جان کری: ایران به پایان جنگ در یمن و سوریه کمک کند

زیتون- جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا از ایران خواسته است تا به پایان دادن جنگ در یمن و سوریه کمک کند.

وزیر امور خارجه آمریکا امروز (پنجشنبه) در یک نشست خبری در منامه، پایتخت بحرین، خطاب به مقامات ایران گفت:« به ما کمک کنید به جنگ در یمن پایان دهیم… کمک کنید به جنگ در سوریه پایان دهیم.»

جان کری در نشست خبری مشترک با شیخ خالد بن احمد الخلیفه، وزیر امور خارجه بحرین گفت که ایران باید «به دنیا ثابت کند که می‌خواهد عضوی سازنده از جامعه بین‌الملل باشد و در (برقراری) صلح و ثبات مشارکت کند.»

وزیر امور خارجه بحرین هم موضع مشابهی با جان کری داشت بی بی سی فارسی خبرداد که او در این نشسته خبری  گفته است:« ما هم می‌خواهیم شاهد تغییر در سیاست خارجی ایران باشیم.» دولت بحرین ایران را به تحریک معترضان شیعه در آن کشور متهم می‌کند.

در سال ۲۰۱۱ میلادی، در پی اعتراضات گسترده شیعیان بحرین به حکومت اقلیت سنی در آن کشور، دولت با معترضان برخورد و آنها را سرکوب کرد.

جان کری اولین دیپلمات ارشد آمریکا به شمار می‌رود که از زمان آغاز اعتراضات شیعیان تاکنون به منامه رفته است. او با تاکید بر ضرورت احترام به حقوق بشر از مقامات بحرین خواست تا یک «سازکار سیاسی فراگیر» در پیش بگیرند.

او اضافه کرد که با وزیر امور خارجه بحرین «این فرصت را داشت تا درباره اقدامات در جریان برای بررسی و کاهش اختلافات مذهبی در بحرین و جاهای دیگر صحبت کند.»

جان کری در سفر به منطقه خلیج‌فارس قرار است با همتایان خود در کشورهای عربی دیدار کند. دو هفته دیگر باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در نشست شورای همکاری‌های کشورهای عرب خلیج‌فارس در ریاض شرکت خواهد کرد.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

بازاریان نقش تعیین‌کننده‌ای در وقوع انقلاب ۵۷ داشتند. بخشی از حزب مؤتلفه به نام موتلفهٔ بازار پیش از انقلاب نقش مهمی در فعالیت‌های سیاسی ایفا کرد. این بخش که با نام اصناف جمعیت موتلفه در

ادامه »

روز شنبه ۸ بهمن خبر مصوبه سران سه قوه جهت فروش اموال دولتی ( یعنی اموال ملت ) تحت عنوان «مولدسازی دارایی های دولت

ادامه »

اخیرا سلطنت‌طلبان دست به فرصت‌طلبی بزرگی تحت مفهوم «وکالت» زدند. خارج از اینکه روش اتخاذی چقدر غیر دموکراتیک و غیر

ادامه »