هم‌نوایی با «هم‌صدایی در برابر تحریم»

حسن یوسفی اشکوری

اخیرا جمعی از هنرمندان و روشنفکران و فعالان عرصه‌های مختلف اجتماعی و مدنی کشورمان ایران، با امضای فراخوانی از عموم مردم جهان خواسته‌اند که در برابر تحریم‌های ظالمانه و ایران بر باد ده یک‌جانبه ایالات متحده آمریکا به اعتراض برخیزند. متن کوتاهی که نوشته‌اند با هوشمندی تمام تهیه شده و حاوی نکات مهم و عبرت آموزی است.

من به‌عنوان یک ایرانی مدعی وطن‌خواهی و مردم‌دوستی، کسی که فکر می کنم وطنم «ایران» از هر چیزی و هر خواسته‌ای مهم‌تر است و باید به هر قیمتی در بقا و سلامتش کوشید، در این مقطع مهم و تعیین‌کننده تاریخی، وظیفه و تعهد ملی و انسانی خود می‌دانم که از این اقدام ملی و انسانی نخبگان پر افتخار میهنم حمایت کنم و با صدای بلند از عموم نخبگان مدنی ایران و به ویژه عموم روشنفکران و آزادی‌خواهان جهان بخواهم که به هرنحو که می‌دانند و با هر ابزاری که می‌توانند، در برابر این ظلم بزرگ به تاریخ و فرهنگ و سرزمین ایران و مردم مظلوم آن بایستند و حداقل به ساکنان مغرور و نادان و احیانا مغرض کاخ سفید تفهیم کنند که این تحریم سخت و غیرانسانی و ظالمانه، بهره‌ای جز فلاکت بیشتر مردم و نابودی تتمه امکانات اقتصادی کشور و تعمیق فقر و فاقه گسترده‌تر یکایک ایرانیان ندارد. همه فریاد برآورند که هدف نهایی حتی نه تغییر رژیم که تضعیف بیشتر توان ملی ایران و احیانا تجزیه ایران است، آن‌هم به انگیزه حفظ امنیت یک کشور متجاوز و ضد حقوق بشری منطقه!

هرچند «از ماست که بر ماست»؛ چرا که اگر در طول این چهل سال حاکمان بر کشور ایران اندکی بخردانه‌تر عمل کرده و حفظ ایران و پاسداری از منافع ملی میهن را در مرحله نخست قرار داده بودند، امروز گرفتار چنین فلاکت و ناتوانی نبودیم که دیگران از آن سوی اقیانوس‌ها چنین گشاددستانه در اندیشه نابودی کشور و مردمانش باشند. با این‌حال، منصفانه نیست که گردن‌کشی‌ها و قانون‌شکنی‌ها و یکه‌تازی‌های ترامپ و ترامپیست‌های مقیم در کاخ سفید را صرفا به اشتباهات و حتی اعمال ضد انسانی و ضد ملی حاکمان جمهوری اسلامی و فسادهای نهان و آشکار نظام حاکم نسبت دهیم.

متأسفانه سرشت و سرنوشت جمهوری اسلامی (مانند دیگر حکومت‌ها و دولت‌ها) با سرنوشت هشتاد و پنج میلیون ایرانی و مهم‌تر با سرزمین ایران و مام وطن گره خورده است و از این رو چه خام‌اندیشانه و احیانا فریب‌کارانه است که عده‌ای هم‌وطن (احتمالا در واکنش احساسی به عملکرد نظام حاکم و حاکمانش) در مقام دفاع از تحریم‌های نابودکننده کشور و مردمانش ادعا می‌کنند که هدف تحریم حکومت است و نه مردم! اگر چند نادان و احیانا مغرض کاخ سفید با انگیزه‌های کم و بیش روشن سیاسی از این بهانه‌های فریب‌کارانه استفاده می‌کنند، از کسانی که خود را ایرانی می‌دانند و ساده‌لوحانه و احیانا جاهلانه وعده آزادی و دموکراسی و حقوق بشر می‌دهند و خود را حامی مردم می‌شمارند، بسی شگفت است و طبعا غیر قابل قبول.

در هرحال به اینان و حتی به یاغیان کاخ سفید باید گفت، در این تحریم‌های ضد انسانی و ضد حقوق بشری تنها و تنها مردمان (و آن هم طبقات متوسط و فرودست جامعه) هستند که نه تنها زیان می‌بینند بلکه نابود می‌شوند. اگر باور ندارید از یکایک مردم و از پزشکان داروخانه‌ها و از فعالان اقتصادی و فرهنگی و حتی نخبگان فعال مدنی بپرسید! منطق امور و مهم‌تر از آن تجربه کشورهای تحریم‌شده معاصر و بالاتر تجربه چهل ساله جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که نه تنها زیانی اساسی بر ساختار نظام نمی‌رسد بلکه از یک سو بر دامنه فسادهای اقتصادی ارباب قدرت می‌افزاید (چنان که در تحریم قبلی تجربه شد) و از سوی دیگر بهانه‌های لازم برای سختگیری‌های بیشتر و سرکوب‌های کوبنده تر و در فرجام کار تسلیم بیشتر مردم در برابر استبداد حاکم به دست می‌دهد.

در هرحال زمستان خواهد گذشت و روسیاهی و احیانا ندامت بر ظالمان آمریکایی و هم‌فکران و حامیان فکری و مالی آنان خواهد ماند. حتی اگر با اقدامات نهان و آشکار بیگانگان (مثلث شوم آمریکا، اسرائیل و عربستان و شرکاء) خواسته «براندازان» یعنی رژیم تغییر کند، می‌توان تقریبا یقین داشت که حال و احوال وطن و مردمانش بهتر نخواهد شد، بلکه بدتر و احیانا وابسته‌تر خواهد شد. اما و هزار اما چنین مباد!

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

9 پاسخ

 1. آقای اشکوری ، پیشاپیش هر نظر مخالف را ساده لوحی خوانده و خود را عقل سلیم فرض کردید . چهره های مردمی یا به ادعای متوهمانه خودشان ، هنرمندان ، در تمام آثار خود سنگ حکومت و سیاستهای وی را به سینه زده و مزد بگیر حکومت هستند . برای رسیدن به شهرت و ثروت بیشتر دست به هر کاری زده و تن به هر حقارتی می دهند . چرا هیچ وقت از جهانیان نخواستند تا مردم ایران را از اسارت ظالمان نجات دهند . چرا در خصوص سیاستهای جنایتکارانه رژیم سکوت میکنند و کشته شدن و نابودی مردم و اقتصاد کشور را نادیده گرفته اند . در برابر هر دشمنی باید به تقویت و تامین درونی پرداخت و ضعفها را کنار گذاشت و مفسدین را مجازات کرد . با این ساختار دزد و فاسد و جانی اگر همه دنیا به کمک بیایند ، باز ایران به سمت نابودی میرود . بیماری استخوان و سلولهای مهم بدنه ایران را فرا گرفته و هنرمندان از ترس ویروس آنفلوآنزا داد و فریاد برآورده اند . حال آنکه همین حکومت کشور را به پرتگاه مقابله و تحریم با حمایت از نرژی نابودگر هسته ای برده . چرا همزمان درباره لزوم تعطیلی تاسیسات هسته ای چیزی نمی گویند . هنرمندی که از دامن نظام بیرون آمده نمیتواند حامی مردم باشد .
  اگر همه دنیا یکصدا از آمریکا بخواهند تحریمها را لغو کند ، باز موضع و سیاست و روش حکومت ایران برجا بماند ، باز بهانه برای تحریم است . در کشورهای نسبتا آزاد و مردمسالار ، هر پدیده یا جنگ و تحریم و فشاری بدلیل وجود ساختار و سیستمی درست ، به دولتها فشار آورده و آنها را عزل نموده است . اما در ایران ساختار و سیستم فاسد عامدانه مردم را مقابل دیگران قرار میدهد و خود حکومت مهمترین هماورد و رقیب مردم است . هنرمندان حکومتی چرا از حکومت نمی خواهند بجای رقابت و دشمنی و مقابله با مردم ، در کنار مردم باشند .

