وزیر امور خارجه: درصورت انفعال اروپا٬ غنی سازی را افزایش می‌دهیم

زیتون– محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه٬ تهدید کرد که در صورت انفعال اروپا در قبال برجام٬ جمهوری اسلامی غنی سازی اورانیم را افزایش می‌دهد.

او در مصاحبه‌ای با اشپیگل تاکید کرد که انفعال اروپا و اقدامات آمریکا برای به خطر انداختن توافق هسته‌ای با ایران٬ جمهوری اسلامی را به سوی افزایش غنی سازی اورانیم سوق می‌دهد.

وزیر امور خارجه ایران از کشورهای اروپایی خواسته که برای حفظ منافع بلند مدت اقتصادی، تبعات خروج آمریکا از برجام را جبران کنند.

به گفته ظریف اروپایی‌ها و سایر امضاکنندگان (توافق هسته‌ای) باید تبعات تحریم‌های آمریکا را جبران کنند.

وزیر امور خارجه ایران در حالی از اقدامات اروپا را اظهار عدم رضایت کرد که آلمان اعلام کرده بود به همراه سایر شرکای اروپایی خود در نظر دارد با راه‌اندازی یک سیستم پرداخت خاص، ادامه مبادلات مالی با ایران پس از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه این کشور را میسر کند.

هرچند به گفته طرف آلمانی حتی راه‌اندازی این سیستم هم، شرکت‌های بزرگ را از پیوستن به تحریم‌های آمریکا بر حذر نخواهد داشت؛ چون این شرکت‌ها صادرات وسیعی به آمریکا دارند.

ایالات متحده روز ۱۸ اردیبهشت سال جاری اعلام کرد که از برجام خارج می‌شود، ولی سه کشور اروپایی شامل فرانسه، بریتانیا و آلمان اعلام کردند که این توافق را حفظ خواهند کرد.

دور اول تحریم‌ها از ۱۶ مرداد اجرایی شد که خودروسازی، مبادلات طلا، فلزات گرانبها و ریال را شامل می‌شد.

دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران در اواسط آبان‌ماه اجرا خواهد شد که شامل تحریم‌های نفتی است و مبادلات مالی ایران را هم در بر می‌گیرد.

ایران و سه کشور اروپایی که در مذاکرات گروه پنج به علاوه یک برای حل‌وفصل برنامه هسته‌ای تهران حضور داشتند، در حال رایزنی برای یافتن راه‌حلی به منظور مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران هستند.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. فرضا غنی سازی را هم افزایش دادید، نخست برای چه منظوری? و بعد با افزایش غنی سازی چه نفعی عایدتان میشود? والله شما مملکت داری را بلد نیستید. معقول پس از انعقاد برجام اغلب کشورها حاضربودند بیایند درایران سرمایه گزاری کنند و روابط سیاسی و بازرگانی را توسعه دهند. با آن حرکتی که رهبری دربرابر روحانی که به اروپا رفته و دست کم فرانسه و ایتالیا را راضی به سرمایه گزاری کرده بود، اما عکس العمل “آقا” تمام رشته های او را پنبه کرد.
    هدف آن بود که پس ازبرجام برجام های دیگری از نظر روابط بین المللی، بازرگانی و…غیره راه بیفتد این آقای شما اجازه دادند؟ ایشان کلی اختیارات قبضه کرده اند بدون آنکه مستولیتی داشته باشند. به این ترتب همین فردا امام زمان هم بیاید و بگوید من میخواهم وضع این مملکت را اصلاح کنم، اگراین آقا هنوز سرکار باشد و دستور ندهد گردن طرف را گوش تا گوش ببرند، اما آنقدر در کار او استخوان لای زخم خواهد گذاشت که او هم بالاخره خودش را کنارخواهدکشید. آقا با کسی که تعارف نداریم ایشان خودش کاربلد نیست و هیچکس راهم قبول ندارد. ازهمان موسوی گرفته تا این روحانی.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

مرگ ابراهیم رییسی چیزی را در معادلات سیاسی ایران تغییر داده است که بدون لحاظ کردن آن رفتن بر روش پیشین چیزی کم از فقدان خرد ندارد. جمهوری اسلامی پس از دوره‌ی اول حسن روحانی،

ادامه »

بنا به پژوهش های بین المللی، رشد اقتصادی فراگیر و پایدار، نیازمند حاکمیت شفاف، پاسخگو و مشارکتی است؛ که در آن حقوق و آزادی‌های

ادامه »

ما امیدواریم پزشکیان رئیس‌جمهور شود اما نگرانی‌هایی داریم: ۱- صیانت آراء برایمان مهم است که قدرت‌طلبان دوباره مثل ۸۸ تقلب

ادامه »