زیتون– اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری، امروز پیشنهاد داد تا برای «دور زدن تحریم‌های» احتمالی آمریکا بخش خصوصی صادرات نفت را برعهده بگیرد.

مشابهه این طرح پیش از توافق اتمی ایران با شش قدرت جهانی (برجام) و در دوارن تحریم‌های پیشین اجرا شده بود.

جهانگیری امروز در مراسم روز ملى صنعت و معدن گفت: «نفت خام ایران در بورس داخلی عرضه خواهد شد و بخش خصوصی می‌تواند به طور شفاف نفت بخرد و صادر کند.»

ایرنا خبر داد که معاون اول رییس جمهوری همچنین افزود: «نخستین هدف آمریکا، ممانعت از فروش نفت ایران است که به این شیوه، بخش خصوصی می‌تواند نفت را از بورس به طور شفاف خریداری و صادر کند.»

به گفته جهانگیری این برنامه با عرصه روزانه حدود ۶۰ هزار بشکه نفت برای فعالیت‌های داخلی در بورس آغاز می‌شود.

در حال حاضر، ایران روزانه حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام صادر می‌کند که تقریبا یک میلیون بشکه بیشتر از زمان تحریم پیش از برجام است.

براساس تحریم‌های آمریکا، شش ماه بعد از خروج این کشور از برجام، یعنی حدود چهار ماه دیگر (آبان‌ ماه امسال) وزارت دارایی آمریکا کشورهای خریدار نفت ایران مشمول تحریم می‌شوند.

معاون اول رییس جمهوری در همین رابطه تاکید کرد: «تلاش ما این است که در فروش نفت سیاست‌های آمریکا را با شکست مواجه کنیم و مطمئن هستیم که نفت خود را به اندازه نیاز خواهیم فروخت و در این زمینه در دولت برنامه ریزی‌های لازم انجام شده است.»

بازگشت به صفحه اول