محکومیت متهم ردیف اول پرونده ثامن الحجج به حبس

زیتون– حکم اولیه دادگاه رسیدگی‌ به پرونده مؤسسه مالی و اعتباری «ثامن‌الحجج»، صادر شد.

بر اساس این حکم ابوالفضل میرعلی، مدیرعامل این موسسه، به ۱۵ سال حبس محکوم شد و دو متهم دیگر این پرونده نیز از اتهام‌های خود تبرئه شدند.

این حکم که امروز (پنج‌شنبه) با امضای مصطفی باقری، دادرس شعبه اول دادگاه‌های کیفری یک استان تهران منتشر شد.

ابوالفضل میرعلی به «۱۵ سال حبس تعزیری با در نظر گرفتن کسر دوران حبس قبلی» محکوم شده و رباب ابراهیمی و مهدی رمضانی، متهمان ردیف‌های دوم و سوم، تبرئه شده‌اند.

دادگاه همچنین موضوع «رد مال و بازپرداخت سپرده‌ها» را منوط به ارائه دادخواستی جدید کرده است.

رسیدگی قضایی به این پرونده در طول دو ماه گذشته خبرساز بود و سرانجام حدود ده روز پیش رئیس کل دادگستری تهران بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد که برای متهم ردیف اول این پرونده «حبس طویل‌المدت» صادر شده است.

رباب ابراهیمی، متهم ردیف دوم این پرونده، همسر مدیرعامل و از مسئولان این مؤسسه است.

از متهم ردیف سوم تا مدت‌ها بدون ذکر نام تنها با عنوان «متواری» یاد می‌شد و از جلسه یازدهم دادگاه بود که وکیل او در دادگاه حضور یافت و اعلام کرد که موکلش ساکن تهران است؛ با این حال رسانه‌های ایران گزارش کرده‌اند که مهدی رمضانی همچنان برای آنها شناخته‌شده نیست.

مؤسسه مالی و اعتباری «ثامن‌الحجج» از سال ۸۰ فعالیت خود را به ریاست ابوالفضل میرعلی، داماد امام جمعه پیشین سبزوار، آغاز کرد. پس از اعلام ورشکستگی این مؤسسه، که دلیل آن سرمایه‌گذاری در بازار مسکن و رکود در این بازار اعلام شد، مال‌باختگان این مؤسسه مالی تجمعاتی دامنه‌دار برگزار کردند و نهایتا تیرماه سال جاری رسانه‌های ایران خبر دادند که ابوالفضل میرعلی که به قید وثیقه آزاد بود بازداشت شده است.

بنا بر آن چه در حکم دادگاه ذکر شده، ارزش مالی این پرونده با ۳۶۰ شاکی ۱۲ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

رأی صادرشده برای سه متهم پرونده «ثامن‌الحجج» تا ۲۰ روز قابل فرجام‌خواهی است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

 1. از این ۱۲ هزار میلیارد تومان مکتسبه خمس آن به مرجع تقلید ولایتمداران پرداخت شده است ، باقی میماند نه هزار و ششصد میلیارد تومان ، اگر مبلغی هم به عنوان رد مظالم پرداخت نشده باشد . از انجا که ولایتمداران شدیدا به احکام اسلام ناب پایبند هستند بطور حتم برای حلال شدن این نه هزار و ششصد میلیارد تومان آن را با مرجع عالیقدر خود دستگردان کرده اند !!

 2. ضامن کرده ثامن را
  فاسد کرده باطن را
  حق مردم را خوردند
  بشمارده جاهل ها
  اینک باید اولوالامر
  خود ننمایند غافل ها
  گر ننمایند اهتمام
  شایع شوند باطل ها
  اگر کنند تعلل
  بشتابند عاجل ها

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

در توئیتر روبات‌ها تقریبا از عهده‌ی تمام کارهای یک انسان بر می‌آیند. آن‌ها به صورت خودکار مکالمات عمومی تولید می‌کنند و به پیام‌ها جواب می‌دهند. روبات‌ها در مباحث سیاسی از مواضع سیاستمداران حمایت و هم‌زمان صدای مخالفان را سرکوب می‌کنند تا افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهند. از این رو می‌توان با هدف «ایجاد اجماع» و یا ایجاد «توهم حمایت عمومی» از یک ایده یا یک سیاست یا سیاست‌مدار از آن‌ها بهره گرفت…

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »