زیتون– عیسی کلانتری٬ رییس سازمان حفاظت زیست٬ با تاکید بر اینکه هیچ مدرکی دال بر جاسوس بودن فعالان محیط زیستی وجود ندارد، گفت: بر اساس تشخیص هیئت چهارنفره دولت این افراد باید آزاد شوند.

معاون رییس جمهوری در مورد سرنوشت فعالان محیط زیستی بازداشت شده تاکید کرد که دولت یک گروه چهارنفره شامل وزیر دادگستری، وزیر کشور، معاون حقوق و وزیر اطلاعات برای پیگیری این موضوع تشکیل داده است.

به گفته کلانتری تا کنون مشخص شده این افراد بدون اینکه کار خلافی بکنند، بازداشت شده‌اند. وزارت اطلاعات به این نتیجه رسیده که هیچ مدرکی دال بر جاسوس بودن این افراد وجود ندارد.

طی بهمن و اسفندماه پارسال، با بازداشت هفت نفر از فعالان محیط زیست، پروژه‌ای کلید خورد که در پی آن شمار دیگری از فعالان زیست‌محیطی، یکی پس از دیگری بازداشت شدند.

دامنه بازداشت‌ها تا اردیبهشت‌ماه امسال نیز دامنه یافت. اردیبهشت ماه امسال آذر صداقتی٬ یکی از فعالان محیط زیست٬ در اینستاگرام شخصی خود از بازداشت حدود ۴۰ نفر از افراد محلی، فعالان محیط‌زیست و دو نفر از محیطبانان بندرلنگه در استان هرمزگان خبرداد.

پس از آن مژگان جمشیدی، روزنامه‌نگار حوزه محیط زیست و از فعالان این حوزه، در توئیتر خود، مجموع شمار فعلان محیط زیستی بازداشت شده را ۵۵ تن اعلام کرد.

روز دوشنبه نیز ایسنا به نقل از پیام درفشان، وکیل مدافع شماری از فعالان محیط‌‌ زیستی، خبر داد که ۲۰ نفر دیگر از فعالان محیط‌ زیست نیز در جنوب ایران بازداشت شده‌اند.

پیام درفشان همچنین گفت که دو تن از بازداشت‌شدگان با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.

روز گذشته برادر یکی از فعالان محیط زیست در توئیتر خود نوشت که درجواب پیگیری پرونده از دفتر رهبری٬ به ایشان اعلام کرده‌اند که پرونده‌اش سنگین است.

بازگشت به صفحه اول