جان کری: ایران به پایان جنگ در یمن و سوریه کمک کند

زیتون- جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا از ایران خواسته است تا به پایان دادن جنگ در یمن و سوریه کمک کند.

وزیر امور خارجه آمریکا امروز (پنجشنبه) در یک نشست خبری در منامه، پایتخت بحرین، خطاب به مقامات ایران گفت:« به ما کمک کنید به جنگ در یمن پایان دهیم… کمک کنید به جنگ در سوریه پایان دهیم.»

جان کری در نشست خبری مشترک با شیخ خالد بن احمد الخلیفه، وزیر امور خارجه بحرین گفت که ایران باید «به دنیا ثابت کند که می‌خواهد عضوی سازنده از جامعه بین‌الملل باشد و در (برقراری) صلح و ثبات مشارکت کند.»

وزیر امور خارجه بحرین هم موضع مشابهی با جان کری داشت بی بی سی فارسی خبرداد که او در این نشسته خبری  گفته است:« ما هم می‌خواهیم شاهد تغییر در سیاست خارجی ایران باشیم.» دولت بحرین ایران را به تحریک معترضان شیعه در آن کشور متهم می‌کند.

در سال ۲۰۱۱ میلادی، در پی اعتراضات گسترده شیعیان بحرین به حکومت اقلیت سنی در آن کشور، دولت با معترضان برخورد و آنها را سرکوب کرد.

جان کری اولین دیپلمات ارشد آمریکا به شمار می‌رود که از زمان آغاز اعتراضات شیعیان تاکنون به منامه رفته است. او با تاکید بر ضرورت احترام به حقوق بشر از مقامات بحرین خواست تا یک «سازکار سیاسی فراگیر» در پیش بگیرند.

او اضافه کرد که با وزیر امور خارجه بحرین «این فرصت را داشت تا درباره اقدامات در جریان برای بررسی و کاهش اختلافات مذهبی در بحرین و جاهای دیگر صحبت کند.»

جان کری در سفر به منطقه خلیج‌فارس قرار است با همتایان خود در کشورهای عربی دیدار کند. دو هفته دیگر باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در نشست شورای همکاری‌های کشورهای عرب خلیج‌فارس در ریاض شرکت خواهد کرد.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

بسیاری از شهروندان و بازیگران اقتصادی اعم از مصرف‌کننده، سرمایه‌گذار، تولیدکننده از خود می‌پرسند که چرا با هر تکانه در بازار ارز، قیمت‌ها در بازار کالا و خدمات هم جهش پیدا می‌کند؟ چنین پدیده‌ای ناشی

ادامه »

«دحترِ هفت-هشت ماهه‌ای سرش را گذاشته است روی شانه‌ی چپِ مادر، سرش روی شانه‌ی راست‌ش خم شده است و پنداری خوابیده است. دخترِ هشت

ادامه »

در طول دورانی که خامنه‌ای رهبری جمهوری اسلامی را در دست گرفته است ایران رو به ویرانی رفته و جمهوری

ادامه »