 2. متاسفانه دراین حکومت آخوند حقوق مردم مانند مرغ عزا و عروسی است
  در هر حال مردم قربانی هستند
  اگر در تحریم نباشیم‌ درآمد کشور به جای آبادانی ایران صرف جنگ طلبی ولایت فقیه میشه
  و اگر در تحریم باشیم خوب باز قضیه مشخصه
  این سلبریتی ها هم اگر واقعا به خاطر مردم بیانیه دادند و نه بخاطر حکومت فاسد و فامیلی پس چرا یکبار بیانیه امضا نکردن تا به خاطر مردم و ایران نسبت به عدم بی تفاوتی و ظلم حکومت در مورد مسایلی مثل کودکان کار،اهل سنت،بهاییان، قوم بلوچ ،مردم اهواز،کشتار حکومت در سوریه و دخالت در یمن ، بی قانونی در کشور، بی برنامگی دولت برای الان و پیشرفت آینده کشور ،وضعیت بد بهداشت و درمان، بی تفاوتی حکومت نسبت به بیکاری سرسام آور جوانان، حقوق بسیار پایین کارگران و کارمندان،اداره کشور به صورت رانتی و خانوادگی توسط مسئولین و هزاران مورد دیگر اعتراض کنند
  شاید همه این سلبریتی ها با مسئولین حکومت سرشان توی یه آخور باشد!؟

 3. قبل برجام وضع ما داعون بود الان هم هست
  در همسایگی ما چند نفر قبل از برجام از سطل زباله نان در نی اوردن الان هم همین
  همه ما میدانیم که دارو و عذا و کشاورزی تحریم نیست
  این سلبریتی ها و نان بنرخ روز خور ان زمانی که برجام امضا شد و پولش برای بشار اسد و حوثی ها واین همه کودکان کشته شده در سوریه و یمن که مسببش ایران بود کجا بودن امروز به اینا فشار آمد
  من از انسان نبودن اینها نه در شکم که به یقینم
  اینها دروغگویانی بیش نیستن

 4. ما چرا اینقدر قاطی کرده ایم و یا چرا هیچ ظرفیت رشد و بلوغ و دانش افزایی از خود نمیتوانیم نشان دهیم؟
  این متن را همان ۴٠ سال پیش میشد نوشت. همان درک و همان مفاهیم.
  خود ان متن بقول نویسنده ظرافتهایى بخرج داده است. ظرافتهایى که با این نوع ‘هم نوایى’ بلاموضوع گشته اند. متاسفانه باید گفت که این ‘هم نوایى’ بر خلاف نیت و ادعاى نویسنده از جنس ملى نیست. این هم نوایى با حکومتى است که خود غیر ملى بودنش را مصرانه بوق میزند.
  و مهمتر از هر چیز، عمل طبق نسخه این نوشته، رقم زدن تکرار تجربه عراق براى ایران خواهد بود.
  نسخه همدلى و همبستگى اجتماعى در راستاى سیاست ورزى خامنه ى امکان پذیر نخواهد بود، میبود نیز تاثیرى در سیاست جا افتاده امریکا در اینمورد نمیداشت . این عین دستور عمل براى سقوط و نابودى ایران است.

