زیتون– ساعتی پیش کنسولگری ایران در شهر بصره عراق هدف حمله معترضان دولت قرار گرفت و به آتش کشیده شد.

مسئول اطلاع‌رسانی کنسولگری ایران در گفت‌وگو با شبکه سومریه عراق، با بیان این که «کنسولگری ایران در بصره کاملا سوخته»، پرسید: «حوادث عراق چه ربطی به کنسولگری دارد.»

همچنین اخباری مبنی بر حمله معترضان به ساختمان‌های دولتی در بصره و ساختمان احزاب مرتبط با ایران نیز منتشر شده است.

اقامتگاه استاندار بصره، دفاتر شبکه‌های تلویزیونی العراقیه، غدیر، الفرات و رادیو نخیل و مقر احزاب و گروه‌های سیاسی از جمله حزب الدعوه، سازمان بدر، مجلس اعلای عراق، عصائب اهل حق و کتائب حزب الله در شمار اماکنی هستند که در این اعتراضات هدف حمله قرار گرفته‌اند.

اعتراضات در شهر نفت‌خیز بصره از روز دوشنبه در واکنش به ناکارآمدی دولت در ارائه خدمات عمومی همچون آب آشامیدنی و برق آغاز شده است.

وزارت امرو خارجه ایران در واکنش نسبت به حمله به کنسولگری ایران در بصره٬ اطمینان داد که کارکنان کنسولگری از این حمله محفوظ مانده‌اند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در این رابطه به خبرگزاری تسنیم گفت: «متاسفانه این خبر صحت دارد و حمله و تهاجم وحشیانه و به آتش کشیدن ساختمان سرکنسولگری ایران خسارات مالی زیادی به بار آورد.»

او ضمن مجکوم کردن حمله به کنسولگری ایران افزود: «البته بر اساس تمهیدات اندیشیده شده قبلی و تهدیدات انجام شده از روز قبل، خوشبختانه تاکنون خبری از آسیب دیدن کارکنان این مکان دیپلماتیک دریافت نکرده‌ایم.»

قاسمی همچنین دولت عراق را به اهمال‌کاری و تعلل در محافظت از کنسولگری متهم کرد و تاکید داشت که ایران انتظار دارد تا بغداد «هر چه سریع‌تر نسبت به شناسایی، دستگیری و مجازات آمران و عاملان این جرم سنگین اقدام کند.»

در همین رابطه بی‌بی‌سی فارسی خبر داد که معترضان قبل از به آتش کشیدن کنسولگری ایران برای چندین ساعت مقابل آن شعار می‌دادند.

یکی از ویدئوهایی که در شبکه اجتماعی فیسبوک منتشر شده است نشان می‌دهد که معترضان، ایران را به قطع آب بصره متهم می‌کنند. بصره در سی کیلومتری مرز ایران قرار دارد.

معترضان همچنین ایران را به دخالت در امور داخلی این کشور متهم می‌کنند.

 

 

 

بازگشت به صفحه اول