» شده‌اند.

این سازمان تاکید کرد که جمهوری اسلامی همچنان در حال ارتکاب «جنایت علیه بشریت» است.

در این گزارش که به تایید فیلیپ لوتر، مدیر خاورمیانه و آفریقای شمالی سازمان عفو بین‌الملل٬ منتشر شده٬ آمده است که اسرار خونین گذشته ایران همچنان بر فضای این کشور سایه افکنده‌اند.

فلیپ لوتر در خصوص انتشار این گزارش توضیح داد: «این گزارش با پرده برداشتن از سه دهه اقدامات داخلی و بین‌المللی مسئولان حکومتی ایران برای انکار و تحریف واقعیت کشتار ۶۷، نشان‌دهنده تلاش‌های این مقامات برای پنهان نگه داشتن این حقیقت است که چطور تنها در ظرف چند هفته در تابستان ۱۳۶۷، هزاران مخالف و دگراندیش سیاسی را ناپدید کرده و به کشتار سازمان‌یافته آن‌ها دست زدند.»

ین گزارش، با عنوان «c از سازمان ملل می‌خواهد که تحقیقات مستقلی درباره‌ی این ناپدید کردن‌های قهری و اعدام های فراقضایی، به عنوان جرایمی که به مدت سه دهه بدون مجازات مانده‌اند، انجام دهد.

به گفته‌ فیلیپ لوتر «این حقیقت که مقامات و مسئولان حکومتی ایران تا به امروز از به رسمیت شناختن این کشتار گسترده امتناع کرده‌اند و از اطلاع‌رسانی به بستگان قربانیان درباره زمان، نحوه و علت اعدام عزیزان‌شان و شناسایی و استرداد اجساد آنان سر باز زده‌اند، به این معنا است که جرم “ناپدید کردن قهری” قربانیان همچنان ادامه دارد. این رویه رنج‌ مضاعفی را به خانواده‌های قربانیان تحمیل کرده است. تا زمانی که مقامات ایران صادقانه و به شکل علنی سرنوشت و محل دفن قربانیان را افشا نکنند، همچنان به ارتکاب “جنایت علیه بشریت” ادامه می‌دهند.»

در سی سال گذشته، خانواده‌های قربانیان از حق خود برای خاک‌ سپاری عزیزان‌شان و برگزاری مراسم سوگواری برای آنان محروم مانده‌اند. گروهی از این خانواده‌ها که جسورانه در صدد حقیقت‌یابی و عدالت‌خواهی برآمده‌اند با آزارهای بی‌وقفه، ارعاب، بازداشت خودسرانه، حبس و همچنین شکنجه و سایر رفتارهای بی رحمانه مواجه شده‌اند. تخریب و بی‌حرمتی به گورهای دسته‌جمعی قربانیان نیز درد و رنج بیشتری برای بازماندگان به بار آورده است.
در عین حال افرادی که مسئول ارتکاب این جنایات علیه بشریت بوده‌اند از محکمه‌ی عدالت گریخته و در برخی موارد، مشارکت‌کنندگان در این جنایت‌ها همچنان منصب‌های مهم و کلیدی را در کشور در اختیار دارند. به تازگی و به دنبال آشکار شدن مستندات و انتشار شواهدی در رابطه با کشتار گسترده ۶۷، این جنایت مورد تحسین واقع شده و مشارکت‌کنندگان در آن به عنوان قهرمان مورد تجلیل قرار گرفته‌اند.
مدیر خاورمیانه و آفریقای شمالی سازمان عفو بین‌الملل٬ اضافه کرد: «مقامات ایران، به جای ادامه دادن به حملات ظالمانه خود به خانواده‌های قربانیان، باید امکان برخورداری این خانواده‌ها از حقوق خود برای حقیقت‌جویی، عدالت‌خواهی و اقدامات جبرانی موثر را فراهم کنند. این اقدامات شامل مسترد کردن اجساد قربانیان و شناسایی بقایای آن‌ها از طریق فراهم کردن امکان واکاویِ تخصصی در گورهای دسته‌جمعی و انجام آزمایش‌های دی‌ان‌ای می‌شود.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

سازمان عفو بین الملل اعلام کرد:

به سرکوب‌گران مستبد امروز ایران می‌گویم تیر اندازی به سوی مردم معترض جنایت است. تفنگ‌های خود را زمین بگذارید به مردم بپیوندید. اگر چنین جرأت و جسارتی در خود نمی‌بینید لا‌اقل از فرمان مافوق خود تمرد و از دستور آنان سرپیچی کنیم. بدانید در مقابل مردم که صاحبان این کشورند، ایستادن و به گلوله‌بستن آنان عاقبت سوء و بسیار نکبت‌باری برایتان خواهد داشت. این نظام اصلاح‌ناپذیر دیر یا زود سقوط می‌کند…

ادامه »

ایران وارد دوران جدیدی شده است. خون ژینا معنای حیات و نیز حیات سیاسی را برای مردم شریف مظلوم ایران عوض کرد. هر کنشگر حزبی و سیاسی اگر سکوت کند برای همیشه مقهور، مطرود و مغبون خواهد بود. نوشتن از «حجیت شرعی» در برابر «خون مظلوم» که زیره به کرمان بردن است، اما انفعال یا سکوت در برابر این رخداد بزرگ تاریخ، پایان عمر سیاسی هر اصلاح‌طلب واقعی خواهد بود…

ادامه »

در این فضای تب‌آلود جامعه ایران و در این روزهای خشم و خروش و آتش و خون و سرکوب در

ادامه »