دیر و بی‌اعتبار؛ موضع ایران در مورد قتل خاشقچی

مهدی نوربخش

سرانجام پس از چند هفته سکوت، رهبران سیاسی جمهوری اسلامی ایران در مورد فاجعه قتل خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی اظهار نظر کردند. در روز ۳۰ مهرماه، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، گفته بود که این قتل «ماهیت تروریست‌پرور» نظام عربستان سعودی را عیان می‌کند. در روز چهارشنبه ۲ ابانماه، رئیس جمهور کشورمان، اقای روحانی، در جلسه هیئت دولت گفت«گویا یک جمع قبیله ای بر کشوری حکومت دارد، از حاشیه امنیتی برخوردار است و ارتکاب چنین جنایتی با اتکا به ابر قدرتی است که از انها حمایت می‌کند و اجازه نمی‌دهد که دادگاه‌هایی که علیه جنایت بشری در جهان وجود دارند، علیه انها وارد عمل شود.» او ادامه داد«فکر نمی‌کنم بدون حمایت امریکا کشوری جرآت ارتکاب چنین جنایتی را داشته باشد». روحانی همچنین مدعی شد که قتل خاشقجی  «ازمایش بزرگ مدعیان حقوق بشر به ویژه در امریکا و اروپا» است و از دولت ترکیه خواست که به تحقیقات بی‌طرفانه ادامه دهد.

از اقای صادق لاریجانی به‌عنوان رئیس قوه قضائیه توقعی نیست که اظهارنظرهای او چقدر در چهارچوب واقعیات قضا در ایران مقرون به‌صواب است اما از اقای روحانی توقع این است که وقتی به‌عنوان رئیس جمهوری انتخابی ایران اظهار نظر می‌کند، اظهارات او دقیق وبه اعتبار دولت در داخل و خارج کشور کمک کند. اما متاسفانه اظهارات جناب روحانی بیشتر از هرچیز نشان داد که او هم تصمیم گرفته است که با دامن زدن به ایدئولوژی غرب و امریکاستیزی، به راست افراطی در ایران نشان دهد که ایشان هم با انها بر سر تئوری توطئه و حمایت دولت ترامپ از این فاجعه زبان مشترکی دارد. اقای روحانی بدون هیچ سند و مدرکی ادعا کرد که دولت امریکا حامی این جنایت بوده است و هم‌زمان گروه‌های طرفدار حقوق بشر را در امریکا و اروپا به‌چالش کشید که انها چگونه در اینده با این فاجعه برخورد خواهند کرد.

به‌دنبال قتل فجیع خاشقجی، هیچکس در هیچ مکانی از دنیا نتوانسته بود ادعا کند که دولت امریکا حامی این فاجعه بوده است. فشارهای بین المللی، از درون امریکا و اروپا و بقیه کشورهای جهان، از روز اول رخداد این فاجعه، اجازه نداده بود که استبداد عربستان سعودی بتواند از زیر بار مسئولیت این جنایت شانه خالی کرده  و به توجیهات غیر واقعی روی اورد. دنیا مسئولیت این فاجعه را به‌درستی متوجه محمد بن سلمان، شاهزاده مستبدو خودسر عربستان سعودی کرده است و پیش از تحقیاقات نهائی و فاش کردن ابعاد این جنایت توسط دولت ترکیه، بسیاری از کشورهای دنیا شرکت در کنفرانس سرمایه‌گذاری در عربستان سعودی را که در اخر ماه اکتبر تشکیل می‌شد تحریم کردند. بسیاری در غرب از این فرصت استفاده کرده  تا به‌درسای ادعا کنند که محمد بن سلمان یک اصلاح‌طلب نمایشی است و برنامه های اصلاح طلبانه او بیشتر به سرابی شبیه است تایم برنامه واقعی برای ایجاد اصلاحات ساختاری در کشوری استبداد زده مانند عربستان سعودی. فشارهای زیادی از طریق محافل مختلف سیاسی و خصوصا احزاب دمکرات و جمهوری‌خواه در امریکا بر روی دولت ترامپ وارد شده است تا تحریم‌های در خوری رپی عربستان سعودی وضع شود. بسیاری در غرب بر این اعتقاد هستند که فاجعه قتل خاشقجی در بدترین شرایط سیاسی برای دولت ترامپ و سیاست‌های دولت فعلی امریکا و خصوصا اعمال تحریم‌های نفتی بر روی ایران رخ داده است. دولت ترامپ و محافظه‌کاران امریکایی در صحنه سیاست امریکا، عربستان سعودی و اسرائیل را دو متحد استراتژیک مهم واشنگتن در خاورمیانه دانسته و توفیق اعمال تحریم‌های امریکا را با حمایت دولت عربستان سعودی مقدور می‌دانسته‌اند. از زمان وقوع فاجعه قتل خاشقجی، پرده بیشتری از جنایات عربستان سعودی و محمد بن سلمان در جنگ با یمن برداشته شده است و بزرگترین سئوالی که اکنون در غرب مطرح است این است که چگونه باید به جنگ در یمن خاتمه داد و از ادامه فاجعه ایکه محمد بن سلمان در این کشور ایجاد نموده جلوگیری به عمل اورد. دولت ترامپ بیش از گذشته با فشار گروه‌های مختلف سیاسی و کشورهای اروپایی برای توقف حمایت از جنگ‌طلبی محمد بن سلمان در یمن و فروش اسلحه به این کشور روبرو شده است. دولت المان از دنیا خواسته است که از فروش اسلحه به این کشور پرهیز نمایند.

