فرار یکی از متهمان پرونده خودروهای وارداتی

زیتون– عباس جعفری دولت‌آبادی٬ دادستان عمومی و انقلاب تهران٬ خبر فرار یکی از «متهمان پرونده خودروهای وارداتی» از ایران را تایید کرد.

دادستان تهران افزود که فرشته تنگستانی قبل از آغاز تحقیقات از کشور خارج شده اما زن دیگری که در ثبت سفارش سمت داشت هم‌اکنون در بازداشت است.

روز گذشته غلامحسین محسنی اژه‌ای٬ معاون اول قوه قضاییه٬ خبر داد که پنچ تن از مدیران متخلف وزارت صنعت در پرونده ثبت سفارش خودرو بازداشت شدند.

معاون رییس قوه قضاییه توضیح داد که در پرونده «ثبت سفارش به ویژه خودرو» تاکنون ۵ نفر از مدیر و احیانا همکاران فعلی و چند ماه قبل وزارت صنعت، معدن و تجارت دستگیر شدند که چهار نفر در بازداشت هستند.

بنابر اعلام دادستانی تهران، با استناد به آمار گمرک تخلف در واردات خودروهای خارجی محدود به تهران نبوده و در استان‌های دیگری نظیر بوشهر، البرز، بندرعباس، خوزستان و قم هم انجام شده.

به گفته دولت آبادی دادستانی به جعل ثبت سفارش‌ها اعتقاد دارد.

همزمان محمد شریعتمداری، وزیر صنعت امروز (سه‌شنبه دوم مرداد ماه) با حضور در یک برنامه تلویزیونی لیست شرکت‌های متخلف در ثبت سفارش خودرو را منتشر کرد.

حسن روحانی ۲۳ تیر، با اشاره به وقوع احتمالی «یک فساد هماهنگ» در جریان واردات و فروش خودروهای خارجی، از رئیس قوه قضائیه خواست تا «خارج از نوبت به پرونده تخلف رسیدگی شود، مجرمان و متخلفان به مجازات قانونی برسند و اموال و سودهای کلان نامشروع به بیت‌المال بازگردد.»

او نوشته بود که طبق گزارش وزارت صنعت، معدن وتجارت برخی ازکارکنان این وزارتخانه تعدادی از واردکنندگان خودرو و چند نفر از کارشناسان شرکت رایانه‌ای طرف قرارداد برای پشتیبانی از سامانه ثبت سفارش در این تخلفات دخیل بوده‌اند.

سازمان تعزیرات حکومتی پیشتر با اعلام این موضوع که در پرونده واردات غیرقانونی خودرو، وقوع «جرم سازمان‌یافته محرز شده است» گفته بود که این پرونده به دادسرای انقلاب تهران ارجاع شده است.

طبق گزارش‌ها، از تاریخ ۲۸ تیرماه تا نهم دی‌ ماه سال ۱۳۹۶ در حالی که سایت ثبت سفارش واردات خودرو وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت مسدود بود، ۶۴۸۱ سفارش خودروی گران قیمت در این سایت ثبت شد.

رییس بازرسی کل کشور روز هشتم تیرماه سال جاری اعلام کرد که ثبت غیرقانونی این خودروها به خاطر هک شدن سایت ثبت سفارش صورت گرفته است.

پس از آن، وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت هک شدن این سایت را تکذیب، ولی وقوع تخلف در واردات هزاران خودرو را تایید کرد.

در همین حال، به گزارش خبرگزاری‌های فارس و مهر، محمد شریعتمداری در نامه خود به حسن روحانی «تدبیر و قاطعیت» او در برخورد با پرونده تخلف در واردات خودروهای خارجی و دستور آغاز مبارزه با فساد از دولت را ستود.

او با اشاره به گزارش ۲۰ صفحه ای‌ خود در شفاف‌سازی این تخلف اضافه کرد که تخلف مورد نظر «در نیمه اول سال ۹۶ و قبل از آغاز دولت دوازدهم آغاز شده بود.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

ساختار بحث دموکراسی و آزادی، آرمانی است از ۱۲۰ سال پیش تا به امروز فعالان دموکراسی خواه و آزادی خواه ایرانی آن را پی گرفته اند. اما این مبارزات تا کنون، با وجود دو انقلاب

ادامه »

آنچه امروز می توانیم آن را وضعیت انقلابی در حال شکل گیری ایران بخوانیم، در تندبادِ روزافزونِ حوادث به دقایق و ثانیه ها گره

ادامه »

اخیرا شماری از ایرانیان با به‌کار گیری مفهوم «وکالت» سیاسی تصمیم خود  را برای ابراز اعتماد به رضا پهلوی، فرزند

ادامه »