۹ میلیارد دلار ارز دولتی گم شد

زیتون– عزت‌الله یوسفیان‌ملا٬ عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس٬ خبر از گم شدن ۹ میلیارد دلار ارز دولتی داد.

در حالی که آخرین آمار رسمی منتشر شده خبر از تامین و پرداخت حدود ۱۲ میلیارد دلار برای واردات در مدت اخیر می‌دهد؛ تازه‌ترین لیستی که از دریافت کنندگان ارز دولتی از سوی بانک مرکزی منتشر شده تنها حدود ۲.۵ میلیارد یورو را پوشش می‌دهد.

این موضوع بیانگر «گم شدن حداقل ۹.۵ میلیارد دلار» از سرمایه کشور در چنین شرایط بحرانی هست.

از ۲۱ فروردین‌ماه سال جاری نحوه معاملات ارزی طبق سیاست جدید دولت تغییر کرده و صادرکنندگان و واردکنندگان برای عرضه و تامین ارز مورد نیاز روانه سامانه نظام یکپارچه ارزی (نیما) شدند. در عین حال برخی گروه‌های دیگر به گونه متفاوت برای آنها تامین ارز تعریف شد. براین اساس قرار شد تا گروه‌های متقاضی تعریف شده ارز را براساس نرخ ۴۲۰۰ تومان دریافت کرده و واردات کالا با این نرخ انجام شود.

طبق آخرین گزارش دریافتی ایسنا از بانک مرکزی، در فاصله ۲۱ فروردین‌ماه سال جاری تا نهم تیرماه حدود ۲۱ میلیارد دلار ارز برای کالاهای ثبت سفارش شده تخصیص یافته است که از این رقم حدود ۱۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار با ارزهای مختلف تامین و پرداخت شده است. همچنین کالاهای اساسی حدود سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار ارز دریافت کردند و دارو و تجهیزات پزشکی در این بین حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار از ارز دولتی بهره‌مند شدند. البته کالاهای اساسی ارز را برمبنای ۳۸۰۰ تومان ارز دریافت می‌کند و فاصله بین آن و نرخ ۴۲۰۰ تومان را به عنوان یارانه دولت تامین خواهد کرد. باید یادآور شد که اکنون دلار در بانک مرکزی حدود ۴۲۶۰ تومان قیمت می‌خورد.

اما به دنبال دستور رئیس جمهوری برای شفاف سازی گروه‌هایی که ارز دولتی دریافت کرده‌اند، امروز (یکشنبه) بانک مرکزی لیستی را منتشر کرد که در آن اسامی تعدادی از واردکنندگان به همراه میزان ارز دریافتی گنجانده شده بود. بررسی‌ها از این حکایت دارد که مجموع ارز تامین شده برای لیست منتشره از سوی بانک مرکزی حدود ۲.۵ میلیارد یورو است که این رقم با آمار ۱۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلاری اعلام شده بابت پرداخت متفاوت بوده و حدود ۹ میلیارد دلارفاصله دارد. در عین حال که گزارشی از خودروهای وارداتی و برخی اقلام دیده نمی‌شود.

پیگیری موضوع از بانک مرکزی درباره این تناقض از این حکایت داشت که اسامی که بانک مرکزی منتشر کرده برمبنای درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و این لیست را وزارتخانه به بانک مرکزی ارائه کرده و بانک مرکزی نیز آنچه را که وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارش داده منتشر و به اطلاع عموم رسانده است. در عین حال که لیست کالاهایی که از سوی وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت وارد می‌شود نیز کامل نیست.

عزت‌الله یوسفیان‌ملا در همین رابطه به خبرگزاری تسنیم٬ نزدیک به سپاه پاسداران٬ گفت: «سرنوشت ۹ میلیارد دلار ارزی که با نرخ دولتی داده شده است مشخص نیست گفت: شفاف سازی اولین گام برای جلوگیری از رانت با ارز ۴۲۰۰ تومانی است.»

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

5 پاسخ

  1. در همان زمان انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد که بیش از ۱۱۰ میلیارد دلار از دزامد نفت گم شده است !

  2. این که چیزی نیست ! حدود سالهای ۸۷ و ۸۸ اعلام سروصدا شده که ۱۰۰ میلیارد دلار در خزانه گم شده !سپس ۱۸/۵ میلیارد دلار ارز و طلا را بار تریلی کردند و میبردند که مرزبانان ترکیه گرفتند! از نظام مقدس پرسیدند، اینها هم پاسخ دادند که مال ما نیست (راست گفتند چون مال ملت ایران بود)! خبرنگاران از اروغان پرسیدند، گفت خدا رسانده !
    رئیس جمهور هم جرئت نمیکند در باره اینها حرف بزند ! خودتان نتیجه بگیرید چه کسی این همه غارت فرمودند و میفرمایند !
    بگزارش رئیس وقت دیوان محاسبان نیمی از درامدهای نفتی سالهای ۸۶ و ۸۷ به خزانه واریز نشده ! تازگی بهمنی رئیس پیشین بانک مرکزی گفت درامد ارزی دو سال به کشور برنگشت !
    این رشته سر دراز دارد.

  3. واقعا که این پرزیدنت امریکا آقای ترامپ که رقبای دموکرات او میگویند عروسک پوتین است نابغه ای جادویی است . او نشان داد همه فاشیست ها ، دیکتاتورها ، عربده کشان ، جاهلان سیاسی تاریخ معاصر مشتی عروسک و ببر کاغذی هستند و دون کیشوت . اگر تا به حال این توخالی بودن و ورشکسته بودن و بی خردی و بی مایگی آنها معلوم نشده فقط به خاطر لیبرال بودن و نرم بودن رئیس جمهورهای قبلی امریکا بوده که نمی دانسته اند یا نمی خواستند قدرت امریکا را لخت و عریان و فقط از نظر اقتصادی به این بزغاله های دروغین و پهلوان پنبه های پوسیده نشان دهند بدون حمله پر هزینه نظامی به اینجا و آنجا و بدون اش مالی و ماست مالی و معامله پشت پرده . ترامپ ثابت کرد رقبا و دشمنان امریکا بزدلانی ورشکسته و فاسد هستند که فقط با اشاره تحریم شلوارشان را خیس میکنند . پوتین هم یک دیکتاتور پترو دلارست

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

پس از مرگ مشکوک رییسی در سقوط بالگرد، بار دیگر بازی تحریم/مشارکت در بین بخشی از نخبگان البته با طنینی متفاوتر از نمونه های پیشین، بالا گرفته است. روند صعودی و چشمگیر طرفداران تحریم در

ادامه »

انتشار یادداشتی از سوی استاد محمد مجتهد شبستری مرا بر آن داشت تا به دلیل علاقه به ایشان و حساسیت نسبت به آینده‌ی مردم

ادامه »

مرگ ابراهیم رییسی چیزی را در معادلات سیاسی ایران تغییر داده است که بدون لحاظ کردن آن رفتن بر روش

ادامه »