در این وضعیت، معلوم نیست که با پشتوانه کدام مدرک و استدلالی اقای روحانی، رئیس دولت ایران، می‌تواند ادعا کند که دولت امریکا در تصمیم‌گیری این جنایت دخیل بوده و از قتل خاشقجی حمایت نموده است. اقای روحانی می‌تواند برای رضایت و حمایت راست افراطی در ایران به هر ادعایی دست زند اما سئوال اصلی اینجاست که ایا این‌گونه اظهار نظر چگونه قادر خواهد بود که اعتباری برای دولت او و سیاست خارجی کشور ما ایجاد کند؟ اقای روحانی می‌تواند با ترامپ و دولت امریکا دشمنی کند و با سیاست‌های این کشور مخالف باشد، اما اعتبار بین المللی هرکشوری به مواضع اعلام شده دولت ان هم ارتباط پیدا می‌کند. دولت ترامپ در حال حاضر نهایت کوشش خود را به‌کار گرفته است که از کنار این فاجعه بگذرد و اجازه ندهد که قتل فاجعه بار خاشقجی در روابط بین امریکا و عربستان سعودی تاثیر گذارد. اما فشارهای بین المللی اجازه نخواهد داد که ترامپ بتواند از این ماجرا ارام و به‌راحتی بگذرد. فشارهای بین المللی و خصوصا اطلاعاتی‌ که دولت ترکیه به‌صورت تدریجی منتشر کرده، ریاض را در طول چند هفته گذشته مجبور کرد تا به روایات متعدد و متناقضی از این ماجرا روی آورد بلکه بتواند از بار فشارهای بین المللی بر خود بکاهد. البته تغییر در نقل این روایات بر اعتبار بین المللی عربستان سعودی سخت ضربه زده است. دولت عربستان سعودی در ابتدا اعلام کرد که خاشقجی از کنسولگری این کشور در استانبول خارج شده است. حتی یکی از ماموران عربستان سعودی لباسهای خاشقجی را بر تن کرده بود تا این دولت بتواند با مونتاژ یک عکس از خود سلب مسئولیت نماید. با ازدیاد فشارهای بین المللی، عربستان سعودی اعلام کرد که خاشقجی به‌طورر تصادفی و زیرفشار بازجویی‌ها، خارج از کنترل و ضوابط قراردادی، در کنسولگری این کشور در استانبول جان خود را از دست داده است. این توجیه هم در زیر فشارهای بین‌المللی تاب نیاورد و قابل قبول نیفتاد. سپس ریاض ادعا کرد که در یک زد و خورد در درون کنسولگری این کشور، خاشقجی کشته شده است. با عدم قبول این توجیه، نهایتا دولت عربستان سعودی در چند روز گذشته اعتراف کرد که خاشقجی با یک برنامه‌ریزی قبلی توسط افراد خودسر نیروهای امنیتی در کنسولگری این کشور در استانبول کشته شده است. اما محمد بن سلمان هنوز نتوانسته است خود را از طراحی این قتل تبرئه کند. تا این لحظه جامعه بین الملل نهایتا او را مسئول این قتل و فاجعه دانسته و روابط عربستان سعودی با غرب بعد از این فاجعه وارد مرحله جدیدی شده است.

اما چرا بعد از چند هفته سکوت، کشور ما و شخص رئیس جمهور نمی‌توانند با تمسک به چهار چوبهای ارزشی بین‌المللی حقوق بشر، ازادی بیان و حق حرفه ای روزنامه نگاری، قتل فاجعه امیز خاشقجی را محکوم کنند؟ چرا پیش  از اینکه اقای روحانی دولت عربستان را قبیله ای بداند نمی‌تواند اعتراف کند که این سیاست‌ها از طبیعت یک نظام استبدادی ریشه می‌گیرد و نظام‌های استبدادی برای ازادی بیان کمترین حرمتی قائل نیستند و اهل قلم را به زنجیر می‌کشند؟ چرا اقای روحانی به‌جای پرداختن به ریشه مشکل استبداد، کوشش می‌کند که برای جهالت و خشونت خاندان مستبد آل سعود و محمد بن سلمان توجیهی درست کند و این جنایت را برای تسویه حساب دیگری با امریکا به این کشور ارتباط دهد؟ مگر این خاندان در گذشته چندین نفر از خاندان سلطنتی مانند سلطان بن ترکی بن عبدالعزیز را از ژنو در سال ۲۰۰۳ نربودند و یا نخست وزیر دولت قانونی لبنان، سعد حریری، را در همین سال در ریاض زندانی نکردند؟ مگر بسیاری از خاندان سلطنتی در هتلی در عربستان سعودی برای اخاذی ثروت انها ماهها زندانی نبودند که این بار خاندان سلطنتی و محمد بن سلمان به تایید و حمایت دولت امریکا نیازمند بوده باشند که مرتکب چنین جنایت اشکاری شود؟ اقای روحانی حتی با طعنه به «مدعیان حقوق بشر به ویژه در امریکا و اروپا» می‌خواهد سیاستهای ضد حقوق بشری ازادی بیان را در ایران از هر انتقادی مبرا سازد. هربار که سازمان‌های حقوق بشری مستقل بین المللی از سیاست‌های ضد حقوق بشری ایران انتقاد کرده‌اند، این دولت و این نظام انهارا مغرضانه دانسته است. در کشوری‌که جواد لاریجانی، برادر رئیس قوه قضائیه و رئیس مجلس، مسئول حفاظت از حقوق بشر باشد، روشن است که حقوق بشر و شهروندی به‌کجا ختم می‌شود. بدون شک غرب و امریکا خصوصا در زمان ترامپ به حقوق بشر در موارد بسیاری گزینشی نگاه کرده اند و خصوصا حمایت ترامپ از عربستان سعودی و جنایتی که این کشور در یمن مرتکب می‌شود بر کسی پوشیده نیست اما کارنامه کشور ما در حرمت به حقوق بشر قابل دفاع نبوده و نیست تا رئیس دولت کشور ما غربی‌ها  برای شکستن حریم‌های حقوق بشر به چالش بکشد.

اقای روحانی با سابقه بیش از سی سال حضور در نهادهای امنیتی کشور به‌خوبی می‌داند خاشقجی‌های متعددی در حال حاضر در کشور ما در دل خاک این وطن ارمیده‌اند. بسیاری از انها به همین شیوه جان خود را از دست داده اند. استبداد با زیر پا گذاشتن حقوق ازادی بیان و شهروندی از پوینده و مختاری به فروهرها میرسد. مگر فروهرها به همین شیوه به قتل نرسیده اند؟ از شهدای کهریزک می‌گذرد و بازبه کاووس سید امامی می‌رسد. تجربه فاجعه خاشقجی مرتب در ستار بهشتی و فرشید هکی ها تکرار می‌شود و رئیس جمهورکشور ما برای دادن باجی به راست افراطی از حق و انصاف عدول می‌کند و هیچ‌گونه اهرم و ابزاری برای نشان دادن قدرت اخلاقی در صحنه سیاست خارجی کشور ندارد. مردان قدرت کشور ما از رفتن بدرون سوریه و حمایت از یک مستبد و ارتکاب جنایت علیه بشریت در کشتن مردم سوریه ابائی ندارند و دخالت نظامی خودرا در این کشور توجیه می‌کنند اما اقای روحانی ادعا می‌کند که ابر قدرت حامی عربستان سعودی اجازه نمیدهد که جنایت قتل خاشقجی در «دادگاه هایی که علیه جنایت بشری در جهان وجود دارند» این کشور را محاکمه کنند. هم‌پیمان استراتژیک ایران، پوتین، که توسط رهبری جمهوری اسلامی ایران به «رهبر استثنائی» لقب گرفته است و خود دست به‌ چنین جنایاتی در خارج و در مقابله با مخالفین خود می‌زند، از همان ابتدای این فاجعه اعلام کرد که قتل خاشقجی در ترکیه هیچ تاثیری در روابط مسکو و ریاض نخواهد گذاشت. معلوم نیست چرا اقای روحانی می‌بایست بین ترامپ، پوتین و محمد بن سلمان فرقی قائل شود. اقای پوتین همان رهبری‌ست که با چراغ سبز به اسرائیل، حملات هوایی این کشور را در سوریه به پایگاههای ایران مقدور ساخته است. ایا اقای پوتین از چنین دادگاهی برای محکوم کردن عربستان سعودی در جنایت علیه بشریت حمایت خواهد کرد؟

چهل سال  پس از انقلاب، سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران کاملا از اصول اخلاقی و انسانی تهی شده است. مردان قدرت ما محصور نظامی شده‌اند که با خودکامگی خو گرفته است و دائما در حال بازسازی نهادهای استبدادی‌ست. زمانی که فرصتی فراهم می‌شود تا در صحنه بین المللی از ارزش‌های دمکراتیک و اخلاقی دفاع کند، چیزی برای عرضه کردن ندارد. زبان سیاسی کشور ما با شعار خو گرفته و مردان سیاسی حکومت ما به اصول و اخلاق در صحنه بین الملل بی تفاوت مانده‌اند. فرصت ها می‌ایند و می‌روند اما استبداد در کشورما هم‌چنان نمی‌تواند از این فرصت ها استفاده کند. مواضع رئیس جمهور کشور ما در فاجعه قتل خاشقجی بیش از انکه چیزی را ثابت کند و بر اصولی تاکید داشته باشد، طبیعت نظام استبداد در ایران را نشان می‌دهد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

11 پاسخ

 1. آقای نوربخش شما باید بدانید که ارزشهای دمکراتیک (هرچند ناقص) در سیاست امریکا را مدیون هیئت حاکمه نظام دو حزبی امریکا نباید بود. این ارزشها ثمره مبارزات ساکنین آن مرز و بوم بوده و هستند. اینها نه ربطی به امثال اوباما دارد و نه ترامپ و نه هیچ یک از محافل قدرت در امریکا. مردم امریکا هزینه های سنگینی برای احقاق حقوقشان پرداختند. دهها میلیون انسان جان دادند. سیاهان در برخی از ایالات امریکا تا همین ۶۰ سال پیش از بسیاری حقوق ابتدایی انسانی محروم بودند و هنوز هم اکثریت یک درصدی حاکم بر دوش ۹۰ درصد جامعه سوار است. کجای این ارزشهای دمکراتیک در رفتار هیئت حاکمه در امریکا نمایان میشود؟ در جنگها و کودتا ها؟ در چپاول ثروت مردم جهان؟ در دخالتهایش در سایر کشورها؟ یا در لاپوشانی کردن چنگ یمن، یا قتل خاشقچی؟ در حمایت غیر مستقیم از القاعده و داعش که در سوریه شاهد بودیم. یک نمونه از این ارشهای دمکراتیک را در سیاست خارجی امریکا بیان کنید لطفا.
  ترامپ از طریق ترکیه از جزئیات کامل قتل خاشقچی مطلع شده بود و از اینکه این قتل بدستور مستقیم بن سلمان صورت گرفته. اما علیرغم این تا جایی که میشد از عربستان و بن سلمان حمایت کرد. این عمل ترامپ شبهه برانگیز است و حتی فرد اطلاعاتی چون حسن روحانی حق دارد معترض شود. اتفاقا اینجاست که یک منتقد صادق بجای در و هم و برهم کردن دو موضوع مسائل را از هم جدا میکند. در یک جا قتل خاشقچی را که اتفاقا از جنس خود سعودی هاست را محکوم می کند و به افشای ارتجاع ددمنش حاکم در ریاض میپردازد و در جایی دیگر رو به حسن روحانی میگوید که در کشوری که تو رئیسش هستی و کلیددارش هنوز فعالان کارگری، معلمان، فعالان محیط زیست و … یا درزندان و حصرند یا شلاق میخورند یا بطرز مشکوک بقتل میرسند؟ این صداقت یک منتقد را میرساند و نه اینکه با طرح قتل دکتر هکی بخواهد به داد آبروی نداشته سعودیها برسد و قتل فجیع خاشقچی را تحت الشعاع قرار دهد.

 2. دوست عزیز از شما پوزش میخواهم اگر شمارا اشتباه گرفته ام. بنده هیچ دفاعی از غرب و امریکا ندارم بجز انچه با ارزشهای دموکراتیک در سیاست این کشور شکل گرفته و همخوانی دارد و بان عمل میشود. با من حتما موافقید که این امریکا هم اوبامارا بخود دیده و هم ترامپ. چیزیکه عوض نمیشود ارزشهای دموکراتیک در جوامع غربیست که هرکس و هر سیاستی را باید با ان سنجید. بحث من این بود که نظامی مثل ایران نمیتواند قتل خاشقجی را محکوم کند بخاطر اینکه با شهروندان خود در مواردی بهتر از این عمل نکرده است. ترامپ یک فاشیست بتمام معناست و بعنوان حامی دولت فعلی عربستان، حمایت و عمل او محکوم است. اما بعنوان یک منتقد منصف شما نمیتوانید هرچه از این جامعه و غرب انعکاس خارجی پیدا میکند محکوم کنید بخاطر اینکه محصول امریکاست. بله این کشور هم با سیاستهای خارجی خود در طول تاریخ مرتکب جنایتهای بیشماری شده است اما این دلیل نمیشود که جنایت های نظام فعلی ایران نادیده گرفته شود. سعی نکنید بخاطر دشمنیتان با ترامپ برای نظام ایران تخفیف قائل شوید.

 3. آقای اشکوری واقعا برای خودم متاسفم وقتی سرنوشت سیاسیون کشورم که شما نمونه اش باشید را مشاهده میکنم. من شمالی هستم و علیرغم غیر مذهبی بودنم شما را در دوران نمایندگی مجلس اول و سپس در دوران اصلاحات انسانی یافتم که به اصول پایبند است. اما از زمانی که به آن سوی رفته اید گویا تغییر یافته اید. تا حایی که اظهار نظری خالی از توهین را سانسور می کنید. ملالی نیست. امیدوارم از این آزمایش فرنگ بسلامت عبور کنید که البته راهی پر خطر و مه آلود است.

 4. جناب نوربخش پیش از هرچیز از آقای صفدری که شما من را با ایشان اشتباه گرفته و البته من این همنامم را نمیشناسم رفع اتهام کنم. من آن صفدری که شما فکر میکنید نیستم. و اما برگردیم به مطلب شما. اگر من با چیزی که شما در ارتباط با آقای دکتر هکی نوشتید مخالفتی داشتم حتما بیان میکردم. قتل هکی صد در صد محکوم است. اما شما چرا قصد دارید با پیش کشیدن یقتل زنده یاد هکی از عمق فاجعه بار قتل خاشقچی بکاهید؟ چرا اجازه نمیدهید که خواننده با فکر و قیاس خود به پوچ بودن ادعای غرب در دفاع دروغین از دمکراسی پی ببرد؟ از چه وحشت دارید؟ مخالفت من با شما در آنجاست که شما تقریبا در همه مقالاتتان رسالت خود را دفاع از حاکمیتهای غربی و بویژه امریکا میدانید. علیرغم زندگی و تحصیل در آن کشور گویا هیچ از تاریخ آنجا نمیدانید. از تعداد جنگها، کودتا ها، مداخلات نظامی و ترورها و شکنجه های وحشیانه در حق بیگناه و غیره. کافیست کسی امریکا را در ارتباط با جنایت یا افتضاحی قرار دهد، صدای شما پیش از همه بلند میشود حتی پیش از مریدان سلطنت طلب آن حکومت. کنایه های یادداشت قبلی من باندازه کافی گویای انگیزه واقعی من از ارسال آن بود که اگر کمی توجه میداشتید به بنده تهمت مغلطه نمیزدید. من نه ماموریت دفاع از حکومت جنایتکار آخوندی را دارم که شما مدعی اصلاحپذیری آن هستید و نه دفاع از زورگویان جهانی، در نتیجه نیاز هم به مغلطه و سفسطه و شانتاژ ندارم.

 5. جناب صفدری مغالطه میفرمایید. ایا یک منتقد نباید منصف باشد؟ فرق بین کشتن فرشید هکی در ایران و کشتن خاشقجی در استانبول چیست؟ چون یکی بدست دولت متبوع شما اتفاق افتاده است باید از ان گذشت؟ اظهار نظرهای شمارا در گلف ۲۰۰۰ میخوانم. مرحبا بر شما و دفاع تمام قدتان از نظام استبداد در ایران.

 6. جناب صفدری مغالطه میکنید. یک منتقد باید منصف باشد. قتل خاشقجی با قتل هکی که همین روزها در ایران اتفاق افتاده است چه فرقی میکند؟ چون محمد بن سلمان شاهزاده عربستان سعودیست بنا به قول اقای روحانی باید در دادگاههای بینالمللی دادگاهی شود اما هکی چون بدست اسلامگرایان کشته شده است ایراد و اشکالی ندارد. ترامپ یک فاشیست اما بعنوان یک منتقد منصف نباید با او و همه یکسان برخورد نمود؟ مواضع شمارا مرتب در گلف ۲۰۰۰ میخوانم. مرحبا بر شما با حمایتتان از این نظام در ایران.

 7. مشکل آقای نوربخش اینجاست که چرا مقامات ایرانی پای امریکا را بمیان کشیده اند. آقای نوربخش شما ببخشید. امریکا در تاریخ خود نه در کودتایی نقش داشته و نه در ترور و آدم ربایی و شکنجه و قتل زندانیان و اسرا. کندی را هم حتما پوتین بقتل رساند و زندان گوانتانامو هم در چین است و … بعضیها نسنجیده و بدون شناخت کافی از تاریخ حرف میزنند. امریکا و این حرفها؟! بخصوص ما ایرانیها که خودمان با دستان خودمان علیه مصدق قیام کردیم و بر خلاف میل امریکا مصدق را سرنگون کردیم اینرا باید از همه بهتر بدانیم . ولی ایرانیها اینند دیگر!

 8. با سلام. نظام مقدس مشابه اینکار را در مورد فروهر، بختیار……………… انجام داد. ولی‌ خوب این هر هیچ کدام با عدنان دالال بین المللی نسبتی نداشتند که مورد بحث شما بشوند.

 9. بهتر نیست شما گران حقوق بشر در کشورهای دیگر نباشید؟ به اندازه کافی در ایران موضوع برای شما وجود دارد تا بیکار نشوید.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

چرا رای می‌دهم؟ پس از جنبش زن زندگی آزادی، تصور من بر این بود که رای دادن دیگر بی‌معنی است، اما امروز معتقدم که رای دادن درست‌ترین عمل برای رسیدن به یک آینده خوب برای

ادامه »

مقدمه من در ماهیّت استبدادی جمهوری اسلامی پس از ادخال ولایت فقیه توسط مجلس خبرگان اول — حتی ولایت فقیه غیر مطلقه— هیچ حرفی

ادامه »

پس از مرگ مشکوک رییسی در سقوط بالگرد، بار دیگر بازی تحریم/مشارکت در بین بخشی از نخبگان البته با طنینی

ادامه »