سخنگوی وزارت امور خارجه: اگر حس کنیم سوریه به ثبات نسبی رسیده، از این کشور خارج می‌شویم

زیتون– بهرام قاسمی٬ سخنگوی وزارت امور خارجه٬ در خصوص حضور ایران در سوریه اعلام کرد «هنگامی که احساس کنیم سوریه به یک تثبیت نسبی نزدیک شده است و مبارزه با تروریسم هم به انتها رسیده و تا حد زیادی موفقیت‌های لازم حاصل شده قطعا می‌‌‌توانیم این حضور مستشاری خود را در سوریه کاهش دهیم یا خارج شویم.»

قاسمی در گفت‌وگو با وب سایت انتخاب٬ مدعی شد: «ورود ما به سوریه مستشاری و به درخواست دولت سوریه است و تا زمانی که دولت سوریه بخواهد در این کشور خواهیم بود. هدف جدی ما علاوه بر درخواست دولت سوریه مبارزه با تروریسم بود و هنگامی که احساس کنیم سوریه به یک تثبیت نسبی نزدیک شده است و مبارزه با تروریسم هم به انتها رسیده و تا حد زیادی موفقیت‌های لازم حاصل شده قطعا می‌‌‌توانیم این حضور مستشاری خود را در سوریه کاهش دهیم یا خارج شویم.»

به گفته سخنگوی وزارت امور خراجه٬ ورود ایران به سوریه به درخواست کشور دیگری نبود که امروز به درخواست کشور دیگری سوریه را ترک کند.

قاسمی ادامه داد: «اما منافع و مصالح خود را به خوبی تشخیص می‌دهیم و در جهت منافع خود حرکت می‌کنیم، همانگونه که دولت روسیه هم از منافع و مصالح خود در همه جای جهان پیروی می‌کند.»
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در خصوص رابطه جمهوری اسلامی با سوریه نیز مدعی شد: «ما نقاط و فضاهای مشترکی را با فدراسیون روسیه داشتیم؛ از جمله همکاری در بحث مبارزه با تروریسم و حضور در سوریه که البته روسیه نیروهای عملیاتی در سوریه داشته و ما نیروهای مستشاری داریم. در نهایت همکاری‌های خوبی را با یکدیگر سامان دادیم.»

جمهوری اسلامی از ابتدای جنگ داخلی سوریه در این کشور در قالب نیروهایی حضور داشته است که خود حتی پس از شش سال و اندی هم‌چنان نیروی «مستشاری» می‌نامد.
مقصود جمهوری اسلامی از نیروی مستشاری، نیروهای نظامی است که نقش مشاوره و آموزش به نیروهای ارتش سوریه را بر عهده دارند و خود مستقیما در جنگ ورود نمی‌کنند.
این در حالی است که به‌ویژه در یک سال گذشته بارها خبر کشته شدن نیروهای ایرانی یا نیروهای افغان وابسته به سپاه پاسداران در رسانه‌های کشور منتشر شده و مراسم تشییع و ختم در چندین شهر ایران برای این افراد برگزار شده است.
گزارش ها حاکی از آن است که بیش از دو هزار تن تحت عنوان «مدافعان حرم» در سوریه کشته شده اند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

  1. اول اینکه برادر پوتین (برادرش نه خودِ برادر پوتین !) با هزینه ملت فتنه گر ایران شما را به ایران حس رسانده و میرساند !
    دوم، همین اندازه که برادر بشار اسد رئیس حکومت بعثی سوریه حس کند حرمش امن است و فرصت یابد تا سالی یک بار هم شده درکنفرانس ۲ + ۶ خلیج بقول خودشان عربی شرکت کند، شما به وظیفه شرعی خود عمل کردید، بحول و قوه الهی ! مؤید باشید !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

حالا درست در همان میدانی که مخوف‌ترین نیروهای‌شان را برای سرکوب مخالفان، به صف کرده بودند تا بتوانند به هر طریقِ ممکن، زهرچشم مخالفان را بگیرند؛ دیوارنگارهای بزرگ نصب کرده‌اند در وصف و تمجید “رأی”

ادامه »

اشاره: پس از برگزاری انتخابات مجلس دوم، در سلسله یادداشت های روزانه ام، مطلب زیر را نوشته ام. می پندارم که انتشار آن در

ادامه »

۱۲ اسفند ۱۴۰۲ جمهوری اسلامی انتخاباتی را با پایین‌ترین میزان مشارکت در طول ۴۵ سال گذشته برگزار خواهد کرد. حضور

ادامه »