رئیس‌جمهور مجلس را هم قانع نکرد؛ قوه قضائیه وارد می‌شود

تنظیم باد روحانی؛ نوکری از نوکرهای مردم

زیتون- نیلوفر سعیدی: هفت سال پیش، مجلس ایران برای نخستین بار، طرح سوال از رئیس‌جمهور وقت را در دستور کار قرار داد. پس از کش‌و‌قوس‌ها و لابی‌گری‌های بسیاری از نمایندگان طرفدار احمدی نژاد، طراحان سوال کوتاه نیامدند و رئیس‌جمهور، سرانجام به مجلس دعوت شد تا به سوالات نمایندگان پاسخ دهد. اما همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد، همه‌چیز را به شوخی برگزار کرد و سوالات نمایندگان را به عنوان سوالات امتحانی خوب طراحی شده، خواند و اعلام کرد که اگر نمره‌ای کمتر از ۲۰ داده شود، در حق او بی‌معرفتی و نامردی کرده‌اند. او حتی در پاسخ به سوالی در مورد قهر با خامنه‌ای و خانه‌نشینی ۱۱ روزه به خاطر برکناری وزیر اطلاعات، اعلام کرد که چنین چیزهایی به احمدی‌نژاد نمی‌چسبد! اما امروز ، روز متفاوتی بود و سوال از حسن روحانی رئیس جمهور اعتدال‌منش ایران، حال و هوای دیگری داشت.

پنج سوال مهم
سوال ۸۲ نماینده از رییس‌جمهور درباره‌ی عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت در خصوص کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چندین ساله و افزایش شتابان نرخ ارزهای خارجی و کاهش خرید ارزش پول ملی به عنوان اصلی‌ترین دغدغه‌های نمایندگان، مطرح شد.

کسی در مورد فساد مالی نپرسید!
کاراکتر روحانی و احمدی‌نژاد مانند هم نیست و کسی انتظار ندارد که روحانی بگم‌بگم راه بیاندازد و یا در مجلس، کلیپی در مورد برادر لاریجانی یا هر فرد دیگری پخش کند. اما همه می‌دانستند که اگر قرار بر بحث و تفحص در مورد فساد باشد، احتمالا خیلی‌ها درگیر این ماجرا می شوندو بر اساس توافقی نانوشته، کسی در مورد فساد مالی، حرف نزد!

شیخ عافیت اندیش، نوکری از نوکرهای مردم
روحانی به اندازه کافی گرفتاری دارد و قاعدتا وقت و توان چندانی برای جنگ با مجلسی‌ها ندارد و از این گذشته، نمی‌خواهد بعد از پایان دوران مسئولیت، به گرفتاری‌های روسای قبلی گرفتار شود. به همین خاطر، همچنان که پیش‌بینی می‌شد، او ترجیح داد محافظه‌کارانه پاسخ دهد و فضای مجلس را با وجود سر و صدای پایداری‌ها به سمت ریش‌سفیدی و مصالحه پیش ببرد. روحانی گریز ظریفی به ماجرای فیضیه و استخر زد و در سخنان خود، اعلام کرد که حتی از احتمال ترور شدن هم باکی ندارد و خود را نوکری از نوکرهای مردم و سربازی از سربازان می‌داند.

مردم از اختلاف ما می ترسند
روحانی در مورد آمار تورم و بیکاری، به بیان اعداد و ارقامی پرداخت که مورد تردید قرا گرفت. اگر چه ذوالنور نماینده‌ی سپاهی مسلک قم، تلاش کرد تا روحانی را در ماجرای برجام و مذاکره با آمریکا، به تمامی زیر سوال ببرد اما روحانی در پاسخ به او، اعلام کرد که برجام در بسیاری از جهات موفق بوده و بدعهدی از سوی آمریکا روی داده است. او همچنین اعلام کرد: مردم ما از آمریکا نمی‌ترسند اما از اختلاف من و شما می‌ترسند. ما باید در کنار هم باشیم و با هم کار کنیم.

دفترچه‌‌ای که روحانی برای نمایندگان تدارک دیده بود

نتایج معنی‌دار رای‌گیری؛ قوه قضائیه وارد می‌شود
رای‌گیری در مورد پاسخ‌های پنجگانه روحانی، نتایج معنی‌داری به دنبال آورد. نمایندگان نشان دادند که فقط از پاسخ رئیس‌جمهور مربوط به سوال دوم (دلیل استمرار تحریم ها) آن هم به شکل کاملا ناپلئونی ۱۳۷ به ۱۳۴ قانع شده اند اما از پاسخ رئیس‌جمهور به چهار سوال دیگر، قانع نشدند و موضوع عملکرد دولت در این خصوص به قوه قضائیه ارجاع خواهد شد.

ابهام قانونی و دومینوی استیضاح‌های بعدی
تصمیم در مورد عملکرد دولت روحانی در مورد چهار سوالی که نمایندگان را قانع کرد، به قوه قضائیه ارجاع خواهد شد اما هیچ معلوم نیست قوه قضائیه چگونه باید در این خصوص اقدام کند و چه احکامی بر چه مبنایی صادر خواهد شد. این ابهام در آئین‌نامه مجلس شورای اسلامی و همچنین در قانون اساسی، در مورد قانع نشدن نمایندگان مجلس از پاسخ رئیس جمهور، وجود دارد. ‌چنان‌چه نمایندگان، از پاسخ های وزیر قانع نشوند، مساله در کمیسیون دنبال می شود و می تواند نهایتا منجر به استیضاح هم بشود. اما در مورد رئیس‌جمهور، مساله احتمال طرح عدم کفایت و استیضاح رئیس جمهور به این سادگی‌ها نیست. اما در عین حال، قانع نشدن نمایندگان از پاسخ های روحانی، مساله بی‌اهمیتی نیست و چنین چیزی علاوه بر آن که یک تنظیم باد اساسی قلمداد می‌شود، می‌تواند منجر به دومینوی استیضاح های بعدی شود. اگر لاریجانی به عنوان رئیس مجلس و سرسلسله ی لابی‌های بزرگ، می تواند کادر محل اعتماد خود یعنی رحمانی فضلی وزیر کشور را نجات دهد، اما شرایط برای وزرای دیگر، آسان نخواهد بود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

  1. پاسخ آقای رئیس جمهور نه تنها نمایندگان بی بخار مجلس را نتونست قانع کند بلکه اکثریت مطلق ملت از پاسخ ایشان بهر۵ سوآل قانع کننده نبود!
    البته ناگفته نماند همه ی گرفتاری وازجمله مشکلات آن ۴ سوآل دیگر هم به همان سوآل {تحریم}ربط دارد که پاسخ آقای رئیس جمهور به آن نیز بی ربط بوده است،
    درضمن همه احاد ملت هم متوجه این شدند که ایشان قبل از مجلس خدمت مقام معظم رهبری رسیدند و مقام معظم رهبری هم گوششان را کشیدند! واین گفتن نداشت،
    چون عنوان این موضوع هم خیانت به رهبری بود و هم خیانت به رای دهندگان…!
    عده ای وازجمله روزی نامه کیهان از بنی صدری شدن آقای رئیس جمهور اشاره میکنند! که اصلا” درست نیست، برکناری تنها رئیس جمهور منتخب ملت که بی واسطه شورای نگهبان انتخاب شده بود بزرگترین لطمه را به نظام جمهوری اسلامی زده است و فرق فراوان است بین دکترابولحسن بنی صدر باسواد آکادمیک در دانشگاه های فرانسه با جناب آقای دکتر حسن روحانی که معلوم نیست چگونه دکتری در اینگلستان گرفته که اندازه آقای احمدی نژاد هم بلط نیست اینگلیسی صحبت کند همانطوریکه آقای ظریف مثلا حرف میزند و یا بعضی از معاونین ایشان…!

  2. همین آقای روحانی در همین جلسه سوال در مجلس گفت که ما دستمزد بازنشستگان را دوبرابر کردیم.بنده بازنشسته تامین اجتماعی هستم با سی سال سابقه.دریافتی ام ۱۲۰۰ است.اگر چه عید وسیزده عید نیامده ولی میتوان گفته ایشون را دروغ سیزده یاد کرد.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

رئیس‌جمهور مجلس را هم قانع نکرد؛ قوه قضائیه وارد می‌شود

چرا رای می‌دهم؟ پس از جنبش زن زندگی آزادی، تصور من بر این بود که رای دادن دیگر بی‌معنی است، اما امروز معتقدم که رای دادن درست‌ترین عمل برای رسیدن به یک آینده خوب برای

ادامه »

مقدمه من در ماهیّت استبدادی جمهوری اسلامی پس از ادخال ولایت فقیه توسط مجلس خبرگان اول — حتی ولایت فقیه غیر مطلقه— هیچ حرفی

ادامه »

پس از مرگ مشکوک رییسی در سقوط بالگرد، بار دیگر بازی تحریم/مشارکت در بین بخشی از نخبگان البته با طنینی

ادامه »