 5. اقدامات خصمانه ایران بر علیه کشور آمریکا برای همه ما واضح است و گویا به نوعی به آن عادت کرده ایم و آن را جزیی از واقعیت دنیای خود می دانیم. ولی دولت های آمریکا که بواقع نمایندگی مردم خود را می کنند قرار نیست به عادت ما عادت کنند.
  تحریم های هدفمند اقتصادی آمریکا به این معنی است که ایالات متحده تا زمانی که منافع ملی خود را از سوی ایران در خطر ببیند، با برخی سازمانهای ایرانی و غیر ایرانی تبادل اقتصادی نمی کند. دقیقا کدام بخش از این اقدام “ظالمانه” است؟ این امر هیچ جنبه غیر انسانی و ضد ایرانی هم ندارد. ناتوانی( عمدی یا غیر عمدی) نظام علیل و فاسد در تامین ضروریات ملت ارتباطی به تحریم های امریکا ندارد.
  هموطنان خود را فرا می خوانم که بجای همنوایی با دستگاه تبلیغاتی حکومت فاسد و ایران بر باد ده که هیچ تاثیر مثبتی در عالم امکان بر آن متصور نیستم، برای نمونه هم که شده طوماری تهیه کنند و خروج فوری نیروهای ایران از سوریه، عدم مداخله در امور داخلی عراق و یمن، قطع کمک های مالی به حزب الله لبنان و … و پایان سیاست رسمی ضدیت با آمریکا را از دولت ایران خواستار شوند. نمی شود ۴۰ سال پرچم یک ملت را لگد مال کرد و بر در و دیوار تمام تربون های رسمی کشور نابودی آن را خواستار شد و در روز تلافی به عجز و لابه یا پیمان مودت استمساک جست!
  ایران بر باد ده و ظالم واقعی تک تک آنهایی هستند که جیغ زدند انرژی هسته ای حق مسلم ماست و با این همدلی نابخردانه با نظامی که جز به بمب هسته ای فکر نمی کرد تحقیر کننده ترین اقدامات دنیا را بر علیه ایران رقم زدند و نتیجه آن هم معاهده ای شد بی سر و ته که همان حق مسلم را از ایران گرفت.

 6. با سلام و ارادت. شما اگاهید که نظام مقدس جمهوری اسلامی بیتشر از ترامپت خواهان این تحریم‌ها بود. اگر نخواهیم تحریم شویم باید موشک سازی، دخالت در امور کشور‌های هم جوار را کنار گذشته و سرمایه ایران را در ایران برای ایرانی‌ خرج کنیم. اگر تحریم شویم. به اسم دور زدن تحریم‌ها کلی‌ آقازاده و بچه آخوند به دلالی و کمسیین گیری مشغول خواهند شد. مسلمنا شق دوم برای حکومت و ایادی آن بهتر است. تحریم برای ملت ما ذلت، ولی‌ برای حاکمان ما برکت است.

 7. اونام همین و میخوان که مردم انقدر تحت فشار قرار بگیرن که اقدامی کنن،آمریکا نمیخواد برا براندازیه حکومت ایران هزینه کنه چون براش خیلی گرون تموم میشه و با این روش داره به صور اتوماتیک وار این کار رو از طریق مردم انجام میده.

 8. کاش نامه مشابهی در همین راستا و رویکرد به حاکمان مملکت هم می نوشتند تا لجبازیهای کورکورانه آنها با دیگران این چنین میهن عزیز را در معرض نابودی قرار ندهد

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

ما امیدواریم پزشکیان رئیس‌جمهور شود اما نگرانی‌هایی داریم: ۱- صیانت آراء برایمان مهم است که قدرت‌طلبان دوباره مثل ۸۸ تقلب نکنند. چرا نباید ، اتفاقات ۸۸ تکرار شود؟ بدون شک تکرار اتفاقات تلخ ۸۸ ،

ادامه »

شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی (بخوانید آقای خامنه‌ای، نگهبان قدرتمند جمهوری اسلامی ) مطابق معمول همیشه و با اعلام لیست نامزدهای انتخاباتی ریاست‌جمهوری،

ادامه »

«هر لحظه به شکلی بت عیار بر آمد/ هر دم به لباس دگر آن یار بر آمد/ گه پیر و

ادامه »