???? نوید خانجانی آزاد شد

زیتون– نوید خانجانی٬ زندانی عقیدتی٬ ساعتی پیش از زندان رجایی شهر آزاد شد.

به گزارش «زیتون» این شهروند ۳۰ ساله بهایی در سال‌های پایانی دهه هشتاد عضو سابق «مجموعه فعالان حقوق بشر»، «کمیته گزارشگران حقوق بشر» و موسس «جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی» بوده است.

نوید خانجانی اولین بار در یازدهم اسفند ۱۳۸۸ از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شد و پس از حدود دو ماه انفرادی و بازجویی با سپردن وثیقه آزاد شد. در ۲۹ آذر ۱۳۸۹، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی یحیی پیرعباسی نوید خانجانی را به اتهامات «نشر اکاذیب، تشویش اذهان و تبلیغ علیه نظام به واسطه‌ی انتشار اخبار و گزارش‌ها و انجام مصاحبه با تلویزیون و رادیوهای بیگانه، عضویت در شورای مرکزی کمیته گزارشگران حقوق بشر و همچنین تشکیل گروه محرومین از تحصیل» به دوازده سال حبس تعزیری و جهارصد هزار تومان جریمه نقدی محکوم کرد. این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز عینا تایید شد ولی بنا به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی جدید فقط پنج سال آن قابل اجرا بود.

اما در آستانی آزادی این زندانی عقیدتی مسئولان قضایی بدون اعلام قبلی به او اطلاع داده‌اند که محکومیت یک‌ساله‌اش در پرونده‌ای دیگر از همین لحظه اجرا شده و باید در زندان بماند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲ می‌نویسد: “سال‌هاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی،

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که از دل بحران‌های فراوان

ادامه »

انسان ها را از منظر نسبت آنها با دردها و مسئولیت‌پذیری اجتماعی عموماً به چهار دسته می‌توان تقسیم کرد: ۱.

ادامه »