درحاشیه توافق هسته‌ای و اوضاع خاورمیانه

زیتون – کتاب «درحاشیه توافق هسته‌اِی و اوضاع خاورمیانه» برای انتشار رایگان در اختیار وب سایت «زیتون» قرار گرفت. «مسلم ابراهیمی» در این  کتاب به جوانب «برجام» وعمدتاً به چرائیِ مخالفت‌ها و حمایت کلّی از آن پرداخته است. نویسنده تاکید کرده است که امکان انتشار کتاب را در داخل ایران نیافته است و به همین سبب آن را با «اسم مستعار» و به شکل الکترونیکی و رایگان در اختیار خوانندگان قرار می دهد.

در ادامه، معرفی نامه کتاب به قلم نویسنده را بخوانید و در صورت تمایل آن را از لینک مربوطه  دانلود کنید:

آن‌چنان‌که از نام کتاب «درحاشیه توافق هسته‌ای و اوضاع خاورمیانه» پیدا است، به جوانب این توافق وعمدتاً به چرائیِ مخالفت‌ها، و حمایت کلّی از آن پرداخته است. چون «عهدنامه ترکمان‌چای» در میان اهل قلم و روشنفکران ایرانی از همان دوران تا کنون عموماً با صفات‌ای چون «ننگین» و «خائنانه» توصیف شده است، و بسیاری از مخالفین ایرانی، این توافق را به واسطه همان نوع ادراک، به «عهدنامه ترکمان‌چای» تشبیه کرده‌اند، ناگزیر از توضیح «عهدنامه‌های گلستان و ترکمانچای» نیز شده است، تا معلوم نماید اگر ننگ و خیانت‌ای بوده مربوط به علل و عوامل‌ای بوده که به آن عهدنامه‌ و به این توافق انجامیده است؛ نه مذاکره کنندگان و امضاء کنندگان آن‌ها. همچنین به اوضاع خاورمیانه در مقطع حصول این توافق و اجرای آن، و نظرات قوم‌گرایانه بخش گسترده‌ای از سیاستمداران آمریکا و سیاست‌های آن‌ها نسبت به‌خاورمیانه پرداخته است، و عمده‌ترین عوامل پیدایش تروریست‌ها و رواج تروریسم در خاورمیانه را شمرده است. در این زمینه، اسلام هراسی حاصل از اوضاع خاورمیانه و تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست‌جمهوری آمریکا را مطرح نموده، و به مواضع مطرح‌ترین نامزد‌ها، و تبعات این توافق با انتخاب آن‌ها اشاراتی شده است. به توضیح دلایل مخالفت اسرائیل با این توافق پرداخته و نظر نگارنده را نسبت به اسرائیل و برای پاک‌سازی خاورمیانه از سلاح‌ها و رقابت‌های هسته‌ای به طرح و بحث گذاشته است.
در رابطه با آثار این توافق در ایران، به مشکلات‌ای چون مسئله جامعه با حکومت، و دیپلماسی حاکمان و ملاحظات لازم‌الرّعایه در رایطه با کشورها، و مشکلات لابی ایران در خارج پرداخته است، و توصیّه‌ها‌ای به حاکمان و مبارزین نموده است. فهرست مطالب، در نسخه PDF شدهِ این کتاب Hyperlink است، و هر مطلب با فشار دکمه ماوس بر آن گشوده خواهد شد.

 لینک دانلود کتاب «درحاشیه توافق هسته‌اِی و اوضاع خاورمیانه» 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

روز سیزدهم دی مصادف با سالگرد ترور سردار سلیمانی حدود ۶۰ نفر از فرماندهان سپاه از مناطق مختلف کشور به بیت خامنه ای رفته اند و اکثرا با صراحت نظرات خود را درباره ریزش شدید

ادامه »

این نوشتار نه در مدح حجاب بلکه درباره اهمیت آزادی پوشش و از آن مهم‌تر آزادی زن برای ایجاد تغییر است. همزمان با جنبش

ادامه »

دکتر محمد برقعی هم رخت سفر بست و از این جهان خاکی پر کشید و به سرای جاودان رفت و

ادامه »