نامه‌ شماری از نواندیشان مسلمان در محکومیّت نقض حقوق بهائیان

???? تضییع حقوق شهروندی بهائیان نفرت‌انگیز و مایه سرافکندگی است

زیتون– جمعی از نواندیشان مسلمان با صدور بیانیه‌ای «نبش قبر پیکر یک هم‌وطن بهائی»  را به‌شدت  تقبیح کردند.

امضاءکنندگان بیانیه  «این‌گونه اعمال را خلاف دین و اخلاق» دانسته و  آن‌را عملی «ضد ملی» خوانده‌اند که «همبستگی ایرانیان را نقض یا تضعیف» می‌کند.

جسد شمسی اقدسی، شهروند ⁧بهائی⁩ گیلاوند، ۲ آبان به خاک سپرده شد. چهار روز بعد به خانواده‌اش خبر دادند که جسد مادرتان در بیابان‌های اطراف جابان   در توابع دماوند پیدا شده است. نیروهای امنیتی به بهاییان گیلاوند هشدار داده بودند دیگر حق دفن امواتشان را در این شهر ندارند.

در بیانیه‌ی نواندیشان دینی «تضییع نظام‌مند و ریشه‌دار حقوق شهروندی بهائیان»  و محروم کردن آنان از حقوق شهروندی «نفرت‌انگیز» و «زاده تعصبات جاهلانه» خوانده شده است.

امضاءکنندگان بیانیه خواستار شناسایی و محاکمه‌ی علنی عاملان و امران  این کار شده اند.

متن کامل بیانیه که برای انتشار در اختیار «زیتون» قرار گرفته، به این شرح است:

ما امضاء کنندگان زیر، به عنوان شماری از نواندیشان مسلمان، عمل زشت نبش قبر پیکر بانویی از هم‌وطنان بهایی‌مان در ایران را به شدّت تقبیح می‌کنیم. برخورد ضعیف نیروی انتظامی با این عمل شنیع نیز به اندازه اصل این عمل شرم‌آور و شایسته‌ پیگیری قضایی است.

عاملان و آمران چنین حرکت زشتی بایستی شناسایی، دستگیر، به صورت علنی محاکمه و مجازات شوند. هم‌چنین سکوت مسئولان امر در باب این فاجعه نیز شایسته نکوهش است. احترام به پیکر درگذشتگان از هر دین و آیین و مذهب و مرامی، از مسلّمات و مشترکات انسانی، اخلاقی و دینی همه جهانیان در همه حوزه‌های تمدّنی و در تمامی ادیان کره خاکی است.

تضییع نظام‌مند و ریشه‌دار حقوق شهروندی بهائیان، به ویژه محروم ساختن آنان از امنیّت جانی، حقّ تحصیل، آزادی اشتغال، آزادی دین‌ورزی و نیز اهانت به مقابر و پیکرهای درگذشتگان ایشان، همه و همه نفرت‌انگیز و مایه سرافکندگی است، به ویژه اگر زاده تعصّبات جاهلانه دینی باشد.

این اعمال علاوه بر آن‌که ضدّ انسانی و خلاف دین و اخلاق است، هم‌هنگام، اعمالی ضدّ ملی است؛ زیرا همبستگی جمعی ایرانیان را نقض یا تضعیف می‌کند، همبستگی‌ای که شالوده امنیّت ملّی کشور است.
شأن ملّت صلح‌ دوست و پیشینه پرافتخار تمدّن کهن ایران بسا والاتر از دست زدن به چنین اعمال شنیع و یا حتی گذر بی اعتنا از کنار آن‌ها است.

آبان ماه ۱۳۹۷ خورشیدی

محمّدجواد اکبرین، عبدالعلی بازرگان، محمّد برقعی، رضا بهشتی معزّ، سروش دبّاغ، احمد صدری، محمود صدری، رضا علیجانی، حسن فرشتیان، حسین کمالی، مهدی ممکن، یاسر میردامادی، صدیقه وسمقی، حسن یوسفی اشکوری

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

10 پاسخ

 1. یک کلمه هم از زبان مادر عروس بشنوید.
  دارند از جنایات حکومت و مسلمانها نسبت به بهایی های هموطن میگویند این بابا همین الان یکهو این وسط یادش امد که چرا بهایی ها راجع به تحریمها
  صحبت نمبکنند.
  شیوه کریه اخوندها که وقتی یک جایی کثافتکاری میکنند یقه محکوم بدبخت را میگیرند.

 2. تو این وسط با این کامنت چی میگی نمیدونم.
  فقط داری اون عمل زشت و کثیف را بی اهمیت جلوه میدی

 3. نمیدانم در هیچ دینی یا ایینی در هیچ نقطه ای در جهان چنین رفتار حیوانی با جنازه بک انسان بیگناه انجام میشود.؟؟ حتی حیوانات هم چنین کاری نمیکنند.منتظر تقبیح اخوندها نباشید. چون خود انها عامل اصلی این نفرت پراکنی غیر انسانی هستند. مسله انها چیز دیگریست . از بالا تا پایین .قدرت،ثروت.
  خمینی روزی که امد گفت:
  اینها یعنی حکومت شاه انسانیت را از شما گرفتند. ما شما را به مقام انسانیت میرسانیم.
  این هست نتیجه چهل سال حگومت مذهبی. تعجب نکنید.
  حالم واقعا بد شد.

 4. کاش بهاییان هم درباب بیدادی که بر مسلمانان میرود و دست کم تحریم ستمگرانه آمریکا سخنی میگفتند و فقط بر مرده خود نمی گریستند.

 5. با سلام. چه نیروی باعث این عمل نفرت انگیز شده است؟ جهل، نفرت، ایدئولوژی و یا همه آنان. رهبران حکومت مقدس اسلامی باعث ایجاد این عمل کثیف و غیر انسانی شده ا‌ند چون پایه نظام اسلامی را بر جهل و نفرت قرار داده ا‌ند.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

نامه‌ شماری از نواندیشان مسلمان در محکومیّت نقض حقوق بهائیان

۱-«هویت ملی و هویت قومی در شهر معاصر ایرانی؛ مطالعه‌ی موردی نقده» عنوان پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد رشته انسان‌شناسی «لیلا حسین‌زاده» است. ایشان این پایان‌نامه را به «مردم نقده و خواستشان برای زندگی به یاد سید

ادامه »

هفتهٔ گذشته با همین رسانهٔ زیتون که همیشه “خون ژینا” را همراه بوده، گفت‌و‌گویی داشتم ، و از مهم‌ترین گزارهٔ آن بسیار استقبال شد:

ادامه »

جامعه‌ ایران شکل گیری یک جنبش انقلابی را تجربه می‌کند که نتیجه مطلوب آن گذار از جمهوری اسلامی با کمترین

ادامه »