درخواست جامعه درویشان گنابادی از خانواده جان‌باختگان ناجا

تا مشخص شدن قاتل واقعی صبر کنید

زیتون– نامه‌ای سرگشاده از سوی جامعه درویشان گنابادی خطاب به خانواده جان باختگان ناجا منتشر شده که در آن خواستار صبر تا مشخص شدن راننده اتوبوس مرگ شده‌اند.

۱۵ فروردین ماه امسال اعلام شد که محمد ثلاث به سه بار قصاص محکوم شده است.

محمد ثلاث متهم بود که در جریان درگیری مأموران پلیس با دراویش گنابادی در خیابان پاسداران تهران، با راندن اتوبوس به سمت مأموران انتظامی باعث کشته شدن سه تن از آنها شده است.

امروز خانواده محمد ثلاث٬‌ درویش زندانی٬ برای آخرین ملاقات به زندان فراخوانده شدند. 

در نامه دراویش آمده است قریب به دو دهه است که ما درویشان گنابادی را با دروغ‌پراکنی و شایعه‌سازی، از نظر مذهب و دین و عقیده و مرام و مسلک روبروی مردم قرار داده‌اند تا در وقت مقتضی از سرکوب ما به دست مردم عزیز به منافع و مطامع خویش برسند و برای تشکل‌هاشان بودجه تعریف کنند و به مقام برسند و جیفه‌ی دنیوی‌شان را با خالی کردن توشه‌ی معنویت مردم پر کنند.

خانواده دراویش گنابادی در ادامه تاکید کردند به رغم تبلیغات منفی که علیه درویشان کرده‌اند تا ذهن شما را علیه ایشان بشورانند و مسموم کنند باید به استحضارتان برسانیم که درویشان گنابادی نیز در آن شب تلخ، پاره‌‌ای از تن خود را از دست دادند. سردار محمد راجی، درویش شریفی که در دوران جنگ تحمیلی از فرماندهان دلیر و شجاع بود تنها به دلیل اینکه درویش بوده است به دست عوامل همان اراده‌ی پشت‌پرده به شکلی دلخراش شکنجه و قصابی شد و جان باخت و با این حال حتی اجازه ندادند خانواده‌اش جنازه‌اش را ببینند و در خاکسپاری‌اش حاضر شوند. آنها که مسئول قتل سردار راجی بودند پیکر او را شبانه و غریبانه به خاک سپردند اما برای شهدای شما که پاره‌های تن و جگرگوشه ما درویشان نیز بوده‌اند مراسمی باشکوه برگزار کردند تا همچنان بذر نفاق و کینه بین ما و شما بکارند و بر طبل نفرت و دشمنی بکوبند.

امضا کنندگان این نامه در پایان این تقاضا را مطرح کرده‌اند که «با سعه‌ی صدر و صبوری، اجرای حکم قصاص آقای ثلاث را به تعویق بیندازید و از دادگاه بخواهید زمانی حکم قصاص او را به موقع اجرا بگذارد که پرونده‌ی او در یک دادرسی عادلانه و با حضور وکیل و طی کلیه‌ مراحل قانونی رسیدگی کامل شود زیرا اگر قاتل کسی دیگر بوده باشد، آنگاه خون ثلاث به ناحق بر زمین خواهد ریخت و نفع آن به جیب کسانی خواهد رفت که به تفرقه و دشمنی مردم با مردم نیازمند هستند.»

اولین جلسه رسیدگی به پرونده درگیری‌های خیابان گلستان پاسداران و کشته شدن سه مأمور نیروی انتظامی در دادگاه کیفری تهران بیستم اسفندماه سال گذشته به صورت علنی برگزار شد؛ اما پخش تلویزیونی آن ناگهانی قطع شد.

محمد ثلاث در این دادگاه با تاکید بر اینکه «نیروی انتظامی موظف است نظم را برقرار کند نه اینکه با چماق مردم را بزند» گفت: «۱۷ جای شکسته روی سر من وجود دارد آنها اول چندین ضربه به من وارد کردند و باعث عصبانیت من شدند.»

اسفندماه سال گذشته در جریان درگیری میان دراویش گنابادی و نیروی انتظامی در محدوده خیابان پاسداران تهران سه مامور پلیس کشته شدند.

در شب درگیری در ۳۰ بهمن ماه، یک اتوبوس به صف مأموران امنیتی حمله کرد.

در کیفرخواستی که محمد شهریاری، معاون دادستان و سرپرست دادسرای جنایی تهران خواند، محمدرضا ثلاث، یکی از دراویش گنابادی، به سه فقره قتل عمد متهم شد.

محمد ثلاث اما در جریان دادگاه با تاکید بر اینکه «اتهامات انتسابی را قبول ندارم»٬‌ ادامه داد: «شب پیش از حادثه یکی از برادران ایمانی‌ام به نام نعمت الله ریاحی با من بود اما صبح فردا او را به اتهام دزدی خودروی پراید دستگیر کردند. چگونه ممکن است شخصی که سه هکتار باغ دارد، خودرو بدزدد.»

در دومین جلسه رسیدگی به پرونده محمد ثلاث، که ۲۱ اسفندماه برگزار شده بود٬ او به قتل عمد سه مأمور انتظامی در درگیری‌های پاسداران متهم شد، نماینده مدعی‌العموم با رد اظهارات محمد ثلاث، او را به حمله «سازماندهی شده» به مأموران انتظامی متهم کرد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب