پرونده قتل‌های محفلی کرمان بسته شد

زیتون– پرونده «قتل‌های محفلی» کرمان با رضایت اولیای دم پس از ۱۶ سال بسته شد.

یدالله موحد، رییس کل دادگستری استان کرمان٬ امروز در پاسخ به این سوال «کرمان نو» که پرونده قتل‌های محفلی در استان کرمان به کجا رسیده است، گفت که آخرین اولیای دمی که تاکنون رضایت نداده بودند هم رضایت دادند.

در نتیجه یکی از جنجالی‌ترین پرونده‌های قضایی ایران بسته شده است.

در سال ۸۱، شش جوان که گفته می‌شد عضو یک پایگاه مقاومت بسیج شهید علی اصغر مولای در کرمان بودند تصمیم گرفتند برای مبارزه با فحشا و فساد خودشان دست به‌کار شوند. چرا که آن طور که بعدها در اعترافات شان گفتند، دل همگی آنها از دیدن فساد حاکم بر شهر خون بود.

براساس اعترافات آن‌ها در جلسات دادگاه، مصیب افشاری اولین قربانی بود. این گروه مصیب را در ۲۲ شهریور ۸۱ گرفتند و به جرم مشروب فروشی به قتل رساندند، اگرچه اتهام مشروب‌فروشی مصیب هیچگاه تایید نشد.

۲۹ شهریور، این جوانان فردی به نام محسن کمالی را به اتهام مواد فروشی گرفتند و او را به قتل رساندند. جمیله امیراسماعیلی سومین قربانی قتل‌های محفلی در کرمان بود. او را به اتهام راه‌اندازی خانه فساد به قتل رساندند. اتهامی که مادر جمیله آن را رد کرده است.

محمد رضا نژآد ملایری و شهره نیک پور دو قربانی دیگر قتل‌های محفلی #کرمان بودند که در آبان ماه به قتل رسیدند. شش جوان یادشده معتقد بودند که این دو رابطه نامشروع دارند. مادر شهره نیک پور اما در همان روزها به روزنامه ایران گفته بود که دخترش و محمدرضا نامزد بودند.

قتل این دو نفر توسط گروهی خودسر باعث شد تا قتل‌های محفلی کرمان لو برود. صبح روز بعد از قتل شهره و محمدرضا، لاشه سوخته شده اتومبیل محمدرضا در یکی از جاده های اطراف کرمان پیدا شد و دو هفته بعد ماموران در جاده جوپاری به جسد محمدرضا رسیدند.

پیگیری ماموران موجب شد اسفند سال ۸۱ ابتدا یکی از متهمان قتل‌های محفلی و سپس پنج نفر دیگر بازداشت شوند.

آن گونه که در پرونده قتل های محفلی کرمان ثبت شده است، حکم بازداشت محمد حمزه مصطفوی، رئیس پایگاه بسیج مولای کرمان در تاریخ دهم اسفند ماه ۱۳۸۱ صادر شد.

در همان زمان نیز سردار جورکش، فرمانده وقت نیروی انتظامی کرمان رسما اعلام کرد که چند بسیجی به اتهام قتل در کرمان بازداشت شده اند.

با این که شش متهم پرونده تنها با اتهام قتل محمد رضا نژاد ملایری و شهره نیک پور بازداشت شده بودند، اما اطمینان آنها به مجرم بودن سایر مقتولان سبب شد که به قتل سه نفر دیگر- مصیب افشاری، محسن کمالی و جمیله امیر اسماعیلی هم اعتراف کنند.

آن زمان اخباری مبنی بر تاثیر افکار آیت‌الله مصباح‌یزدی بر شکل گیری قتل‌های محفلی کرمان منتشر شده بود.

دو سال پس از وقوع این قتل‌ها، خانواده مصیب افشاری، محسن کمالی و جمیله امیراسماعیلی با دریافت دیه رضایت دادند اما تا پیش از سال ۹۷ اولیای دم دو مقتول دیگر رضایت نداده بودند که حالا رییس کل دادگستری کرمان خبر داده آن‌ها هم رضایت دادند تا ۱۶ سال پس از باز شدن یکی از جنجالی‌ترین پرونده‌های جنایی در استان کرمان، بسته شود.

به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی twitter
توییتر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
فیس بوک
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتزاپ

یک پاسخ

  1. قاتلین محفلی کرمان که درویش نبودند که به سه سوت اعدام شوند ، انها جوانان مومن متعهد ولایتمدار با چهره های روشن و امید آینده اسلام ناب بودند !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب