افشاگری اسحاق جهانگیری از حدود اختیارات معاون اول رییس جمهوری

زیتون– اسحاق جهانگیری٬ معاون اول رییس جمهوری٬ گفت: «من تا این لحظه اجازه برکناری منشی خودم را نداشته‌ام، پس از من انتظار نداشته باشید که وکیل و وزیر را تغییر دهیم.»

او که به مناسبت روز ملی صادرات سخنرانی داشت٬ در خصوص وضعیت اقتصادی کشور٬ توضیح داد که از نظر او «کشور در این شرایط مدیر ریسک‌پذیر می‌خواهد.»

اما به گفته معاون اول رییس جمهوری٬ «دست او قلم و کاغذی نیست که کسی را برکنار کند.»

اسحاق جهانگیری در ادامه تاکید کرد که «من تا این لحظه اجازه برکناری منشی خودم را نداشته‌ام»، معاون اول رییس جمهوری در همین زمینه افزود: «پس از من انتظار نداشته باشید که وکیل و وزیر را تغییر دهیم.»

اسحاق جهانگیری٬ معاون اول رییس جمهوری٬ از مدیران شاخص اصلاح طلبان بود.

ورود او به کابینه یازدهم و پس از آن ابقای او در دولت دوازدهم نوید بخش نگاه اصلاح گرایانه رییس این دو دولت به مقوله اقتصاد بود.

اما افشاگری امروز اسحاق جهانگیری پرده از حدود نقش آفرینی او در دولت‌های حسن روحانی برداشت.

پیشتر نیز عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با انتشار متن اعتراض آمیزی، استعفای خود را اعلام کرده بود.

آخوندی در متن استعفا نامۀ خود نوشته است: « با سیاست حداکثری دخالت دولت در بازار و روش های سامان دهی امور اقتصادی به لحاظ شرایط موجود موجود کشور امکان هماهنگی ندارم.»

او اظهار امیدواری کرده رییس جمهوری وزیری همراه تر را برگزیند و استعفای خود را ناشی از نقض سه اصل – البته به دلیل الزامات تحریم- دانسته و این سه اصل را «پای بندی به قانون، احترام به حقوق مالکیت و اقتصاد بازار رقابتی» بر شمرده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »