کنسولگری ایران در بصره در آتش سوخت

زیتون– ساعتی پیش کنسولگری ایران در شهر بصره عراق هدف حمله معترضان دولت قرار گرفت و به آتش کشیده شد.

مسئول اطلاع‌رسانی کنسولگری ایران در گفت‌وگو با شبکه سومریه عراق، با بیان این که «کنسولگری ایران در بصره کاملا سوخته»، پرسید: «حوادث عراق چه ربطی به کنسولگری دارد.»

همچنین اخباری مبنی بر حمله معترضان به ساختمان‌های دولتی در بصره و ساختمان احزاب مرتبط با ایران نیز منتشر شده است.

اقامتگاه استاندار بصره، دفاتر شبکه‌های تلویزیونی العراقیه، غدیر، الفرات و رادیو نخیل و مقر احزاب و گروه‌های سیاسی از جمله حزب الدعوه، سازمان بدر، مجلس اعلای عراق، عصائب اهل حق و کتائب حزب الله در شمار اماکنی هستند که در این اعتراضات هدف حمله قرار گرفته‌اند.

اعتراضات در شهر نفت‌خیز بصره از روز دوشنبه در واکنش به ناکارآمدی دولت در ارائه خدمات عمومی همچون آب آشامیدنی و برق آغاز شده است.

وزارت امرو خارجه ایران در واکنش نسبت به حمله به کنسولگری ایران در بصره٬ اطمینان داد که کارکنان کنسولگری از این حمله محفوظ مانده‌اند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در این رابطه به خبرگزاری تسنیم گفت: «متاسفانه این خبر صحت دارد و حمله و تهاجم وحشیانه و به آتش کشیدن ساختمان سرکنسولگری ایران خسارات مالی زیادی به بار آورد.»

او ضمن مجکوم کردن حمله به کنسولگری ایران افزود: «البته بر اساس تمهیدات اندیشیده شده قبلی و تهدیدات انجام شده از روز قبل، خوشبختانه تاکنون خبری از آسیب دیدن کارکنان این مکان دیپلماتیک دریافت نکرده‌ایم.»

قاسمی همچنین دولت عراق را به اهمال‌کاری و تعلل در محافظت از کنسولگری متهم کرد و تاکید داشت که ایران انتظار دارد تا بغداد «هر چه سریع‌تر نسبت به شناسایی، دستگیری و مجازات آمران و عاملان این جرم سنگین اقدام کند.»

در همین رابطه بی‌بی‌سی فارسی خبر داد که معترضان قبل از به آتش کشیدن کنسولگری ایران برای چندین ساعت مقابل آن شعار می‌دادند.

یکی از ویدئوهایی که در شبکه اجتماعی فیسبوک منتشر شده است نشان می‌دهد که معترضان، ایران را به قطع آب بصره متهم می‌کنند. بصره در سی کیلومتری مرز ایران قرار دارد.

معترضان همچنین ایران را به دخالت در امور داخلی این کشور متهم می‌کنند.

 

 

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

  1. اکنون زمان این حرفها نیست. شما بکوشید با سرمایه های مردم فتنه گر ایران بازسازی عتبات و ساخت و سازها در شهرها و آبادی های عراق البته بخش های عرب نشین را ادامه دهید. گرچه معلوم نیست در عتبات آیا امامی یا امامزداده ای دفن باشدیا نباشد، ولی مهم دکان و ابزار سلسله جلیله روحانیت است. اینها برای بسیج عوام با هدف پشتیبانی از نظام مقدس (اوجب واجبات) نیاز است. ایران که یک پایگاه است برای خدمت به نظام مقدس.
    حزب اله لبنان و سوریه و غزه هم فراموش نشود.
    در ایران همین اندازه که سروصدای مردم بخوابد و خدای نخواسته برای نظام مقدس خطری از سوی دشمن اصلی (ملت فتنه گر ایران) نباشد خورد و خوراک و آبی فراهم کنید. مردم در تنگدستی باشند بهتر است.
    امتیاز به برادر پوتین و برادران چینی هم فراموش نشود.
    مؤید باشید بحول و قوه الهی

  2. بلے وقتی خودمان از این وحشیگریہا و بی قانونے ھا با سفارت آمریکا و انگلیس و عربستان انجام میدھیم حال نوبت دیگر وحوش است ظاھرا بصرہ براین باور است کہ ایران وظیفہ سیراب کردن آنہا را دارد ؟ مش قاسم را خبر کنید !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

– ماموستایان در میان مردم کردستان، همواره مورد احترام و از جایگاه اجتماعی برجسته‌ای برخوردار بوده‌اند. غیر حکومتی بودن، قرائت حداقلی و غیر فقهی از اسلام، مشارکت در جنبش‌های سیاسی و اجتماعی، عضویت در احزاب

ادامه »

ساختار بحث دموکراسی و آزادی، آرمانی است از ۱۲۰ سال پیش تا به امروز فعالان دموکراسی خواه و آزادی خواه ایرانی آن را پی

ادامه »

آنچه امروز می توانیم آن را وضعیت انقلابی در حال شکل گیری ایران بخوانیم، در تندبادِ روزافزونِ حوادث به دقایق

ادامه »