هم رزم دیروز، هم بزم امروز

پرونده تخلفات مالی شهرداری به دست ضابط قضایی نظامی افتاد

زیتون ـ مهسا محمدی: بعد از ماه‌ها کشمکش، بالاخره پرونده فساد شهرداری تهران در دوره ریاست طولانی محمدباقر قالیباف بدست مقامات بالا افتاد. دو روز پیش رهبر جمهوری اسلامی پرونده را از قوه قضاییه گرفت و به نظامیان سپرد.

روز جمعه، ۱۵ تیرماه، رئیس شورای شهر تهران خبر داد که با دستور آیت‌الله خامنه‌ای، حسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران مسئول رسیدگی به پرونده اتهام «فساد مالی ۱۰ هزار میلیارد تومانی» قائم‌مقام شهردار سابق تهران شده است.

این پرونده به بازداشت تعدادی از نزدیک‌ترین افراد به قالیباف، شهردار اسبق تهران منجر شده است. عیسی شریفی، قائم مقام محمد باقر قالیباف یکی از ۵ بازداشت شده اصلی است.

از سوی دیگر به گفته محسن هاشمی «هلدینگ یاس»، یک شرکت طرف قرارداد با شهرداری تهران، نیز از نام‌های پرتکراری است که در رابطه با این پرونده فساد شنیده می‌شود.

پیش از واگذاری پرونده به ستاد کل نیروهای مسلح، که البته ضابط قضایی به شمار نمی‌آید، محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران و عضو شورای شهر ششم، تلاش‌های زیای برای به محکمه کشاندن قالیباف و اطرافیانش کرده بود.

اوایل اردیبهشت ماه امسال یک عضو شورای شهر تهران از ارسال ۱۲ پرونده تخلف دوره مدیریت محمدباقر قالیباف به قوه قضائیه خبر داد و محمدعلی نجفی شهردار وقت هم شهرداری سابق را به «هزینه کردن بودجه شهرداری در انتخابات ریاست‌جمهوری»، «استخدام ناگهانی ۱۳ هزار نفر در آستانه انتخابات»، «خیانت در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری» و «واگذاری سلیقه‌ای ۶۷۴ ملک» متهم کرد.

با این وجود همیشه در بدنه قوه قضاییه یک نوع کندی و اغماض در رسیدگی به پرونده‌های مرتبط با شهرداری وجود داشت. زمانی که در شهریور ماه سال گذشته عیسی شریفی قائم مقام قالیباف بازداشت شد، بعد از دو هفته تکذیب خبر این بازداشت، در نهایت محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد: «اصل دستگیری عیسی شریفی درست است و اتهام ایشان مالی است، از جزئیات خبر ندارم، اگر داشتم هم از بیان آن معذور بودم».

پس از آنکه مدیرکل حراست شهرداری تهران اعلام کرد که بازداشت معاون مناطق شهرداری تهران در ارتباط با مسئولیت‌هایش در شهرداری نیست، این پرونده پرابهام به دست رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افتاد

در آخرین مورد از این جانبداری‌ها نیز در حالی که چند روز پیش شورای شهر از کشف ابعاد جدید پرونده موسوم به «املاک نجومی» خبر داد، بلافاصله قوه قضائیه اعلام کرده که به همه ابعاد این پرونده رسیدگی کرده، با مسببان آن برخورد شده و این پرونده مختومه است.

شهردار در سایه تهران که بود؟

عیسی شریفی قائم مقام شهردار اسبق به همراه قالیباف از نیروی انتظامی به شهرداری تهران آمده بود. او پیش از این معاونت لشکر ۱۴ امام حسین، معاونت پشتیبانی و لجیستیک کل سپاه، معاونت لجیستیک نیروی انتظامی و معاونت امور مناطق شهرداری تهران را بر عهده داشت. شریفی را در مطبوعات ایران با عنوان «شهردار در سایه» می‌شناختند و در سه دوره‌ای که محمدباقر قالیباف خود را برای ریاست‌جمهوری آماده می‌کرد، هربار حدود یک ماه قائم‌مقام سرپرست شهرداری تهران بود.

شریفی عضو ثابت تیم قالیباف در مدیریت شهری بود وعمر مدیریت او در شهرداری تهران مانند قالیباف به ۱۲ سال می‌رسد.
شریفی در طی این ١٢سال با هیچ رسانه‌ای گفت‌وگو نکرد و تقریبا از سال ٩١ به‌بعد هم دیگر در برنامه‌های خبری که در سایت‌های رسمی شهرداری تهران هم منتشر می‌شد حضور نداشت.

جدایی این مدیر مورد علاقه قالیباف از مجموعه شهرداری اما چندان افتخارآمیز نبود. اوایل خرداد سال ۹۶ و در بحبوحه انتخابات ریاست جمهوری، شریفی، درخواست استعفا از سمت خود در شهرداری تهران را داد. گفته شد که این استعفا به دلیل بیماری فرزندش بود که با درخواست قالیباف این موضوع به بعد از انتخابات موکول شد.

با این وجود بلافاصله پس از اعلام پیروزی حسن روحانی در انتخابات، خبرهایی مبنی بر خروج معاون قالیباف از کشور مطرح شد و به سرعت مرکز توجه قرار گرفت. ‌قدرت گودرزی معاون مالی شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت که «دختر آقای شریفی بیمار بود و او مجبور شد فرزندش را برای درمان به خارج از کشور ببرد.»

موج بعدی خبر درباره این مدیر مطبوعات گریز شهرداری، در شهریور ماه سال ۹۶ و با بازداشت او بالا گرفت. قالیباف به سفر حج رفته بود و در غیاب وی مدیر مورد علاقه اش بازداشت شد.

در حالی که خبر بازداشت شریفی با «اتهامات مالی» دست به دست‌ می‌شد مدیرکل حراست شهرداری تهران اعلام کرد که بازداشت معاون مناطق شهرداری تهران در ارتباط با مسئولیت‌هایش در شهرداری نیست و به این ترتیب این پرونده پرابهام که فقط از آن چند اسم به مطبوعات درز کرده حالا به دست رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افتاد.

هلدینگ‎ بچه حزب‌اللهی‌ها

از آنجایی که طی سال‌‌های اخیر همواره نام نظامیان ایران با اقتصاد پیوند خورده است، در پرونده‌های قضایی آنان نیز وجود اسامی هلدینگ‌های بزرگ و معتبر دور از ذهن نیست.

در حال حاضر بخش مهمی از فعالیت‎های اقتصادی در ایران توسط سه هلدینگ بزرگ، بنیاد تعاون سپاه، قرارگاه سازندگی خاتم و همچنین بنیاد تعاون ناجا صورت می‌گیرد. مدیرعامل بنیاد تعاون سپاه اعتقاد دارد که اجرای پروژه‌های بزرگ توسط «بچه های حزب الهی» برای اقتصاد ایران فرصتی کم نظیر است. «هلدینگ یاس» مطرح شده در پرونده فساد شهرداری هم مجموعه هایپرمارکت‌های زیر نظر بنیاد تعاون ناجا را اداره می کند.

در حال حاضر بخش مهمی از فعالیت‎های اقتصادی در ایران توسط سه هلدینگ بزرگ، بنیاد تعاون سپاه، قرارگاه سازندگی خاتم و همچنین بنیاد تعاون ناجا صورت می‌گیرد

محسن هاشمی در مورد رقم بدهی هلدینگ یاس به شهرداری گفت: «بحث‌هایی با مسئولان مربوطه در مورد رقم بدهی مطرح است. در شهرداری صحبت ۴ هزار تا ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هولوگرام است اما آنها این رقم را قبول ندارند. چرا که می‌گویند این عدد درست نیست و البته ارتباطات ملکی نیز برای فعالیت‌های عمرانی وجود داشته اما ملک‌ها هنوز به نام نشده که در واقع باید این مسائل رسیدگی شود تا طلب شهرداری نیز مشخص شود». گفتنی است که هلدینگ یاس املاک گرانقیمتی از جمله ساختمانی بزرگ در میدان هفتم تیر تهران در اختیار دارد.

به گفته رئیس شورای شهر تهران میزان طلب شهرداری از هلدینگ یاس و چگونگی بازپس گیری آن یکشنبه آینده و با حضور شهردار فعلی تهران بررسی می‌شود.

این روزها با بالا گرفتن بحران آب در خرمشهر و آبادان، عکس قالیباف، به عنوان الگوی مدیریت جهادی، در حالی که مشغول صحبت با مردم خرمشهر است در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود. همزمان هم‌رزم قدیمی او به اتهام فساد مالی تحت تعقیب بخش دیگری از این همقطاران قرار گرفته است. به این ترتیب، پرونده عریض و طویل فساد مدیریت شهری پایتخت ایران تبدیل به پرونده‌ای سراسر نظامی شد، که در آن تمامی دست اندکاران، از کارفرما و پیمانکار پروژه‌ها تا ناظر و ضابط قضایی نظامی هستند.

به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی twitter
توییتر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
فیس بوک
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتزاپ

14 پاسخ

 1. یک پاسخ به علی سون دادم.
  بقیه اش اینکه من هم مثل شما دردمندم. اما با حسابهایم و درک و فهمم ،اصلاح تدریجی را راه حل میدانم. شبیه راه بازرگان و خاتمی، و نه آشوب و شورش و … چرا که به نظرم بدتر میشود.
  نکته دیگر اینکه نیت خوانی کار خوبی نیست. چون علم غیب من و شما نداریم. میتوان احتمال اشتباه کاری ندانم کاری غلط محاسبه کردن خرفتی مشاوران نادان هوا و هوس منیت و خود رائی و … و …. هم داد.

  و لا یجرمنکم شنئان قوم الا تعدلوا اعدلوا هو اقرب للتقوی
  کارهای زشت قومی باعث نشود که شما از عدالت خارج شوید. عدالت بورزید که به تقوی نزدیک تر است. این کلام قران است
  دنیا میگذرد.
  تو خواه از سخن من پند گیر، خواه ملال!
  یک نمونه از تجربه نیت خوانی ظالمانه بلائی بود که سر مرحوم امیر انتظام آمد. سر دریفوس آمد و سر خیلی های دیگر.

 2. درصد موافقت را تقریبی گفتم. حالا دعوا نکنید.
  اما پاسخ سوالتان:
  در حوادث سال ۷۸ مرحوم مهندس سحابی رفته بود کوی دانشگاه تهران. و گفته بود از کوی به خیابان نیائید.
  جوانی گفته بود: تو را کی مامور کرده که چنین توصیه ای به ما میکنی؟!
  مهندس گفته بود: پنجاه سال سابقه ام از کار سیاسی مرا موظف کرده بیام بگم!
  من هم سنم نزدیک شصت است. ممکن است اشتباه کنم. ولی لا اقل حق دارم و وظیفه میدانم که آنچه را که میفهمم بگویم!
  دنیا بیشترش خاکستری است. نه سیاه و سفید.

 3. سخن من روشن است. نمیگویم ترامپ و مانند او خوبند، نمی گویم دشمن نداریم، عرض میکنم کسانی که خود بعنوان حاکم و رهبر در این کشور تا این اندازه فساد (در ارض) میکنند، نه کشور دوست دارند، نه مردم را و نه حتا همان اسلام ادعایی را ! دشمن اصلی و زمینه ساز بسیاری از دشمنی ها و تهدیدهای خارجی همین خامنه ای است و بدتر ازاو ساختار این حکومت است که فسادی تا این چنین از آن پدید می آید !
  لشکر کشی به سوریه برای دفاع از ایران نیست. دروغ میگویند. با طناب پوتین به چاه رفتن این نتیجه ی هزار و یک بار تجربه شده با روسها را دارد که این روزها نشانه هایش را می بینیم !
  ولی امر مسلمین جهان خود خواهان دشمن تراشی، وضعیت فوق العاده امنیتی و جنگی است. آدرس دشمن را جای دیگری میدهد تا نظرها و ذهنها از دشمن اصلی که خودشان و ساختار حکومتشان است به سوی دیگری برگردد و تمرکز یابد. اینها هم مشغول چپاول باشند !
  باید نخست این بنیاد را اصلاح کرد. شما، من ، همه و همه باید بکوشیم، بخواهیم و پیگیر اصلاح قانون اساسی شویم. هیچ راه دیگری به نظر من نمیرسد، اگر برسد عرض میکنم.
  به بعضی «برادران» که گاهی می بینمشان هم بشیوه ای این را میگویم.

