بسامد واژگان سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی

دشمن اصلی «آمریکا» نیست

زیتون- نیلوفر سعیدی: در شرایطی که در ایران، اخبار و شایعات کاهش نرخ ارز، توجه مردم را به سوی خود جلب کرده و دولت نیز تلاش می‌کند تا صدور رای دیوان بین‌المللی لاهه را در مورد تحریم‌های آمریکا علیه ایران یک پیروزی حقوقی و دیپلماتیک قلم‌داد کند، آیت‌الله خامنه ای، صبح پنجشنبه دوازدهم مهر ماه، ده‌ها هزار تن از بسیجیان را در استادیوم آزادی تهران جمع کرد تا در یک سخنرانی انقلابی، به زعم خود، آنان را به «پیروزی در میدان‌های علمی، فعالیت و تحرک اقتصادی، کارآفرینی، تلاش فردی و اجتماعی، شبکه‌سازی اجتماعی و فرهنگی و نیز حرکت‌های لازم آتش‌به‌اختیار» تشویق کند.

رهبر ایران در سخنان خود با دو تِم خشم و تحقیر، به فراوانی از آمریکا یاد می کند و در عین حال اصرار دارد که این کشور را ضعیف، ناتوان و شکست خورده جلوه دهد.

رهبر ایران، بنا به سنت چند سال اخیر، در این سخنرانی  هم بارها در مورد «دشمنان انقلاب» صحبت کرد.

نگاهی اجمالی به متن سخنان رهبر ایران که در سایت رسمی او منتشر شده، نشان می‌دهد که خامنه‌ای، در استادیوم آزادی، از برخی واژگان بارها استفاده کرده و می‌توان چنین برداشت کرد که بسامد یا واژگان پرتکرار سخنان، نشان‌دهنده ی بخش مهمی از دغدغه‌های ذهنی اوست. به عنوان مثال، «دشمن» و «آمریکا»، به پرتکرارترین واژگان سخنرانی‌های او تبدیل شده و هر بار، بر ضرورت هوشیاری در برابر اقدامات احتمالی «دشمن»، تاکید می کند.

بسامد آمریکا، دشمن و واژگان دیگر در سخنان رهبر ایران
خامنه‌ای در روز پنجشنبه، در سخنرانی در جمع بسیجیان استان تهران، دست کم ۲۵ بار از «آمریکا» یاد کرد و نام این کشور را بر زبان آورد و اکثر این یادآوری‌ها با خشم و تحقیر و تهدید و توهین علیه آمریکا همراه بود. از جمله در عبارت‌هایی جون : «آمریکایی‌ها با عربده‌کشی»، «سیلی دیگری به آمریکا»؛ «سلطه ظالمانه انگلیس و آمریکا»، «آمریکایی‌ها…خیالاتی را در سرِ کم‌مغز و بی‌تدبیرشان»، «رئیس جمهور بیچاره آمریکا، «مفتضح شدن لیبرال دموکراسی آمریکا» مشاهده می‌شود که رهبر ایران در سخنان خود با دو تِم خشم و تحقیر، به فراوانی از آمریکا یاد می کند و در عین حال اصرار دارد که این کشور را ضعیف، ناتوان و شکست خورده جلوه دهد.

کاربرد ۲۷ باره واژه‌ی «دشمن»، غالبا ارتباط مستقیم و چندانی با ۲۵ «آمریکا»ی داخل متن ندارد و در بسیاری از جملات، رهبر ایران، نه از یک دشمن مرئی و معین، بلکه از یک نگرش مخالف، یاد می کند و از دید او، هر آن‌چه که با تفکر و سبک زندگی انقلابی در تضاد باشد، دشمنی و دشمنانه است.

رهبر ایران، در این سخنرانی،  همچنین ۲۷ بار از «دشمن»، سخن گفت؛ از جمله: «تا انسان حضور دشمن را حس نکند، سنگر و حفاظ و سلاح لازم تهیه نمی‌کند»، «روشنفکرنمای راحت‌طلب و منافق و ریاکار که اساساً دشمنیِ آمریکا را انکار می‌کند»، «فهم درست از تهدید دشمن»، «تصویرسازی خدعه‌آمیز و غیرواقعی دشمنان از ایران»، «دشمنان ملت ایران را از نادانان و ابله‌ها»، «دشمن می‌خواهد ملت ایران را به این جمع‌بندی برساند که در کشور بن‌بست است»، «دشمن و عوامل او، مخالفت زیادی با بسیج دارند»،«تلاش دشمن برای اثرگذاری بر افکار عمومی با استفاده از ابزار رسانه»و «ابزار رسانه مهم است و اگر دست دشمن باشد»،«استفاده دشمنان از رادیو، تلویزیون، اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی»، «ابزاری نشوید که دشمن راحت بتواند سلاح شیمیایی خود را علیه مردم به‌کار گیرد»،«باید به دشمن پیام قدرت داد»،«ملت و نسل جوانش تصمیم گرفته دیگر تحقیر نشود، دنباله‌روی قدرتهای بیگانه و دشمن نگردد»،…

اگرچه به نظر می‌رسد که رهبر جمهوری اسلامی، آمریکا را  دشمن اصلی خود می‌داند اما تحلیل محتوای این سخنرانی نشان می‌دهد که کاربرد ۲۷ باره واژه‌ی دشمن، غالبا ارتباط مستقیم و چندانی با ۲۵ آمریکای داخل متن ندارد و در بسیاری از جملات، رهبر ایران، نه از یک دشمن مرئی و معین، بلکه از یک نگرش مخالف، یاد می کند و از دید او، هر آن‌چه که با تفکر و سبک زندگی انقلابی در تضاد باشد، دشمنی و دشمنانه است.

«ملت» با ۳۰ بار تکرار و «ایران» با ۳۵ بار تکرار، از دیگر واژه‌های پر بسامد در سخنان خامنه‌ای بود.

در این سخنرانی، رهبر ایران، فقط ۶ بار از «ایران» به عنوان کشور و پدیده‌ی خاکی، جغرافیایی، تمدنی و فرهنگی یاد کرده و در دیگر موارد، غالبا منظور او ملت ایران و حتی جمهوری اسلامی است. با این حال دو بار اشاره خامنه‌ای به عظمت ایران، در سخنرانی‌های پیشین او، کم سابقه بوده است. البته او جانب احتیاط را نگه داشته و اعلام کرد که عظمت ایران منهای دویست سال قاجار و پهلوی.

خامنه ای همچنین در این سخنرانی، ۸ بار از بسیج، ۱۱ بار از قدرت، ۴۱ بار از اسلام و ۲۳ بار از جوان، سخن گفت.

تحقیر و تهدید
بخش دیگری از بسامدها یا واژگان پرتکرار سخنرانی روز پنجشنبه، استفاده از واژگان و صفات تحقیرآمیز و تهدیدآمیز علیه مخالفان است از جمله:«عربده‌کشی‌های سران آمریکای جهانخوار و استکبار»، «سیلی زدن به آمریکا»، «سخنان سخیف و تصورات واهی»، «روشنفکرنمای راحت‌طلب و منافق و ریاکار»، «انسانهای بی‌روحیه، ترسو، مأیوس، تنبل، فرصت‌طلب و خودکم‌بین»، «افراد نِق‌زن»،«سرِ کم‌مغز و بی‌تدبیر»، «رئیس جمهور بیچاره آمریکا»، «دشمنان نادان و ابله‌ ایران»،…

یکی از پیامدهای استفاده از واژگان تند توسط رهبر جمهوری‌اسلامی، بازتولید و بازنشر همین کلمات از سوی هواداران او، رسانه های وابسته به «بیت» و دفتر و نیز افرادی است که خود را «آتش به اختیار» می‌نامند.

البته رهبر ایران در بسیاری از سخنرانی های خود، عبارت «غلط کردن دشمنان» را به کار می‌برد و در مواردی نیز، از عبارات تند مذهبی هم‌چون«شجره ملعونه» به جای آل سعود و «نجس» استفاده کرده است.

یکی از پیامدهای استفاده از این واژگان تند توسط رهبر جمهوری‌اسلامی، بازتولید و بازنشر همین کلمات از سوی هواداران او، رسانه های وابسته به «بیت» و دفتر و نیز افرادی است که خود را «آتش به اختیار» می‌نامند.

خطر این موضوع، زمانی جدی می شود که به خاطر بیاوریم بخشی از هشدارهای رهبر ایران در مورد خطراتی که انقلاب را تهدید می‌کند، مطابق عرف سیاسی و رسانه‌ای ایران، نیازمند توضیح و تفسیر است. مثلا وقتی که او در مورد خطرات به کارگیری رسانه و فضای مجازی از سوی دشمن، حرف می‌زند، بسیاری از آتش به اخیتارها در مورد تشخیص مصداق رفتار دشمنانه در رسانه و فضای مجازی، می‌توانند به شکلی عمل کنند که آزادی و اراده افراد را به بهانه «ضدیت با انقلاب»، محدود کنند.

داد و بیداد آشکار؛ مذاکره‌ی پنهانی
علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه احمدی‌نژاد، چندی پیش روایت کرد که در سال ۱۳۹۰ و در حالی که احمدی نژاد تمایل چندانی به مذاکره با آمریکا نداشته، شخصا با هماهنگی و هدایت رهبری و با کمک عمان، مذاکره با آمرکیا را کلید زده است. بعدها مشخص شد که نه تنها تیم مذاکره‌کننده دولت روحانی بلکه تیم جلیلی، عراقچی و امیرعبداللهیان هم با هدایت و هماهنگی رهبر ایران، با نمایندگان آمریکا مذاکره کرده‌اند. یعنی درست در شرایطی که خامنه‌ای در سخنرانی‌های خود، به تندی در مورد آمریکا و دشمن حرف می‌زد، در پشت پرده، مذاکره در جریان بود. اما این بار و با توجه به غیرقابل پیش بینی بودن برخی رفتارها و واکنش های تیم دونالد ترامپ، مشخص نیست که رهبر ایران هنوز هم چنین برنامه ای در سر دارد و آیا در پیشبرد تاکتیک «نرمش قهرمانانه» و «صلح حسنی» با برگزاری تجمع‌های عاشورایی موفق خواهد شد یا نه؟

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

4 پاسخ

  1. ما در این زندان وضعیت خنده داری داریم” هر یه هفته ده روز یک خواننده میاد تو زندان و فقط یه اهنگ و ترانه بلده که در این سی سال گذشته همش برا ما میخونه! و همیشه هم انتظار داره مردم انقدر تشویقش کنند که بیحال رو زمین بیفتند” خودش فکر میکنه این شق القمر مادام العمر جواب میده و کل هشتاد میلیون جمعیت این زندان بعد از شنیدن این ترانه اون شبو راحت میخوابند تا اجرای بعدی! عوامل زیادی در این نمایش کثیف دخیل هستند که هر کدوم به نوعی زینفعند” چندتاشون نقدی ” چندتاشونم نسیه! به امید روزی که دستشون به کلید گنج برسه” نقدیها پاسدار و بسیج و اطلاعات و…. و نسیه ها م اصلاح طلب و پایداری و از این قماشند! اقایون ” خانمها ” تنها حربه ما برای یه مبارزه جدی با این شارلاتانها در اولین قدم صندوق رای هستش” کسیکه دائم به ما سفارش میکنه که رای دادن بین بد و بدتر هم فعلا بهترین کار ما میتونه باشه یه اخونده که در نهایت به منافع صنفش فکر میکنه ” حاکمیت سخت از امریکا و اسرائیل و به قول خودشون دشمنان اسلام میترسند و اگه ما یکبار دست و بالشون رو از نظر رای تو پوست گردو بزاریم اونها خودشون رو در مقابل دشمنشون دست خالی و لخت میبینند” یکبار رای ندادن باعث حمله امریکا به ایران نمیشه اما باعث میشه اونا گنده گوئیهاشون رو واسه ملت کم کنند” امریکا از موشکهای اینا نمیترسه از ملت میترسه که پشتیبان اینها هستند” ملت ایران دوست نداره برا جهان اسلام امت باشه اما گیر کرده که یه وقت خدا نکرده وضع از این بدتر نشه! فکری که تو کله این اقای رهبره همه فکر میکنند توهماته در صورتیکه اینطوری نیست ” برید کتاب تاریخ مشروطه ایران احمد کسروی رو بخونید اونوقت اگه تونستید فرقی بین این اقای رهبر و شیخ فضل الله نوری بزارید دوتا فحش به من بدید! همین پل خرگیری که بهش شورای نگهبان میگند دقیقا پیشنهاد شیخ فضل الله نوری بوده به مجلس اول در ایران” و بسیار چیزهای دیگه که خودتون باید اون کتابو بخونید” پس از به توپ بستن مجلس و بعد از چهار پنج ماه که شورش اذربایجان و قیام ستارخان کاررو به محمد شاه سخت میکنه و تصمیم میگیره برا ظاهر سازی مجلس رو مجددا باز کنه همین فضل الله خان میگه اینکاررو نکن چون مشروطه با شرع سازگار نیست و اونم از خدا خواسته همین رو بهانه میکنه و میگه طبق فرمایش این اقا مجلس بی مجلس ! حالا اومدن یه اتوبان رو به اسم این دایناسور کردن و ادعا دارن که اگه این حاج اقا نبود مشروطه ای هم نبود! شرائط عینی برای گرفتن یقه اینا هیچ چیز کم و کسر نداره اما شرائط زهنی ماست که مجال و میدون به اینها داده که امیدوارم درست بشه.

  2. این رهبر حقیر اگر خیلی کبیر بود بجای اینکه پس از ۴۰ سال از قلع و قمع قدرت باز هم برای نمایش اقتدار در جایگاهی تکیه بزند که روزگاری شاهنشاه آریامهر بر آن جلوس فرموده اند لااقل باید سه تا ورزشگاه در مقیاس استادیوم آریامهر طهران در مشهد و اصفهان و شیراز میساخت تا همچنان مدیون و وابسته به زیرساخت های دوران طلائی امپراطوری پهلوی نباشد!!

  3. تکرار دشمنی امریکا نشانه وحشت رهبر معظم از امریکاست ، معظم له دوام نظام مقدس را بدون تائید امریکا ممکن نمیداند و این تصور اختصاص به رهبر فرزانه ندارد ، حاکمان ایران از دیر باز در صدد جلب حمایت امریکا بوده و هستند و ترامپ هم با درک این نکته میخواهد این حمایت را ارزان نفروشد !

  4. وای بر ما که باید با چنین موجود خطرناکی سر کنیم، چه میشد یک اراده ملی شکل میگرفت و همه مردم با سلایق مختلف ،اختلافات را کنار میگزاشتند و این انسان بیمار را راحی تیمارستان میکردند و اگر از ظنز بگزریم در یک دادگاه عادل به جنایات روانی ایشان رسیدگی میکرد، ۴٠ سال در قدرت بودن کم نیست و ٣٠ سال اراده خود را به مردم تحمیل کردن جرم بسیار بزرگیست، این حق مردم ایران است که ایشان با کمال پررویی و وقاحت از مردم دریق کردند و به یک أقلیت جیره خوار داده اند! سخن گفتن از طرف مردم ایران برای ایشان گناه بزرگی محسوب میشود چه بلحاظ مسائل فقهی و چه قانونی، مردم ایران هیچ تصمیمی در اینکه ایشان رهبرشان باشند و عوض مردم تصمیم بگیرند را نداشتند، چرا روشنفکرانمان خاموش نشستند و سکوت اختیار کرده اند چرا اعلام نمیکنند که ایشان باید کناره گیری کنند که بلکه حالا که فعلاً مملکت آرامش نسبی دارد یک جمهوریت برخاسته از خواست مردم شکل گیرد.
    براندازی یا اصلاحات را باید کنار گزاشت و دست بعمل شد، با واژه ها بازی کردن همین خواهد شد که باز هم خامنه ای که یک انسان سراسر ایدوئولوژی زده است این فرصت را پیدا کند که باز هم مملکت را ویران تَر کند ، اروپا، آمریکا، روسیه، چین به داد ما نخواهد رسید ، درد ما درد استبداد است و این مستبد ابله از نوع بسیار خطرناکشان است زیرا احمق یک سنگ را داخل چاه می اندازد که هزار عاقل نتوانند…….
    (فارسی زبان دوم بنده است ببخشید)

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

بسامد واژگان سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی

آری ای پیامبر بزرگ! آن‌چه عرض شد گوشه ناچیزی از تحریف دینی است که قرار بود پیام رستگاری و شکوفایی باشد اما به دلیل برداشت‌های کج شخصی به قفسی مبدل شده که دست کم در ایران ۸۰ میلیون انسان در آن اسیرند. حال شما بفرمایید ، آیا ما باید در سوگ غمناک رحلت شما ناله سر دهیم ؟ یا شما باید به زندگی دردآوری که ما بدان مبتلا شده ایم اشک بریزید؟…

ادامه »

به سرکوب‌گران مستبد امروز ایران می‌گویم تیر اندازی به سوی مردم معترض جنایت است. تفنگ‌های خود را زمین بگذارید به مردم بپیوندید. اگر چنین جرأت و جسارتی در خود نمی‌بینید لا‌اقل از فرمان مافوق خود تمرد و از دستور آنان سرپیچی کنیم. بدانید در مقابل مردم که صاحبان این کشورند، ایستادن و به گلوله‌بستن آنان عاقبت سوء و بسیار نکبت‌باری برایتان خواهد داشت. این نظام اصلاح‌ناپذیر دیر یا زود سقوط می‌کند…

ادامه »

ایران وارد دوران جدیدی شده است. خون ژینا معنای حیات و نیز حیات سیاسی را برای مردم شریف مظلوم ایران عوض کرد. هر کنشگر حزبی و سیاسی اگر سکوت کند برای همیشه مقهور، مطرود و مغبون خواهد بود. نوشتن از «حجیت شرعی» در برابر «خون مظلوم» که زیره به کرمان بردن است، اما انفعال یا سکوت در برابر این رخداد بزرگ تاریخ، پایان عمر سیاسی هر اصلاح‌طلب واقعی خواهد بود…

ادامه »