وجود ۱۰۰۰ کلاس درس خشت و گلی در کشور

زیتون- مرتضی رییسی؛ معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس در واکنش به اینکه گفته می‌شود؛ دیوار فرسوده مدرسه در استان سیستان بلوچستان (خاش) موجب مرگ معلم شده است، توضیح داد که مدرسه فرسوده نبوده است و در سال ۸۲، ۸۳ ساخته شده است؛ قدمت مدرسه کمتر از ۱۳ سال است و خود ساختمان هیچ مشکلی نداشته است.

37010

معاون وزیر آموزش و پرورش در تشریح حادثه گفت:«  اتفاقی که افتاده این بوده که یک اتاق خشت و گلی با فاصله ای از فضای آموزشی وجود داشته است و هنگام بارندگی آب جمع شده و موجب مرطوب شدن دیوار شده و با شدت گرفتن باد، دیوار فرو می ریزد و در آن زمان دانش آموزان در آن محل  بازی می کردند و به یک دفعه دیوار خراب می شود و معلم برای حفاظت از جان دانش آموزانش این فداکاری را می کند. این چیزی است که به بنده منتقل کرده اند. فیلم هم موجود است و شما می توانید ببینید که خود ساختمان مدرسه هیچ صدمه ای ندیده است.»

رییسی با بیان این مطلب که ساختمان مدرسه کاملا ایمن و استاندارد بوده است؛ چرا که مدرسه اصلا دیوار نداشته, گفت: «معمولا مدارس یک کلاسه و دو کلاسه دارای حصار نیست. دو کلاس در سال ۸۲-۸۳ به شکل استاندار ساخته شده و این یک ساختمانی بوده که مالکیت آن احتمالا متعلق به آموزش و پرورش نیست؛ چون مالکیت زمین ارتباطی به ما ندارد و ما فقط سازنده هستیم.»

رییس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس با اعلام اینکه در حال حاضر بیش از ۵۳۲ هزار کلاس درس در کشور وجود دارد که به دانش آموزان سرویس میذدهد، در پاسخ به اینکه چه تعداد کلاس خشت و گلی در کشور وجود دارد، گفت:«  تعداد کلاس های خشت و گلی بسیار پایین است؛ یعنی کمتر از حتی ۲ دهم درصد است.»

وی با اعلام اینکه در حال حاضر هزار کلاس درس خشت و گلی در کشور وجود دارد، گفت:« سال گذشته حدود ۱۲۰۰ – ۱۳۰۰ کلاس خشت و گلی را شناسایی کردیم که یک بخشی از اعتبارات برای بهبود وضعیت، تامین اعتبار شده و هم اکنون در استان های خراسان شمالی، کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی کار جایگزینی شروع شده است و بخشی به پایان رسیده و بخشی همچنان نیمه تمام است.»

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ظرف یکی دو سال آینده کلاس های خشت و کلی تخریب و کلاس های استاندارد جایگزین آن ها خواهند شد، گفت:« برای ما هم قابل قبول نیست که بعضی از مدارس با بالاترین استاندارد، بیشترین سرانه  و  بالاترین امکانات باشند اما در بعضی مناطق دانش آموز در کلاس های خشت و گلی و سنگ و گلی درس بخوانند. در حال حاضر بیشترین تعداد مدارس خشت و گلی را استان سیستان و بلوچستان دارد که برای سال ۹۵ اعتبار ویژه ای به این استان تخصیص داده شده است.»

 

 

 

 

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

سیاست‌های مدرن‌سازی دو دولت پهلوی -فارغ از جهت‌گیری ما نسبت به آن- این چنین جامعه ایران را به سمت مدرن شدن هدایت نکرد که نفرت از جمهوری اسلامی…

ادامه »

طنین صدای “زن، زندگی، آزادی” و ماندگاری اعتراضات گسترده بی سابقه در ایران که وارد هفته نهم خود شده، همگان را در ایران و

ادامه »

حالا کسی دربارۀ ضرورت حجاب اجباری گلو پاره نمی‌کند. کسی در اعتراض به بدحجابی و بی‌حجابی کفن‌ نمی‌پوشد و امت حزب‌الله به خیابان نمی‌آید. چون حکومت بود و هست که همۀ این دعواها را درست می‌کرد و می‌کند. افسارِ حکمِ شرع، دست حکومت بوده و هست. به مصلحت باشد، متوقفش می‌کند…

ادامه »