رئیس‌جمهوری اتریش: نمی دانم کدام مشکلات امنیتی باعث تعویق سفر روحانی شد

زیتون- هاینز فیشر، رییس جمهوری اتریش می‌گوید بالاترین سطح اقدامات امنیتی برای سفر حسن روحانی به وین ترتیب داده شده بود و او از مسایل امنیتی که سفر حسن روحانی به دلیل آنها به تعویق افتاد مطلع نیست.

فیشر در مصاحبه با خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی گفت سفر رئیس جمهور ایران به وین می‌توانست نتایج مثبتی برای ایران، اتریش و اروپا داشته باشد. او گفت این تعویق سفر آقای روحانی برایش غیرمنتظره بوده و بابت آن «تا حدی مایوس» شده است. رئیس جمهور اتریش ادامه داد: «نمی‌دانم مشکلات امنیتی چه بود، چون ما همه اقدامات امنیتی لازم را انجام دادیم. شما سطوح امنیتی مختلفی دارید و ما برای سفر رئیس جمهور ایران بالاترین سطح را در نظر گرفتیم، همان سطحی که برای رئیس جمهور چین و ولادیمیر پوتین و جورج بوش در نظر گرفته شده بود.»

حسن روحانی قرار بود چهارشنبه به اتریش سفر کند اما یک روز قبل از سفرش اعلام شد که این سفر «به دلایل امنیتی» لغو شده است.

هاینز فیشر در پاسخ به این سوال که آیا تظاهرات احتمالی مخالفان جمهوری اسلامی باعث نگرانی امنیتی برای حسن روحانی شده، گفت اتریش نمی‌تواند تجمع و تظاهرات را ممنوع کند، اما وقتی نگرانی امنیتی وجود دارد ترتیبی داده می‌شود که تجمع در فاصله‌ای مناسب با مقام خارجی برگزار شود. رییس جمهوری اتریش توضیح داد: «حق تجمع در قانون اساسی اتریش ریشه دارد و نمی‌توانیم بگوییم مثلا روز سه‌شنبه یا چهارشنبه تجمع نگذارید. در دموکراسی ما تجمع ممنوع نمی‌شود اما می‌توانیم فاصله امنیتی بین بازدید کننده و تجمع ایجاد کنیم و همین را هم به ایران پیشنهاد دادیم.» رئیس جمهور اتریش گفت تحریم‌های نفتی باعث شده بود که حجم مبادلات تجاری ایران و اتریش پایین باشد، اما اکنون فرصت برای گسترش روابط تجاری فراهم شده است. او گفت چندین سند و توافقنامه برای گسترش روابط آماده شده بود، که با تعویق سفر آقای روحانی امضای آنها به تعویق می‌افتد.

 

به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی twitter
توییتر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
فیس بوک
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتزاپ

مطالب دیگر

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب