زیتون– دونالد ترامپ٬ رییس جمهوری آمریکا٬ پس از ماه‌ها انتظار و گمانه‌زنی درباره سرنوشت برجام٬ اعلام کرد که آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک خارج خواهد شد.

او طی سخنرانی مدعی شد توافق هسته‌ای که قرار بود از آمریکا و متحدان ما حمایت کند اما در واقع این توافق به ایران برای غنی سازی اورانیوم کمک کرد. 

رییس جمهوری آمریکا ادامه داد: «تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در مقابل چند خواسته ضعیف در برجام لغو شد ولی جلوی حرکات ایران در سوریه و بقیه جهان را نگرفت.»

ترامپ همچنین با استناد به اسنادی که پیشتر اسرائیل منتشر کرده بود٬‌افزود: «امروز ما شواهد غیر قابل انکاری از دروغگویی ایران داریم.» به گفته او اسراییل اسنادی را انتشار کرد که فاش کرد ایران به دنبال غنی سازی بوده است.

رییس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنانش گفت که توافق هسته ای در ذات خود ناقص است.

او در ادامه مدعی شد که «توافق هسته‌ای هیچ گاه باعث صلح نشده است.» دونالت ترامپ با اشاره به افزایش ۴۰ درصدی بودجه نظامی جمهوری اسلامی افزود: «اگر اجازه دهم توافق ادامه پیدا کند، بزودی مسابقه تسلیحاتی در منطقه راه می‌افتد.»

دونالد ترامپ همچنین اعلام کرد که بالاترین سطح تحریم های اقتصادی را برای جهوری اسلامی در نظر خواهد گرفت و این تحریم‌ها شامل کشورهایی که با جمهوری اسلامی وارد تبادلات اقتصادی می‌شوند٬ خواهد شد.

بازگشت به صفحه اول