  در برابر سخن و پیشنهاد و خواهشی به این روشنی . . . راستش را بخواهید من نمیدانم شما چه میگویید !
  خدایا ! تو شاهدی که چه میگویم و چه پاسخی دریافت میکنم. حاج علی و دیگر برادران را به تو سپردم. خودت یک کاری بکن !
  خوب است ؟
  خدا نگهدار

 4. من با ۹۰ در صد مطالب شما موافقم. از اوضاع کشور هم باخبرم. اما اثبات شی نفی ماعدا نمیکند!

  حاج علی تبریزی عزیز!

  1. یا موافقی، یا مخالف. چه جوری ۹۰% را حساب کردی؟ چرا نه ۷۷%، یا ۸۲%….. قصد توهین ندارم، با احترام، چرا قبول اینکه نظام اسلامی، چه خوبش ، و چه بدش ، به درد ما نمیخورد انقدر سخت است.

 5. حاج علی آقای تبریزی عزیز !
  برادرم ! یک زمان میگویند دشمن نداریم، ترامپ دوست ما است، به فلسطینی ها ستم نمیشود و … و میرویم اروپا پناهنده میشویم و کیفمان را میکنیم و از این حرفها، در این صورت انتقاد و اعتراض جناب عالی درست است. من نیز در کنار و همصدای شما هستم. ولی یک زمانی است که یک بنده خدای بینوایی نه پناهنده شده و نه در خارج کشور کیف میکند، به انواع گرفتاریها از جمله شرمندگی نزد خانواده دچار است، حرفش هم این است که دل خامنه ای و دار و دسته اش نه برای ایران سوخته، نه برای فلسطین ! تنها برای حفظ حکومت سراسر بیدادش هیاهو میکند و دشمن دشمن میگوید و شعارهای ضد امریکایی و ضد اسرائیلی میدهد تا وضع ظالمانه ی موجود و حکومت ننگینش را توجیه کند و آدرس دشمن را عوضی بدهد، ذهنها و نظرها را از خودش به جای دیگری برگرداند ! در اینجا هم مشغول غارت است و از هیچ بیداد و جنایتی هم پروا ندارند.
  این چه حساسیتی است که شما در دفاع از این بیدادگران دارید؟ خوشبختانه از آن گونه آدمها بنظر نمیرسید که نفعی هم داشته باشید.
  میخواهم بنویسم دفاع از ستمگران و توجیه رفتارشان، یعنی شرکت در جرم آنها، میترسم مانند دفعه پیش دلگیر شوید، که خودم هم متأثر شدم و گفتم کاش نمی نوشتم که (هرچند سخن حق و درستی بود) آدم خوبی را اندوهگین کردم. (یادم نیست آن بار چه با چه نامی می نوشتم ! از برکت این نظام مقدس یکی دوتا نام که نداریم !).
  نمی دانم کجایید. به خدا کشور دارد از دست میرود و اینها بهوش نمی آیند. با این همه گرفتاری، داستان این دخترک بینوا در تلویزیون چه بود؟!
  خامنه ای مردم را نادان فرض کرده ! میگوید رییس تلویزیون یا قوه قضائیه را من نصب میکنم ولی آنجاها را اداره نمیکنم ! دادن حکم و تفویض اختیار سلب مسئولیت نمی کند ! او مسئول رفتار کسانی است که منسوبشان میکند. هرکس دیگر چون او نیز چنین است. چرا اینها را میگذارد و آدمهای شایسته را منسوب نمیکند؟ نسب میکند و رهایشان میگذارد تا هر کاری بکنند وخود تماشاگر است !؟ ولی امر مسلمین جهان !؟
  ایشان مسئول همه فجایع و جنایت ها و فسادهایی که در کشور رخ میدهد است. ولی روز به روز نخوت و خودخواهی و تکبرش بیشتر می شود. بنظر من ایشان هیچ دلبستگی به این کشور و مردم ندارد، خود بدترین دشمن است. یک جای قابل دفاع و قابل توجیه نگذاشتند !
  این همه مسائل زیست محیطی و اقتصادی و …. همه از این گونه حکومت است. در این چهل سال سرمایه های نجومی هدر دادند، بی آنکه در چارچوب ضابطه های علمی و فنی سرمایه گذاری کرده باشند (مگر اندکی). آدمهای مستقل و مردم دوست و شایسته را برکنار کردند و (بظاهر) طرفداران خود را گذاشتند و آنها هم تا توانستند سؤاستفاه کردند.
  همین دفعه آقای بهمنی رییس پیشین بانک مرکزی گفته درامد ارزی ناشی از دو سال صادرات به کشور برنگشته ! میدانید یعنی چه ؟! یک تریلی دلار و طلا با ارزش ۱۸ و نیم میلیارد دلار به دست مرزبانان ترکیه افتاد ! بگزارش رییس وقت دیوان محاسبات (رحیمی) به مجلس در سالهای ۸۶ و ۸۷ نیمی از درامدهای ارزی نفتی به خزانه واریز نشده ! چرا پیگیری نکردند و صدا از کسی در نمی آید؟! حتا رییس جمهور هم جرئت گفتن ندارد ! میدانید چرا ؟
  مجلس از احمدی نژاد گزارش ۸۰۰ میلیارد دلار ارز نفتی را خواست، او هم بی درنگ اعلام آمادگی کرد. ئلی امر مسلمین جهان فوری گفت هم مجلس بوظیفه اش عمل کرد که گزارش خواست و هم رییس دستگاه های اجرایی(؟!). ولی جلوتر نروید ! میدانید چرا ؟

  هزینه های جنوب لبنان و سوریه وغزه و رشوه به سرا از جمله سران کشورهای افریقایی و … ، هزینه های نهادهای آخوندی و …. سر به آسمان میزند در حالی که زنها و دختران ایرانی در دبی و دیگر شیح نشینها دارند خود فروشی میکنند. به خدا ساعت یک و نیم دوی پس از نیمه شب خود شاهد بودم که کودکان و خردسالانی سرچهار راه ها گدایی میکنند یا روزها در ظرفهای آشغال دنبال خوراک میگردند !
  آقا این مصیبت ها تمامی ندارد! ما در سوریه دنبال چه هستیم ؟ کدام حرم ؟ حکومت بعثی سوریه عضو کنفرانس ۲ + ۶ خلیج فارس (بقول خودشان عربی ) است ! میدانید یعنی چه ؟
  ما با اسرائیل چکار داریم ؟ خود فلسطینی ها با آنها مذاکره می کنند و روابط دارند، ولی ما را نمی شود قانع کرد ! آقای خامنه ای میگوید اعتقاد ما این است ! باشد ! ولی چرا باید هزینه های نجومی و پایان ناپذیرش را مردم بینوای ایران بدهند ؟ مگر صدای ناله ها و فریادهای مردم را نمی شنوید؟! در همین حال اقای ظریف میروند در اوگاندا بیمارستان فوق تخصصی افتتاح میکنند ! این گونه کارها فراوان است !

  از کدام و کجایش بگویم که به شما ثابت بشود که مشتی جنایت پیشه و غارتگر بر ما مسلط شده اند که به هیچ معیار و ضابطه شناخته شده پایبند نیستند. به خدا (بنظر من) اگر ترس از دست دادن قدرت و ثروت و این موقعیت نباشد با ترامپ هم مشکلی ندارند، با نتانیاهو و بدتر ازاینها مشکلی ندارند. چنانکه با پوتین جنایتکار بدعهد و بدسابقه دوستند !
  علی جان! به خدا حالم خوب نیست، کجای کارید ؟!
  برای لغزشها در نوشته پوزش میخواهم حال ویرایش ندارم. اشک هم راه نمیدهد.

 6. دفاع از فاسدان و چپاولگران و مردم خوران هیچ توجیهی ندارد. کسانی که از غارتها و فسادها بهره ای ندارند، (پیداست که) دل سوخته دارند و سری با سودای اصلاح، نباید خود را آلوده ی دفاع از این نامردمان کنند، حیف است.
  فساد سراسر حکومت از همه بیشتر خود ولی فقیه و سپاه و دیگر نهادهای زیر امر رهبری را فرا گرفته است. آخوندهای حکومتی را شرم و آبرویی نیست، پیش از این حکومت، آب نداشتند وگرنه شناگران قابلی بودند.
  ایران را ویران کردند، آبروی این ملت را بردند، همچنان مردم را سرکوب می کنند.
  نیروها و بدنه سپاه و بسیج و اطلاعات باید هشیار باشند، قربانی فساد و بیش ازاین ابزار سرکوب نشوند. اینجا خانه و خاک شما است و شما از همین مردم هستید. مردم بجان آمده و ستم کشیده و بی پناه را سرکوب نکنید و نکشید. دیدید که سردار جنایت پیشه همدانی چه گفت! ۵۰۰۰ تن از اراذل و اوباش و قمه کش و چماقدار را در سال ۸۸ به جان مردم و زنان و بچه های مردم انداختند و جنایتها کردند، بنام شما !
  ارمغان خامنه ای و پیش از او خمینی و دارو دسته اشان، برای شما و این مردم همینی است که می بینید !
  هشیار باشید که این همه دشمن دشمن گفتن و علیه امریکا و اسرائیل شعار دادن و فلسطین فلسین گفتن تنها برای سرگرم کردن شما و مردم و انحراف ذهن و فکر و نظر عمومی به جای دیگری است و توجیه جنایت ها و خیانت های خود.

  1. بله، ایران دشمن نداشته و ندارد! یک صدام بود که مرد و این ترامپ هم دوست ایران است۰ الکی میگن با برجام مخالفه۰ اخیرا وکیلش جولیانی رو فرستاد پیش مریم جون که بگه مشکلی نیست و جان بولتون هم دوست ماست فقط سبیلاش کمی بلنده۰ داعش رو هم امریکا سرنگون کرد۰ فلسطینی ها هم دارن اسراییلی ها رو میکشند و یمنی ها هم به عربستان تجاوز کردند۰ دیگه چی میگین؟!
   آهان، بمدد غرب اهلی اوضاع سوریه هم خوب شده۰ بیایین ما هم مثل سوریه بشیم۰ با هم میرویم اروپا، یا پناهنده میشیم یا میریزنمون به دریا۰ عوضش شنا کردن یاد می گیریم!

 7. جای تاسف دارد که سرداران و رزمندگان دوران دفاع و بازماندگان سربازان شهید و جانباز وطن، امروزه اینچنین اوضاعی پیدا میکنند۰
  برای اپوزیسیون خارج نشین هر چه خبر از فساد مدیران کشور در اید، چه راست و چه دروغ، چه عمدی، چه سهوی، چه شانتاژ و چه دزدی واقعی، فرقی نمیکند۰
  زهر طرف که زمین بخورد برای توجیه ما خوب است۰
  اما انصاف را که سرداران و رزمندگان و از جان گذشتگان و باز مانده های انها را، لا اقل برای بچه های خودمان در اینده ، و یا حتی دفاع از کشور بوقت مبادا، نگه داریم۰
  فساد همیشه برای همه ممکن است۰

  1. بعید است غارتگران بیت المال هرچند در لباس سپاه و بسیج لحظه ای در خط مقدم جبهه حضور یافته باشند ، حساب رزمندگان جداست .

 8. نوش دارو، پس از مرگ سهراب. پول دزدی هیچ وقت به خزانه مملکت بر نمیگردد. همانطور که در بابک زنجانی، سعید مرتضوی، خاوری…و دیگر دزدان دیدیم

 9. اداره کردن امت اسلام هزینه زیادی دارد بعلاوه هزینه محو امریکا و اسرائیل ، بخشی از این هزینه ها از محل پرداخت خمس از ناحیه شریفی ها و بابک زنجانی ها تامین میشود ، لذا پرونده این افراد مومن و متعهد نباید دست یک نامحرم بیافتد !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب