زیتون– صادق لاریجانی٬ رییس قوه قضاییه٬ امروز در مواجه با حواشی پیش آمده پس از برخورد خشونت آمیز گشت ارشاد با یک زن تهرانی گفت:

«با توجه به برخی حواشی اخیر باید تأکید کنم که نیروی انتظامی به عنوان بازوی امنیتی کشور موظف است اقتدار خود را در هر حال حفظ کند و من از برخی عقب نشینی ها تعجب می کنم.»

۳۰ فروردین ماه ویدئوی از ضرب و شتم یک زن توسط گشت ارشاد منتشر شد. انتشار این ویدئو واکنش‌های بسیاری را برانگیخت.

تا جایی که پروانه سلحشوری، رییس فراکسیون زنان مجلس٬ خواستار ارائه گزارشی مستند از نتایج عملکرد ۱۳ ساله گشت ارشاد شد. پروانه سلحشوری در گفت‌وگوی با ایلنا خواستار آن شده که اگر گشت ارشاد پس از ۱۳ سال٬ توانسته «نتیجه دلخواهی» بگیرد و «حجاب بهتری» در جامعه ایجاد شده٬ «آن را با سند و مدرک نشان دهند.»

زهرا ساعی٬ دیگر نماینده مجلس نیز روز گذشته با اشاره به فعالیت گشت ارشاد در ایران از دهه ۸۰ شمسی، گفته بود که عملکرد این نیرو٬ باید مورد بررسی قرار بگیرد تا ببینند آیا به «اهداف» خود رسیده‌اند و «کارکردهایشان» در طول این سال‌ها مناسب بوده است؟»

اما به گفته رییس قوه قضاییه «اگر بنا باشد برخی در مقابل نیروی انتظامی گردنکشی کنند» و از این طریق با «دو قطبی سازی» جامعه تلاش کنند که یک بحث فرهنگی را، سیاسی یا اجتماعی جلوه دهند به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

صادق لاریجانی با تأکید بر «ضرورت اقدام نیروی انتظامی در چارچوب شرع و قانون» تاکید کرد: «نباید اجازه داد که هرکسی در مقابل اقدامات قانونی نیروی انتظامی مقاومت کند یا مأموری را مورد اهانت قرار دهد. نیروی انتظامی به هیچ عنوان نباید یک قدم هم عقب نشینی کند. در هیچ کجای دنیا پذیرفته نیست که پلیس یک کشور هدف هجمه و توهین قرار گیرد زیرا در این صورت سنگ روی سنگ بند نمی شود و راه بر عمل و اقتدار نیروی انتظامی برای تأمین امنیت کشور بسته خواهد شد.»

بازگشت به صفحه اول