وزارت امور خارجه ایران: به خواست روسیه از سوریه خارج نمی‌شویم

زیتون– بهرام قاسمی٬ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران٬ گفت که حضور جمهوری اسلامی در سوریه به دعوت دولت قانونی این کشور است و تأکید کرد که «تا زمانی که نیاز باشد و خطر تروریسم در سوریه باشد و دولت سوریه از ایران بخواهد به کمک‌های خود به این کشور ادامه بدهد، در سوریه باقی می‌ماند.»

روز گذشته الکساندر لاورنتیف، نماینده ویژه ولادیمیر پوتین در امور سوریه٬  خواستار خروج نیروهای ایرانی و حزب‌الله لبنان از سوریه شد.

روسیه جدی‌ترین هم‌پیمان جمهوری اسلامی در سوریه بود و مدتی هم از پایگاه‌های نظامی ایران برای حمایت از دولت مستقر سوریه استفاده کرده بود.

پیشتر ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه٬ اعلام کرده بود که نیروهای خارجی باید از سوریه خارج شوند.

بهرام قاسمی در واکنش به این موضع گیری روسیه٬ گفت که «کسی نمی‌تواند ایران را مجبور به کاری کند. ایران کشوری مستقل است که سیاست‌های خود را بر اساس منافع ملی خود در منطقه و جهان تعیین می‌کند.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران تاکید کرد که سیاست‌های جمهوری اسلامی مستقل است و کسی نمی‌تواند ایران را مجبور به کاری کند.

ایران که از ابتدای جنگ داخلی در سوریه ادعا داشت تنها حضوری مستشاری در این کشور دارد، در دو سال اخیر اذعان کرده که بیش از دو هزار تن از نیروهایش که زیر عنوان مدافعان حرم به سوریه اعزام می‌کند، در درگیری با گروه‌های معارض بشار اسد کشته شده‌اند. علاوه بر آن ایران دو لشکر از شیعیان افغانستان و پاکستان برای نبرد در سوریه ساماندهی کرده که چندی پیش اعلام شد بیش از دو هزار تن از آنها هم در جنگ سوریه کشته شده‌اند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

انقلاب مشروطه مهم‌ترین اتفاق سیاسی تاریخ معاصر ایران است که مرز سیاسی و اجتماعی بین ایران قدیم و جدید را مشخص می‌کند. آن رویداد دوران‌ساز برای نخستین بار مفهوم «شهروند» را با پایان دادن به

ادامه »

جایگاه حکومت ایران در رتبه‌بندی حکمرانی شایسته بنابه رتبه بندی شاخص های حکمرانی موسسه حکمرانی چندلر که شاخص های گوناگون و از جمله کارآمدی

ادامه »

آن‌چه در این نوشته می‌آید واکنش و پاسخ(دومِ) عبدالکریم سروش به سخنان اخیر محسن کدیور است که برای انتشار در اختیار زیتون قرار گرفته. زیتون با درج توضیحی از سردبیر و اعلام آمادگی برای پاسخ آقای محسن کدیور آن را منتشر می‌کند…

ادامه »