????زنده| امضا نمایندگان لیست امید زیر طرح «فیلترینگ بزرگ»

 

محمد یزدی به حقوقدانان: زنان را به تنهایی در محل کارتان راه ندهید

محمد یزدی٬ عضو شورای نگهبان٬ خطاب به حقوق دادنان با اشاره به اهمیت مراقبت جدی فعالان قضایی در ارتباطات کاری با مراجعان گفت: «نکته دیگر آن است که مواظب کیدهای برخی از روابط جنسیتی را داشته باشید؛ خانم ها نقش و جایگاه بسیار عظیمی در اسلام دارند و حق بزرگی بر انسان دارند ولی همین خانم‌ها هم می توانند با برخی کیدها روی روند قضایی تاثیرگذار باشند؛ حقوق دانان زنان را در محل کارتان به تنهایی راه ندهید تا بتوانید این روابط را کنترل کنید.»

او که در جمع طلاب حقوقدان از سراسر کشور سخن می‌گفت٬ تاکید کرد: «دنیای امروز به شکلی است که پیر و جوان را هم با خود همراه شیطان می کند زیرا ریسمان های شیطان بسیار قوی هستند؛ سفارشات برخی اشخاص نباید موجب تردید قضات شود؛ قضات باید فرض را بر این بگذارند که همیشه در محضر الهی هستند و باید به عدل کامل و الهی حکم کنند.»

 مسئول بسیج زنان: ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال را تایید نمی‌کنم

مینو اصلانی٬ مسئول بسیج جامعه زنان کشور٬ در خصوص ازدواج دختران زیر ۱۸سال گفت که سن بلوغ در حال کاهش است.

به گفته او از طرفی اگر بخواهیم سن ازدواج در کشور را ۱۸سال در نظر بگیریم مشکلاتی پیش می آید چراکه شاید کسی شرایط ازدواج را داشته باشد و نباید محدودیت ایجاد کنیم.

مینو اصلانی در اما تاکید کرد که اما ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال را تایید نمی‌کنم چراکه قانون است و اگر دختر داشتم از قانون تخطی نمی کردم./فارس


متهم تجاوز به دانش آموزان اصفهانی دستگیر شد

شامگاه گذشته بود که خبری مبنی بر تجاوز به تعدادی دانش آموز در مدرسه‌ای در ناحیه ۴ آموزش و پرورش شهر اصفهان در شبکه‌های مجازی منتشر شد.

علیرضا مهدی مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان٬ در خصوص این اتفاق توضیح داد: «به محض اینکه اداره کل آموزش و پرورش از این موضوع مطلع شد اداره کل و ناحیه مربوطه بررسی‌های خود را بر روی موضوع آغاز کردند.»

او افزود: «در حال حاضر تحقیقات در این زمینه در حال انجام است و برخی از والدین دانش‌آموزان ادعایی مبنی بر تجاوز دارند و پرونده این موضوع سریع تشکیل شده و به مراجع قضایی ارسال شده است.»

مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان ادامه داد: «فرد مورد اتهام دستگیر شده است، او نایب رییس انجمن اولیا و مربیان مدرسه بوده است.»

مهدی تاکید کرد: «منتظر نظر نهایی پزشکی قانونی هستیم، آموزش و پرورش ناحیه چهار نیز از این فرد به دلیل از بین بردن شأن آموزش و پرورش شکایت کرده است.» /ایسنا


قطر از اپک خارج می‌شود

قطر اعلام کرده است که از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) خارج می‌شود.

سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر ضمن اعلام این خبر گفته است که این تصمیم پس از بررسی برای ارتقای نقش این کشور در جهان و در پی یک استراتژی بلند مدت گرفته شده است.

به گفته الکعبی کشورش که بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی در جهان است، قصد دارد روی افزایش تولید و صادرات گاز طبیعی تمرکز کند.

او تاکید کرد: «واقع بین هستیم، پتانسیل زیادی در نفت نداریم. در حالیکه پتانسیل ما گاز است.»

قرار است قطر که نزدیک به شش دهه عضو اوپک بوده، اول سال میلادی جدید از اوپک خارج شود.

هنوز مشخص نیست این تصمیم چه اندازه با قطع روابط کشورهای عربستان سعودی و امارات‌ متحده عربی با قطر و رقابت منطقه‌ای در ارتباط است. /رادیو فردا

 


 


درخواست استیضاح ظریف به دو هفته دیگر موکول شد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از موکول شدن وضعیت استیضاح وزیر خارجه ایران به دو هفته آینده خبر داد.

علی نجفی خوشرودی این خبر را پس از برگزاری جلسه این کمیسیون با محمدجواد ظریف و پاسخ وی به سوال‌های آنها مطرح کرده است.

ششم آذر ماه علی‌اصغر یوسف‌نژاد، عضو هیئت رئیسه مجلس گفته بود که طرح استیضاح ظریف در قالب ۱۱ محور و با ۲۴ امضا به هیئت رئیسه مجلس ارائه شده است.

استیضاح‌کنندگان وزیر خارجه جمهوری اسلامی را به «اتخاذ مواضع ناصواب در مورد پولشویی»، «بی‌توجهی به اقتصاد در دیپلماسی کشور»، «استفاده از سفیران ناکارآمد»، «عدم توجه به توسعه روابط با کشورهای آسیایی، آفریقایی، و آمریکای لاتین»، «تهدید بنیه دفاعی کشور»، و «عدم تأمین منافع ملی در قراردادهای منعقدشده» متهم کرده‌اند.

با این حال بحث بر استیضاح آقای ظریف بلافاصله پس از اظهارات جنجال برانگیز وی درباره پولشویی گسترده در ایران مطرح شد که به گفته او عده‌ای از آن منافع زیادی می‌برند.

آن‌طور که خوشرودی اعلام کرده، پس از حضور ظریف در کمیسیون امنیت ملی و پاسخ وی به محورهای استیضاح، «قرار شد تا دو هفته آینده نشست‌های مشترکی برای بررسی موضوع برگزار و تصمیم‌گیری شود.»

به گفته سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در جلسه امروز همچنین درخواست رسیدگی تعدادی از نمایندگان مجلس به اظهارات آقای ظریف درباره پولشویی بر اساس ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مربوط به رسیدگی از طریق قوه قضاییه نیز مطرح شد./ ایلنا


 


 


نرخ بیکاری در جمعیت معلول حدود ۶۴ درصد است

محمود کاری٬ رییس انجمن ندای معلولان کشور٬ روز معلولانبا اشاره به آمارهای متناقضی که در خصوص اشتغال معلولان وجود دارد، گفت: «همیشه یک سری آمارهای ضد و نقیض ارائه می‌شود، مثل آمار ایجاد شغل برای ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر که هر سال آن را عنوان می‌کنند.»

به گفته او طبق این آمارها ما تصورمان این است که اگر قرار است، سالانه به حداقل ۲۰ هزار معلول شغل داده شود، پس در  چهل سال اخیر ۸۰۰ هزار نفر از معلولان را شاغل کرده‌ایم و دیگر نباید معلول بیکار داشته باشیم. متاسفانه الان نرخ بیکاری در بین معلولان حدود ۵۵ تا ۶۴ درصد است، اما دائما آمار می‌دهند که بین ۴۰ تا ۵۰ هزار شغل ایجاد شده است، اما مشخص نیست که معنی ایجاد شغل دقیقا چیست؟

او افزود: «نمی‌توان این آمار را به افرادی تعمیم داد که ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان وام گرفته‌اند و فکر کنند که با ارائه وام ۱۰ میلیونی برای آنها شغل ایجاد کرده‌اند. شغل پایدار باید دائمی باشد و زندگی معلولان را بچرخاند.» /ایلنا


واکنش سفارت ایران در گرجستان نسبت به دیپورت ایرانیان

در پی انتشار گزارش‌هایی از دیپورت شمار زیادی از ایرانی‌ها در مبادی ورودی گرجستان، سفارت ایران با صدور بیانیه‌ای از پیگیری این موضوع خبر داد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «به اطلاع کلیه هموطنان عزیز می‌رساند، در پی دریافت خبرهای مکرر در خصوص دیپورت غیرمعمول اتباع ایرانی در مرزهای مختلف گرجستان به ویژه در روزهای اخیر، این نمایندگی بر اساس وظایف ذاتی خود در صیانت از حرمت اتباع کشورمان و سرمایه‌های مادی و معنوی هموطنان عزیز اقدامات مقتضی را در دستور کار قرار داده است و از مسیرهای دیپلماتیک موضوعات را پیگیری می‌کند.»

پیشتر خبرگزاری فارس گزارش داده بود که روند دیپورت ایرانی‌ها در گرجستان شدت گرفته و تا ساعت هشت شب نهم آذر ۴۶ نفر از این کشور دیپورت شده‌اند.

یکی از ایرانی‌ها به فارس گفته بود: «افسران پلیس، در صف ورود به فرودگاه، برخی از افراد را به صورت تصادفی انتخاب و گذرنامه آن‌ها را گرفته و این افراد را به اتاق‌های بازجویی می‌بردند و بعد از سؤال و جواب و بدون اینکه به مدارک همراه شخص نگاهی بیندازند، به وی اطلاع می‌دادند که نمی‌تواند وارد شود و باید به ایران بازگردد.» /خبرآنلاینخبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »