آیت‌الله خامنه‌ای: درموضوع مذاکرات، اشتباه کردم اجازه تجربه دادم

زیتون– آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی٬ امروز گفت که در جریان مذاکرات هسته‌ای «اشتباه کرد» که «اجازه تجربه» داده است.

آیت‌الله خامنه‌ای امروز دوشنبه در یک سخنرانی عمومی گفت: «مذاکرات برجام اشتباه بود. در موضوع مذاکرات بنده اشتباه کردم و به اصرار آقایان اجازه تجربه را دادم که البته از خطوط قرمز معین‌شده هم عبور کردند.»

این اولین بار است که رهبر ایران درباره «اشتباه بودن صدور اجازه مذاکرات هسته‌ای» صحبت می‌کند.

مذاکرات هسته‌ای از دوران ریاست جمهوری احمد‌نژاد آغاز شده بود. هم زمان با مذاکرات رسمی بین ایران و کشورهای ۵+۱ ٬ اخباری از مذاکرات غیر رسمی ایران و آمریکا در عمان نیز منتشر شده بود.

در طول مذاکرات هسته‌ای و حتی پس از آن نیز بارها رهبر جمهوری اسلامی از تیم مذاکره کننده و نتایج آن مذاکرات حمایت کرده بود.

با این حال آیت‌الله خامنه‌ای امروز مدعی شد که حسن روحانی نیز اعتراف کرده که «اگر محدودیت‌های شما نبود ما امتیازات بیشتری می‌دادیم.»

رییس جمهوری آمریکا در پی خروج از توافق هسته‌ای٬ پیشنهاد مذاکره جدید «بدون پیش شرط» و «از موضع برابر» را مطرح کرده بود.

با این حال مقامات جمهوری اسلامی تا پیش از این با هرگونه مذاکره جدید مخالفت کرده بودند.

رهبر جمهوری اسلامی امروز با تاکید بر اینکه «جنگ نخواهد شد» رسما اعلام کرد که «مذاکره نخواهیم کرد.»

او همچنین عامل اصلی بحران اقتصادی روزهای اخیر ایران و کاهش ارزش ریال را درونی خواند.

آیت‌الله خامنه‌ای روز دوشنبه افزود: «کارشناسان اقتصادی و بسیاری از مسئولین بر این مسئله متفقند که عامل این مسئله خارجی نیست، درونی است. نه اینکه تحریم‌ها اثر نداشته باشد اما عمدهٔ تأثیر مربوط به عملکردهاست. اگر عملکردها بهتر و باتدبیرتر و بهنگام‌تر و قوی‌تر باشد، تحریم‌ها اثر زیادی نمی‌گذارد و می‌شود ایستاد.»

رهبر جمهوری اسلامی ادامه داد: «مثلاً در همین قضیهٔ ارز و سکه بر اثر برخی بی‌تدبیری‌ها و بی‌توجهی‌ها ارز کشور رفت دست کسانی که از آن سوءاستفاده کردند. این مشکل، مربوط به نحوهٔ مدیریت و سیاست‌گذاری اجرایی است.»

به گفته او «وقتی ارز و سکه را به‌صورت غلط توزیع می‌کنند، این توزیع دو طرف دارد: یکی که آن را می‌گیرد و یکی که آن را می‌دهد. ما همه‌اش داریم دنبال آن کسی می‌گردیم که می‌گیرد، در حالی‌که تقصیر عمده متوجه کسی است که آن را داد؛ نمی‌گوییم خیانت، اما خطای بزرگی کرده‌است.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

4 پاسخ

 1. ولی امر مسلمین جهان پس از گفتگوهای پنهانی با نمایندگان شیطان بزرگ با روی کار آمدن روحانی، این بار با فشار تحریمها ناچار به مذاکره علنی تن داد. ولی عده را مامور کرد تا علیه دولت و مذاکره کنندگان هیاهو و تبلیغ کردند تا آنجا که ظریف ویلچرسوار به مذاکره میرفت !
  هنگام نتیجه گیری هم فرمانده بسیج گفت اسرائیل باید نابود شود!
  او فرمانده دارد، بی فرمان او که نمی تواند آنهم در آن موقعیت چنین حرفی بزند!
  بعد روی موشک بزبان عبری نوشتند اسرائیل باید نابود شود !
  سرانجام شرکتهای خارجی که برای بستن قراردادها به ایران می امدند خامنه ای آخرین میخ را به تابوت برجام زد ! گفت شرکت های امریکایی حق ندارند وارد اقتصاد ایران شوند !
  آقای اوباما با روحیه ای که داشت مدارا کرد تا این یارو آمد با بهانه های فراوانی که خامنه ای به دست میداد.
  حالا میگوید اشتباه کردم !
  این آدم و حکومتش نیاز به دشمن دارند. مردم ایران هم باید همیشه گرفتار انواع مسائل باشند تا خیال هایی به سرشان نزند. ولی این موضوع هم اندازه ای دارد.

 2. «اگر محدودیت‌های شما نبود ما امتیازات بیشتری می‌دادیم.»
  ولی امر توجه ندارند که این گفته روحانی پاچه مالی مقام عظمای ولایت است ؟!

 3. آنکه یافته است سیطره
  معطی را کرد مسخره
  نبی کی بود مصیطر ؟
  با امت داشت مشوره
  بسکه شود نقض عهد
  کشور گویاست مزبله
  قال قضیه کنده باد
  مخطی را باد محکمه

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

نزدیک به دوازده‌سال از حصر می‌گذرد. همسرانِ محصور کوچه‌ی اختر هنوز بر همان عهد پیشین مانده‌اند. با این تفاوت که با توجه به محدودیت‌های حصر، حضور سیاسی‌شان در این چندسال منحصر به برخی پیام‌ها و

ادامه »

کسانی که “رابطه ی سمی” یا “پیوند زهرآگین” و مناسبات و نشانه‌های آن را می‌شناسند، می‌دانند که همه‌ی اطرفیان چنین پیوندی قربانی هستند؛ کسانی

ادامه »

ارتفاع جنبش زن، زندگی، آزادی از قد تمام نیروهای سیاسی ایران بلندتر است، این واقعیت موجب شده که برخی از

ادامه »